19 Eylül 2018

THY TEKNİK A.Ş. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE İLİŞKİN KAMUOYUNA DUYURU

Çalışma hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alan Sendikamız Çelik-İş ile ülkemizin gözbebeği kuruluşlarından olan THY Teknik A.Ş. arasında 30 Mayıs 2018 tarihinde başlatılan toplu iş sözleşme görüşmeleri, masa başında, karşılıklı anlayış içerisinde devam etmektedir.  

Bugüne kadar gerçekleştirilen gayretli çalışmalar ve yapılan toplantılar sonucunda, idari maddeler başta olmak üzere, toplu iş sözleşmesi taslağında önerdiğimiz taleplerimizin yüzde 90’ı karşılanmıştır. 

Bugün gelinen noktada, arabuluculuk aşamasında yapılan görüşmelerden, ücret maddeleri konusunda sonuç alınamamasına rağmen, işveren tarafıyla sendikamız arasındaki yürütülen görüşmeler, çözüm odaklı ve uzlaşmayı önceleyen bir anlayış içerisinde sürdürülmektedir. 

Henüz anlaşmaya varılamayan altı madde üzerinde sendikamız ve işveren tarafı, görüşmelerini büyük bir ciddiyet ve sorumlulukla devam ettirmektedir.

Bu çerçevede ücrete bağlı görüşmelere devam ettiğimiz maddelerin de, üyelerimizin refah ve mutluluğunu sağlayacak şekilde ve en kısa zamanda sonuçlanacağını ümit ediyoruz.

Ülke insanımıza mal olmuş, ünü sınırlarımızı çoktan aşmış olan THY Teknik A.Ş.’nin işveren vekillerinin, sağduyu içerisinde, çalışanlarının hak ve hukukunu önceleyerek, sendikamız ile masa başında toplu sözleşmeyi tamamlamak için büyük gayret sarf edeceklerinden hiç şüphemiz bulunmamaktadır. 

Üyelerinin talep ve beklentileri ile işveren tarafının durumunu aynı potada eritebilmeyi yol haritası olarak benimseyen bizlerin talepleri, ülkemizin ve işyerimizin şartlarına uygun ve üyelerimizin beklentilerini karşılayacak niteliktedir. 

Öte yandan bu toplu iş sözleşmemize ilişkin bazı basın yayın organlarında yer alan asılsız iddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu kapsamda özellikle üyelerimizin bilmesini istiyoruz ki onların hak ve menfaatlerini koruyan, çalışma barışını ve huzurunu temin edecek bir toplu sözleşmeyi nihayete erdirmek için canla başla çalışıyoruz. 

Bugüne kadar yapılan toplantılardan çıkan sonuçlar hakkında, nasıl ki üyelerimize bizzat tarafımızdan bilgilendirme yapıldıysa, bundan sonra yapılacak toplantı sonuçlarının da üyelerimize duyurulmasında aynı özen gösterilmeye devam edecektir. 

Kamuoyuna ve üyelerimize duyurulur. 

 

Yunus Değirmenci 

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı