21 Haziran 2014

THY HABOM A.Ş. ÇALIŞANLARININ DİKKATİNE…

Değerli üyelerimiz; Son günlerde siz değerli üyelerimizi  THY HABOM A.Ş.’de yetkili  tek sendika olan Çelik-İş sendikasından istifaya davet ederek,THY HABOM A.Ş.’de hiçbir yetkisi olmayan ve farklı iş kolunda faaliyet gösteren Hava-İş’e üye olmanızı söyleyen Hava-İş sendikasının, hukuktan ve sendikal anlayıştan ne kadar habersiz olduğu ortadadır.

Değerli üyelerimiz, bugün sizleri sadece Çelik-İş sendikasından istifaya davet eden Hava-İş, yarın bir gün THY HABOM A.Ş.’den de istifaya davet ederek ve sadece söz ile garanti vererek THY TEKNİK A.Ş.’de iş başlangıç taahhüdü verecektir.Şirket ile imzalamış olduğu ek protokolü THY HABOM personeline ”Hayırlı olsun THY TEKNİK’e geçtiniz ” demesi  THY HABOM A.Ş.’nin  içini boşaltmak istediğinin ispatıdır.

Ek protokolün imzalanmasının hemen arkasından kendi sitelerinde ve havacılığın en çok takip edilen sitesinde, imzalanan  ek protokolü yayınlamış,fakat işe alınması  hedeflenen kitle adına kabul edilen skalaları net olmayan bir şekilde sitesinde yayınlamıştır. Buradaki amaç THY HABOM personelinin zihnine 4 ikramiye,sosyal haklar ve pas bilet hakkını yerleştirmektir.Daha sonra skalaların okunur şekilde yayınladığında çok net anlaşılıyor ki personelin çoğunun önündeki 10 yılı rehin alınmıştır.İmzalanan bu ek protokolle, THY HABOM A.Ş.’nin kurulmasında etkin rol alan Hava-İş sendikası  3 yıl önce kabul etmediği %60 ile işe başlangıcı bugün ne oldu da %27 lere kadar düşürmeyi kabul etmiştir.

Özellikle komponent atölyelerinde ki çalışanlarımızın tabloyu incelediklerinde şuan ki maaşlarından daha düşük maaş alacakları aşikardır.Bugün 680 civarında komponent atölyelerinde çalışanlarımız vardır. Madem bu ek protokol tüm personel adına iyi niyetle imzalanmış,atölyelerde çalışanlar hiç mi düşünülmemiştir. Ek protokol sadece komponent atölyelerinde çalışanları değil birçok çalışanımızın önündeki 10 yılını karartmaktadır.

Sizlerden THY HABOM A.Ş.’den istifa etmenizi isteyeceklerini belirten Hava-İş yönetimi 2600 personelin kendi istekleriyle istifa edecekleri için talep edemeyecekleri kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyi  taahhüt edecek midir? Bütün personelin yıllardır çalıştığını bir anda silip atan ,izin haklarını yok sayan bu ek protokol emin olun ki siz değerli üyelerimizin şirket birleşmesi durumunda aleyhine olacaktır.İmzalanan ek protokolde ki iş tazminat skalasını sizlerinde dikkatlice incelemesini istiyoruz.İmzalanan ek protokolde yer alan skala ile ilgili ”bunu biz hazırlamadık,Çelik-İş’in hazırladığı skala bu” demesi sadece bir iftiradan ibarettir.

Önümüzdeki süreçte imzalatılmak istenen belge olur ise THY HABOM A.Ş.’de tek yetkili sendika ile irtibatlı hareket etmek hak kaybınızı engelleyecektir.

Değerli çalışanlar, önümüzdeki sürecin sizler adına en iyi şekilde sonuçlanması  ve geleceğimiz üzerine yapılan planları görüp bunları aşmanın tek yolu birlikte hareket etmekten geçmektedir. Pazartesi gününden itibaren iş yeri ziyaretleriyle bu konuları yüz yüze konuşma fırsatlarımızda olacaktır.

Saygılarımızla.
Çelik-İş Sendikası