16 Ocak 2020

“TEMSA İÇİN TEK YÜREK” MİTİNGİ DÜZENLEDİK

Adana’da faaliyet gösteren ve bir süredir üretimini durduran örgütlü işyerimizin TEMSA’nın yeniden üretime başlaması için Özçelik-İş olarak, TEMSA önünde dev bir miting düzenledik.

‘TEMSA İçin Tek Yürek’ sloganıyla gerçekleştirdiğimiz mitinge Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın ve şube yöneticilerimiz, kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile TEMSA’daki yüzlerce üyemiz katıldı.

Mitingde coşkulu bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, “Ekmek kapımıza kilit vuranlara inat bugün buraya gelen yiğit TEMSA işçisine, mavi-beyaz yaka demeden bu meydanı dolduran tüm emekçilere, sabırla mücadele ederek işyerimizin kaderine terk edilmesine izin vermeyen yürekli üyelerimize, böyle bir günde bizleri yalnız bırakmadıkları için her bir Adanalı hemşerilerime selam olsun” diyerek sözlerine başladı.

“TEMSA bizim için her şeyden daha değerlidir. TEMSA bizim için her şeyin üstündedir. TEMSA bizim geleceğimizdir, yarınlarımızdır” diyen Değirmenci,  “Biz TEMSA ile doğduk, TEMSA ile büyüdük. TEMSA’ya kazandırdık, TEMSA ile kazandık. İşte bu yüzden diyorum ki gün birlik günü, gün TEMSA’da çalışanların günü, gün Adana’nın ve Türkiye’nin günüdür. Gün, emeğimize sahip çıkma günüdür” diye konuştu.

“İşçi sendika omuz omuza’, ‘Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla konuşması sık sık kesilen Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü:


“TEMSA’NIN ÖLÜM FERMANINI YIRTMAYA GELDİK”

“Bugün buraya ekmek kapımıza vurulan kilitleri kırıp, yeni umutlara yelken açmaya geldik. Buraya, TEMSA için yazılmış olan ölüm fermanını yırtmaya geldik.  Küllerimizden yeniden doğmaya geldik. Yıkmaya değil, inşa etmeye geldik. Evimize yeniden ekmek götürmek için sesimizi duyurmaya geldik. Otobüsümüzün tekerine çomak sokanları, yaptıkları yanlıştan döndürmeye geldik.”

“TEMSA İŞÇİSİ ÜRETMEYE HAZIRDIR”

“TEMSA’nın tüten bacasına çaput tıkayanlara, tıkır tıkır işleyen bir fabrikayı paslanmaya mahkûm edenlere sesleniyorum. TEMSA işçisi, bedeniyle ruhuyla buradadır. TEMSA işçisi, dün olduğu gibi bugün de üretmeye hazırdır. TEMSA işçisi, TEMSA markasını yaşatmaya, büyütmeye kararlıdır. TEMSA işçisi kazanmaya ve kazandırmaya isteklidir.  TEMSA işçisi, nasırlı elleriyle TEMSA’yı daha da yükseklere taşımaya taliptir.”

“TÜM TARAFLAR ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN”

“TEMSA’da bugün yaşanan bu krizin sorumlularına ve yetkililere sesleniyorum. Elinizi taşın altına koymaktan korkmayın. İşyerimizin yaşaması için sorumluluklarınız neyse onu yerine getirin. Emek emek büyüttüğümüz TEMSA’nın bayrağını yerden kaldırın. Bizler yapılan yanlış hesapların, atılan hatalı imzaların ağır yükünü daha fazla çekmek istemiyoruz. Bizler meydanlarda değil, tezgah başlarında alınteri akıtmak istiyoruz. Bu sorunun çözümünde sorumluluğu bulunanları buradan bir kez daha masaya oturmaya ve bu işi çözmeye çağırıyorum. Yerli otomobil için sevinç çığlıkları attığımız bir dönemde, Türkiye’nin adını onlarca ülkede duyuran bir işyerinin yok olup gitmesine seyirci kalmayın, aksi takdirde karşınızda bizi bulursunuz.”

“40 BİN ÜYEMİZLE TEMSA’DAKİ ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ”


“Özçelik-İş, şubesiyle, genel merkeziyle, Türkiye’nin dört bir yanındaki teşkilatı ve 40 binden fazla üyesiyle sizlerle beraberdir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği başlattığı bir dönemde işsizler kervanına katılmanıza asla izin vermeyeceğiz. Ocağınızın tütmesi, aşınızın pişmesi için gerekirse kendimizi yakacağız. Mücadelemizi masalarda, sahalarda, meydanlarda, daha da önemlisi bu işi bu hale getirenlerin sırça köşklerinin, kadife perdeli ofislerinin önlerinde vermeye başlayacağız. Türkiye’de 700 binden fazla çalışanı temsil eden Konfederasyonumuz Hak-İş’in destekleriyle sizlerin hizmetkârı olmaya devam edeceğiz”

“BİR SONRAKİ AŞAMA DAHA SERT VE ÇETİN OLUR” 

“Bizi daha fazla zorlamayın, ayarlarımızla oynamayın, oturun bu ekonomik kavganızı çözün, kilitli ambarların kilitlerini kırın ve şalteri kaldırın. Bizim iş elbisemiz, yağlı tulumumuz dolaplarımızda hazırdır. Çalışmak istiyoruz, üretmek istiyoruz, kazanmak istiyoruz, kazandırmak istiyoruz, elektrikli otobüsümüzü yollarda görmek istiyoruz. Eğer bu sesime kulak vermezseniz, bu işin bir sonraki aşaması daha sert ve çetin olarak önünüze gelir. Bu samimi, içten çağrıma kulak verin, belirsizliği bitirin”

Mitingde kısa bir konuşma yapan Şube Başkanımız Sedat Aydın ise “TEMSA’daki üretimin durmasıyla ilgili olarak ciddi bir mücadele veriyoruz. Biz TEMSA çalışanları olarak, tezgahlarımızın başına dönmek ve üretimi yeniden başlamak için çaba sarf ediyoruz.  Genel Başkanımız başta olmak üzere genel yönetim kurulumuz ve Hak-İş Konfederasyonumuz Ankara’da gerekli görüşmeleri yapıyor ve işlerimize kavuşmamız için sonuç almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Mitingin ardından üyelerimizle birlikte TEMSA giriş kapısına kadar yürüyen Değirmenci ve yönetim kurulu üyelerimizin, daha sonra işveren vekilleriyle bir görüşme gerçekleştirmesiyle program sona erdi.