1 Mayıs 2024

TEŞKİLATIMIZ 1 MAYIS’I HAK-İŞ’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE KOCAELİ’DE KUTLADI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, beraberindeki Genel Yönetim Kurulumuz ve Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen teşkilat mensuplarımızla birlikte, Kocaeli Seka Park’ta HAK-İŞ’in öncülüğünde düzenlenen etkinliklerle, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı.

Programa HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Başkanımız Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal, Şerafettin Koç, Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, ülkemizin birçok bölgesindeki şube başkanlarımız, şube yöneticilerimiz, HAK-İŞ’e bağlı kardeş sendikalarımızın Genel Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile binlerce HAK-İŞ üyesi katıldı.

Miting meydanında; “Ücretlerden Alınan Vergi Oranları Düşürülmeli” , “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılmalı” , “Çalışanlar Enflasyon Karşısında Korunmalı” , “Soykırıma Hayır, Filistin’e Destek” , “Gazze’ye Selam, Direnişe Devam”, “Filistin Bizim Kırmızı Çizgimizdir” taleplerimizi içeren büyük afişler miting alanını süsledi.

Program, iş kazaları, deprem, salgın, doğal afet ve vatan savunmasında kaybettiğimiz şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vatan uğrunda kahramanca can veren tüm şehitlerimiz, iş kazalarında hayatını kaybedenler ve Filistin’de şehit olan kardeşlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

1 Mayıs Mitingi Hazırlık ve Tertip Komitesi adına, 1 Mayıs mitingi açılış konuşmasını Genel Başkanımız Değirmenci gerçekleştirdi.

Değirmenci, “Dayanışmamız, emek ve alınterimiz, birlik ve beraberliğimiz için akın akın gelerek bu meydanı dolduran emekçi kardeşlerim, Emeğiyle helal rızık peşinde koşan, alınteriyle memleketin dört bir yanını sulayarak bereketlendiren ülkemizin yüz akı işçi kardeşlerim, Bin bir zahmetlerle alın ve akıl teri akıtıp rahmete vesile olan, emeğiyle ailesini geçindirirken, aynı zamanda cennet vatan ülkemize hizmeti bir görev sayan, yüreği de alnı da ak olan sevgili kardeşlerim, HAK-İŞ’in gür sesi, her biri birbirinden değerli emekçi kardeşlerim, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun. Kocaeli’nde kurduğumuz kardeşlik soframıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyerek coşkulu kalabalığı selamladı.

Sizler buraya gelerek, sadece 1 Mayıs’ın coşkusunu yaşatmadınız” diyen Değirmenci, “Buraya gelerek, HAK-İŞ’in Filistin davasına, mazlum coğrafyalardaki Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşu için verilen mücadeleye sahip çıktınız. Buraya gelerek, HAK-İŞ’in yerli ve milli duruşuna sahip çıktınız. Buraya gelerek, mağdurların, mazlumların, kimsesizlerin sesi olan HAK-İŞ’in gücüne güç kattınız. Buraya gelerek, bir ve bütün olduğumuzda, ne kadar güçlü olduğumuzu cümle aleme gösterdiniz. Buraya gelerek, maaşlarımızdaki vergi adaletsizliğine, düşük ücretlere, iş kazalarına karşı verilen mücadeleye sahip çıktınız. Buraya gelerek, KİT’lerdeki taşeronlar için verdiğimiz kadro mücadelemize destek verdiniz. Biliyoruz ki, gönüllerimiz birdir. HAK-İŞ, çalışma hayatının olmazsa olmazı, sendikal yaşamın vazgeçilmezidir. HAK-İŞ olarak, işyerlerinizdeki sorunlarınızı, sıkıntılarınızı, çözülemez denilen dertlerinizi, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın liderliğinde çözmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“GAZZE’Lİ EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZE SELAM OLSUN”

Daha sonra HAK-İŞ’lilere seslenen Genel Başkan Mahmut Arslan ise “Selam olsun, siyonist İsrail’in bütün baskı ve zulmüne karşı emeğiyle, alın teriyle hayatını sürdürmeye çalışan Filistinli Gazze’li emekçi kardeşlerimize, selam olsun mazlumları, mağdurları, masumları dert edinen vicdan sahibi emekçi kardeşlerime” diye konuştu.

ARSLAN TALEPLERİMİZİ SIRALADI

HAK-İŞ olarak, üyelerimizin ve tüm emekçilerin hak ve çıkarları için yoğun bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Arslan, Kocaeli’nden emekçilerin taleplerini sıraladı. Arslan, “Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, toplu pazarlık kapsamının genişletilmesini, işten atılmaların önlenmesini, ücretler üzerinden alınan ağır vergi oranlarının düşürülmesini, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasını, enflasyon karşısında emekçilerin korunmasını, ücretlerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, emekçinin refah artışından hak ettiği payı almasını istiyoruz” dedi.

Arslan, “Kayıt dışı istihdamın azaltılmasını, güvencesiz çalışma sisteminin sona erdirilmesini, iş kazalarının son bulmasını, istihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını, gençlerin eğitim, staj, işe giriş ve istihdam imkanlarının geliştirilmesini çocuk işçiliğiyle daha etkin mücadele edilmesini, engellilerin toplumsal hayata katılımının arttırılmasını istiyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değiştirilmesini, iş güvencesi kapsamının genişletilmesini, kadro alamayan işçilerimize kadro verilmesini istiyoruz.  696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilerin için tayin, becayiş ve nakil hakkı verilmesini, Çaykur başta olmak üzere mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının çözülmesini, KÇP’ne belediye ve özel idarelerinde dahil edilmesini istiyoruz. Mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışan işçilere 52 günlük ilave tediye ödenmesini, belediyelere bağlı kuruluşlar ve belediyelerde çalışanların enflasyon farkı, ilave artışlar ve iyileştirmelerden istisnasız olarak yararlandırılmasını istiyoruz. Ev işçileri ve bakım işçilerinin iş konunu kapsamına alınmasını ve sendikal hakların sağlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (PGFTU) Genel Başkan Yardımcısı Abdalhadi A.M.Darabutaha ise “Bugün 1 Mayıs’ı kutlarken Filistin halkına karşı soykırım uygulanmaktadır. 500 bin kişiden fazla işsiz kaldı. Yoksulluk oranı çok arttı. İnsan onuruna yakışır işten bahsetmek artık mümkün değildir. İşgalci İsrail, iş piyasasını tamamen durdurmuştur. Batı Şeria’da şehirlerin ve köylerin girişlerine barikatlar kurulmuştur. Mescidi Aksa her gün Yahudi Yerleşimciler tarafından vahşice saldırıya uğramaktadır. İsrail hapislerinde yaklaşık olarak 13 bin Filistinli tutuklu bulunmakta olup gayri İnsani işkenceler maruz kalmaktadır. Masum tutuklu siviller ölene kadar açılığa maruz bırakılmaktadır. Gazze toprakları artık çocuklarımız, kadınlarımız ve yaşlılarımız için toplu mezarlıklar haline gelmiştir” dedi.

Konuşmaların ardından Arslan ve Değirmenci, HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ve üye sendika başkanlarımız ile birlikte platformdan karanfiller dağıtırken, güvercinleri özgür bıraktılar. Ayrıca Filistin bayrağı renginde balonlar uçuruldu.

Program 1 Mayıs Bildirisinin okunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.