20 Aralık 2021

SEYDİŞEHİR ŞUBE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN KABAN GÜVEN TAZELEDİ

Seydişehir Şube Başkanlığımızın 7. Olağan Genel Kurulu, 19 Aralık 2021 Pazar Günü şubemizin toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Genel Kurul sonucunda Seydişehir Şube Başkanlığına mevcut Şube Başkanımız Hüseyin Kaban seçilerek güven tazeledi.

Seydişehir Şubemizin kongresine, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Seydişehir Eski Şube Başkanımız Muharrem Oğuz’un yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, Sendikamızın ülke genelindeki ve Eti Alüminyum’daki çalışmalarından, ülkemizdeki son ekonomik gelişmelere kadar birçok başlığı içeren bir konuşma gerçekleştirdi.

“Seydişehir’in kurucusu büyük Alim Seyyid Harun Veli hazretlerinin torunlarıyla kutlu mekân Seydişehir’de emekçi kardeşlerimle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek sözlerine başlayan Genel Başkanımız Değirmenci, “Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Eti Alimünyum, bizler için hayati önemde bir işletmedir. Seydişehir ve emekçisi ise vazgeçilmezimizdir. Seydişehir, Sendikamızın İç Anadolu’ya açılan yüzü, emek mücadelemizin şanlı bir durağıdır. Seydişehir ve Eti Alüminyum, hem ülkemizin hem de sendikamızın yegâne varlık sebeplerindendir. Bu bölgede Allah’ın izniyle üyelerimizin yüzünü güldüren toplu iş sözleşmelerinin altına imza attık, atmaya devam edeceğiz. İşçi-İşveren-Sendika üçgeninde, talep ve beklentileri ortak bir paydada buluşturarak, iş barışını ve huzurunu tesis ettik. İnanıyorum ki, önümüzdeki süreçte de hem emekçiler adına hem de sendikamız adına burada çok güzel çalışmaları hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“VERGİ DİLİMLERİ BELİRLENİRKEN YENİ MAĞDURİYETLER OLUŞMASIN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret tutarından dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Değirmenci, “Bu artış, artan hayat pahalılığı karşısında bir nebze olsun emekçi kardeşlerimizin rahatlamasına imkan sağlayacaktır.  Bununla birlikte uzun yıllardır konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından ısrarla dile getirilen asgari ücretin vergiden muaf tutulmasına ilişkin taleplerimizin uygulamaya geçmesini de çok değerli görüyoruz.  Yeni vergi dilimlerinin belirlenirken yeni bir mağduriyet oluşmaması konusunda hassas davranılmasını ve konunun takipçisi olacağımızı da sizlerin huzurunda bir kez daha ifade etmek istiyorum. Asgari ücretin hayat standartlarına ilişkin asgari düzeyi işaret eden istisnai bir ücret düzenlemesi olduğu unutulmamalıdır. Yapılan düzenlemeler asgari ücretin yaygın bir nitelik göstermesine neden olmamalıdır. Asgari ücretin vergi dışında tutulması ile elde edilen kazanımlar emekçilerin sırtında başka vergi yüklerine dönüşmemelidir. Vergi gelirlerinde oluşabilecek kayıplar, kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması ve israfın önlenmesi ile giderilmelidir” ifadelerini kullandı.

KABAN: “İŞÇİNİN SESİ OLMAK İÇİN YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Seçimlerin ve makamların gelip geçici olduğuna dikkat çeken Şube Başkanımız Hüseyin Kaban ise “Önemli olan bizlerin birbirimizi kırmadan, düşmanlık etmeden, seçim sürecinden çıkmasıdır. Çünkü önümüzde seçimden daha önemli olan bir toplu iş sözleşme sürecimiz var. Bu nedenle bizlerin birlik ve beraberliği her şeyden daha önemlidir. Çıkmış olduğumuz bu yolda, işçinin sesi olmak, mazlumun elini tutmak, mağdurun yanında olmak, benim için onurdur, gururdur, şereftir. Bundan sonraki yeni dönemde sendikacılığın bir gönül işi olduğunu aklımızdan ve kalbimizden çıkarmadan gönüller yapmak için yüreğimizi ortaya koyacağız” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, Şube Başkanlığına Hüseyin Kaban seçilirken, Şube Sekreterliğine Musa Elitok, Şube Mali Sekreterliğine Murat Yıldız, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Muammer Acar, Şube Eğitim Sekreterliğine Hamza Köse seçildi.