22 Haziran 2024

YOLBULAN METAL’DE GREV MEŞALESİNİ YAKTIK

İskenderun Şubemize bağlı Yolbulan Metal işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Sendikamız Özçelik-İş, grev kararı alarak, 20 Haziran 2024 tarihinde düzenlenen mitingle grevi uygulamaya geçirdi.
Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Şerafettin Koç, İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, şube yöneticilerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve Yolbulan’daki üyelerimizin katılımıyla Yolbulan Metal fabrikasının önünde bir miting düzenlendi.
Mitinge ayrıca CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, siyasi partilerin ilçe başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.
‘İşçi sendika omuz omuza’ ‘İşte başkan işte sendika’ ‘İşveren şaşırma, sabrımızı taşırma’ sloganları eşliğinde karşılanan Genel Başkanımız Değirmenci, mitingte yaptığı konuşmada, “Dost düşman bilsin ki, Yolbulan emekçisi yalnız değildir. Asla da yalnızlığa mahkûm edilmeyecektir. Yeni Türkiye’nin Yeni Özçelik-İş’i, gücüyle, tüm imkânlarıyla, tecrübeli yönetimiyle, itibarıyla, Yolbulan emekçisinin sonuna kadar yanındadır.” ifadelerini kullandı.
Genel Başkanımız Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Özçelik-İş Genel Başkanından, genel merkez yöneticilerine, şube yöneticilerinden temsilcilerine kadar tüm kadroları, haksızlığa karşı, hak ve hakikati haykırmak için bugün buradadır. Yolbulan emekçisinin feryadını, haklı mücadelesini cümle aleme anlatmak için buradayız. Derdimizin, sadece emeğimizin karşılığını almak olduğunu söylemek için buradayız. Kırıp dökmek için değil, taleplerimize kör ve sağır olanlara, gerçeklerini anlatmak için buradayız. Sözleşme masasında Yolbulan emekçisinin geçim derdini, Türkiye’deki hayat pahalılığını görmezden gelenlere, bir kez daha seslenmek için bugün buradayız. Çifte bayram yaşamak varken, kurban bayramını bize zehir edenlere haykırmak için buradayız. Bugün buraya, Yolbulan’ın işveren ve vekillerini, vicdana, insafa davet etmeye geldik.

“GREVE ÇIKILMASININ SORUMLUSU İŞVERENDİR”

“Bizler, Hayat pahalılığı anlatmak için sözleşme masasına oturduk. Masayı devirmek için değil, tüm iyi niyetimizle hakkınızı almak için sözleşme masasına oturduk. Sizlerin hakkını almak için, fabrikamızın bacasının tütmeye devam etmesi için masaya oturduk. Bu iş masada çözülsün, meydanlara düşmesin diye çok uğraştık. Bu işin grev aşamasına gelmemesi için çok çaba sarf ettik. Sizlerin mutlu-mesut bir şekilde çalıştığı, işletmenin ayakta kaldığı bir ortamı sağlayabilmek için didindik durduk. İşvereni ikna etmek için insanüstü bir mücadele verdik. 25 bin lira ücretle geçinebilmek, yaşayabilmek için ekonomi profesörü olmak gerektiğini anlattık. Maalesef, aynı iyi niyeti karşı taraftan göremedik. Bizim bu haklı feryadımız, işveren tarafından çeşitli bahanelerle yok sayıldı, ciddiye alınmadı ve bugün bu noktaya gelindi. Gördük ki, bizi anlamak istemeyen bir anlayış var masada. Anladık ki, bunca alınterimizi, emeğimizi görmezden gelen bir İşveren var karşımızda. Bugünkü bu tablonun ortaya çıkmasına sebep olanlar, hakkımızı vermeyenlerdir. Haklı taleplerimize karşı, kulağının üstüne yatanlardır.”

