5 Temmuz 2021

ÜYELİKTEN LİDERLİĞE PROJEMİZ, NEVŞEHİR’DEKİ EĞİTİMLERLE TAMAMLANDI

Sendikamız Özçelik-İş’in ev sahipliğinde, Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen ve Mart ayında Bolu’da, Nisan ayında ise Antalya’da yapılan “Üyelikten Liderliğe Projesi” eğitimlerinin üçüncü ve son aşaması Nevşehir’de gerçekleştirildi.

3 Temmuz 2020 tarihinde kabul edilen ve 12 ay süreyle sendikamız Özçelik-İş tarafından uygulanan “Üyelikten Liderliğe Projesi” kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği ve liderlik eğitimleri, 30 Haziran -2 Temmuz 2021 tarihlerinde Nevşehir Kapadokya’da yapıldı.

Eğitime, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan,  Kadın Komite Başkanımız Burçin Ural, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet Merve Özaydın, kişisel gelişim ve eğitim uzmanları ile projemiz kapsamında lider olarak yetiştirilmek üzere seçilen Kadın Komite Üyelerimiz katıldı.

Eğitimde bir açılış konuşması gerçekleştiren Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, kadın üyelere sendikanın verdiği desteğin altını çizerek, Özçelik-İş Sendikası’nın somut projelerle kadınları güçlendirmeye devam edeceğinin ifade etti.
“Bu eğitimlerle birlikte sahadaki en büyük güçlerimizden biri de kadınlarımız olacaktır” diyen Değirmenci, “Bu projeyi sendikal yaşama ve kadın üyelerimizin gelişimine katkı sunacak bir şekilde gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Buradan edindiğiniz bilgiler, hem sosyal hem de iş yaşamında yolunuzu aydınlatacağına eminim. Buradan daha donanımlı olarak ayrılacak olmanız, bizlerin ne kadar doğru yolda olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.

Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan ise projenin hedef ve faaliyetlerini katılımcılarla paylaşarak, kadın üyelerin eğitimlerden farklı ve lider kadınlar olarak ayrılacaklarını söyledi.

Kadın Komite Başkanımız Burçin Ural kadın komitesinin kapasitelerinin güçlendirilerek teşkilata kazandırılmasının önemli olduğuna vurgu yaparak sendikal hayatta eğitimin önemine dikkat çekti.

Kadın üyelerin kapasitelerinin arttırılması ve liderlik özelliklerini kazanmalarına yönelik gerçekleştirilen eğitim programında, Etkin müzakere yöntemleri, Çatışma yönetimi eğitimleri, Kişisel gelişim, iletişim uzmanları ve yaşam koçları tarafından Kadın Liderin İletişim Dili ve Cinsiyetsiz Dil Kullanımı, Farkındalık ve Stres Yönetimi, Liderlik, Takım Çalışması, Beden Dili, Pozitif şikâyet karşılama konularında eğitimler verildi

Eğitimler, Doç Dr. Mehmet Merve Özaydın ve alanında uzman iletişim uzmanları ile yaşam koçları tarafından sunuldu. 

Ayrıca eğitim süresince Liderlik Potansiyeli olan kadınlara kendi hedeflerinin farkına varmak ve üst düzey karar verme pozisyonları için başvuru sürecinde destek olmak için profesyonel koçluk sağlandı.

Bireysel koçlukla kadınların iş ve aile yaşamındaki sorunları ve hangi engellerle karşılaştıkları belirlenerek, bu problem ve engellere yönelik politikalar üretildi.

Eğitimlerin sonunda katılımcılara, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci tarafından katılımcı belgeleri takdim edildi.