“GREVİN İLK GÜNÜ UZATTIĞIMIZ ELİ GERİ ÇEVİRMENİN BEDELİ AĞIR OLUR”

İşveren tarafına bir kez daha sesleniyorum; Gelin, bu ateş daha fazla büyümeden söndürelim. Gelin, fazlasını değil, sadece emeğinin karşılığını isteyen işçinize hakkını verin. Gelin, fabrikayı ayakta tutan Yolbulan emekçisinin beklentilerini duyun. Gelin, işçinizin, dolayısıyla üyelerimizin haklı taleplerine sırt çevirmeyin. Fazlası sizin olsun, bize hakkımızı verin yeter. Beklentimiz karşılanırsa, işimizin başına dönmeye hazırız. Aksi takdirde, çıktığımız bu haklı davamız devam edecektir. Aksi takdirde, bugünkü talep ettiğimiz bu şartlar, bu grevin bitmesi için ilerleyen zamanlarda yeterli olmayacaktır. Grevin ilk günü uzattığımız bu eli geri çevirmenin bedeli ağır olacaktır. İşveren ve işveren vekillerini şapkasını önüne koyup düşünmeye davet ediyorum.”

“ÖZÇELİK-İŞ YOLBULAN EMEKÇİSİNE SAHİP ÇIKACAKTIR”

“Grevimiz hayırlı, mübarek olsun. Çıktığımız bu kutlu yolda Yüce Allah utandırmasın. Bizleri sizlere karşı mahcup etmesin. Grevimiz, hakkımızı alana kadar sürecektir. Biz bu yola pes etmek için değil, alınterimizin karşılığını almak için çıktık. Biz dönmeyeceğiz, asla vazgeçmeyeceğiz. Sendikamızın tüm imkanlarıyla, Yolbulan emekçisine kol kanat gereceğiz. Sendikanıza güvenin. Bizlere inanın. Sabırla hak mücadelemize omuz verin. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Gelecek güzel yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Yeni Türkiye’nin Yeni Özçelik-İş’i, sizi çaresiz yalnızlığa terk etmeyecek kadar güçlü ve kudretlidir. Herkes duysun ve bilsin ki, Özçelik-İş, et ve tırnak gibi olduğumuz Yolbulan emekçisine sahip çıkacaktır. Yolbulan emekçisi bizim kıymetlimizdir. Yolbulan’ın fedakâr çalışanları bizim yüz akımızdır. Yolbulan emekçisi sırtını Özçelik-İş Sendikasına dayamıştır ve asla tek başına değildir. Emeğimizin karşılığını alıp, işimizin başına dönmeyi nasip eylesin. Sizlerin ve ailelerinizin yüzünün güldüğü bir sonuçla karşınıza tekrar çıkabilmeyi bizlere nasip etsin. Yolumuz sefer, sonumuz zafer olsun.”
ŞUBE BAŞKANI GÜNGÖR: “GENEL BAŞKANIMIZA HER ZAMAN YANIMIZDA OLDUĞU İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör ise yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 6 aydır süren toplu iş sözleşme görüşmelerimiz maalesef üzülerek ifade ederim ki, olumsuzlukla sonuçlanmıştır. Tabiki yasanın verdiği hakkı kullanarak, bugün 20 Haziran tarihi itibariyle grevi uygulamaya koyduk. Grevimiz hayırlı uğurlu olsun. Genel Başkanım, her seferinde bana masadan sakın kalkmayın dediniz. Sizin ve genel merkez yöneticilerimizin tavsiyelerine harfiyen uyduk. Genel Başkanımız sizin de talimatınızla işverenle aynı masada oturduk. Fakat işverenin verdiği teklifi üyelerimize ve vicdanıma sorduğumda asla kabul edilebilir bulmadım ve yine size danıştım. Siz de sonuna kadar emekçinin yanındayız dediniz, teşekkür ediyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şahsım ve Yolbulan emekçisi sizin yanınızda, sizin talimatlarınızla hareket etmeye devam edecektir.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından fabrika önünde davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekilip, sloganlar atılmasıyla miting sona erdi ve grev düzeni alındı.