18 Haziran 2019

SENDİKAMIZIN YENİ GENEL MERKEZ BİNASI COŞKULU BİR TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

 

Sendikamız Özçelik-İş’in Ankara Çukurambar’da 1 yılda tamamlanan yeni genel merkez binası 17 Haziran Pazartesi günü, tüm teşkilatımızın ve çok sayıda davetlinin katılımıyla hizmete açıldı.

Açılışa Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Meclis Eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Fuat Gürel, TBMM Eski İdare Amiri ve Hak-İş Onursal Genel Başkanı Salim Uslu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Toruntay, Mehmet Şahin ve Genel Sekreteri Osman Yıldız, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel ve Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Hak-İş’e bağlı kardeş sendikaların başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, sendikal camiadan, siyaset ve iş dünyasından birçok isim ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen tüm teşkilatımız katıldı.

Açılış programı okunan Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin konuşmasıyla devam etti.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Genel Başkanımız Değirmenci, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni Genel Merkez binamızın başta üyelerimiz olmak üzere tüm teşkilatımıza, Hak-İş’imize ve Türk emek hareketine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.


“BU YOLA LEKE DEĞİL İZ BIRAKMAK İÇİN ÇIKTIK”

Özçelik-İş’in hizmet zincirine yeni ve büyük bir halka daha eklendiğini kaydeden Değirmenci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu yola leke değil, iz bırakmak için çıktık. Bu izi de emekçilerin gönlüne bırakmaya yemin ettik. Yıkan değil, yapan olmak için, gök kubbenin altında hoş bir seda bırakmak için kolları sıvadık. “Nasıl daha çok hizmet üretiriz” derdiyle bugün bu çatının altına girdik. Kerametin bizden değil, Allah’tan olduğu düsturuyla, emekçilerin gölgesinde serinleyeceği, bu yiğitler ocağını inşa ettik. “Acaba bir dua alır mıyız” beklentisiyle kolay olanı değil, zoru seçtik. Bugün zoru başarmış olmanın gururunu, Özçelik-İş’i önümüzdeki 100 yılını garanti altına alan bir yapıya kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“BURASI EMEĞİN, ALIN TERİNİN KALESİDİR”

“Her kim bu binaya baktığında, sadece beton duvarları ve camları görürse, yanlış görür. Her kim bu yiğitler ocağına, sadece bina nazarıyla bakarsa, yanlış bakar. Burası, emeğin aslanlarının yuvasıdır. Burası, emeğin, alın terinin kalesidir. Burası mağdurun, mazlumun, kimsesizin sığınağıdır. Burası, “Dünyanın hiçbir yerinde mağdur, mazlum kalmayacak” diye verilen mücadelenin en önemli durağıdır. İşçinin dişinden tırnağından arttırdığı birikimidir. Huzur, mutluluk, birlik, beraberlik ve kardeşlik naralarının atılacağı, sıcak bir aile yuvasıdır. Burası, dava ruhuyla yola revan olanların gurur abidesidir. Aşk ile yola çıkanların sevda pınarıdır.”

“BU BİNA HUZUR VE KARDEŞLİĞİMİZİN MEYVESİDİR”

“Bu bina öyle kolay dikilmedi. Bu binayı inşa etmek için; Önce İSDEMİR’deki huzuru inşa ettik, sevinç gözyaşları döktürdük. Sonra KARDEMİR’de kardeşliğimizi yıkılmaz bağlarla güçlendirdik. Ardından Türk Hava Yolları Teknik’te aidiyet duygusunu, üyelerimizin damarlarına kadar hissettirdik. Velhasıl, İstanbul’dan Kayseri’ye, Karabük’ten İskenderun’a, Adana’dan Seydişehir’e, Gebze’den Sivas’a, Bursa’dan Kocaeli’ye, Sakarya’dan Çorlu’ya, Osmaniye’den Malatya’ya, Konya’dan Eskişehir’e kadar önce gönülleri yaptık, sonra da güzellikleri inşa ettik. İşte bugünkü yaşadığımız bu tablo da, huzur ve kardeşliğimizin meyvesi olarak, ortaya çıkmıştır.

“SIFIR BORÇLANMAYLA YAPILDI”

“Kaynakların doğru, yerinde ve verimli kullanımı sayesinde, Özçelik-İş’imize yakışır bir genel merkez binasını üyelerimize kazandırdık. 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamladığımız tüm detayların hayata geçirildiği 4 bin 650 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Ortaya çıkan bu eseri, Elhamdülillah sıfır borçlanmayla, sadece kendi öz kaynaklarımızı kullanarak inşa ettik. Ankara’nın en gözde semtlerinden olan Çukurambar gibi değeri paha biçilemez bir mevkide böylesi bir binayı Özçelik-İş Sendikası üyelerine ve metal işçilerine hediye etmenin haklı gururunu, onurunu yaşatan Yüce Allah’a şükürler olsun. Bu eserin ortaya çıkmasını, başkanlığını yaptığım genel yönetim kuruluna nasip eden Allah’a Şükürler olsun.”


ŞAHİN: “BU BİNA ÖZÇELİK-İŞ’İN GÜCÜNÜ VE SEVİYESİNİ GÖSTERMEKTEDİR”

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Meclis Eski Başkanı Mehmet Ali Şahin ise yaptığı konuşmada “Aslan yattığı yerden belli olur” diye bir atasözümüz var. Bu binayı görünce hafızamızdan geçen tespit şudur. Demek ki Özçelik-İş Sendikası böyle bir binada faaliyet gösterecek seviyeye ve güce ulaşmıştır” ifadelerini kullandı. Özçelik-İş Sendikası’nın, Karabük’ten yola çıktığını hatırlatan Şahin, “Sendikamız, yakın bir geçmişte önemli sıkıntılar da yaşadı. Maddi ve manevi kayıpları oldu. Ama bütün bunları birlik beraberlik içerisinde, iyi bir yönetim anlayışıyla çözdü. Sorunlarını aşmasını bildi ve bugün bu noktaya geldi. Bunda Yunus Değirmenci ve arkadaşlarının payı büyüktür. İyi bir yönetim anlayışı ortaya koydular. Tüm sendika yöneticilerini başarılarından dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.


ARSLAN: “ÖZÇELİK-İŞ’İ 500 BİNE ULAŞTIRACAK İRADE VE KARARLILIĞI GÖRÜYORUM”

“Büyük bir özveri ve fedakârlıkla bu güzel hizmet binamızın tamamlanmış olmasında emeği geçen başta Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve yönetim kurulu üyelerine ve teşkilatımıza ayrı ayrı teşekkür ve tebrik ediyorum” diyen Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Türkiye Sendikal Hareketinin zor, sıkıntılı ve bunalımlı olduğu bir dönemde böyle güzelliklerin sendikal harekete de hem ivme hem moral kazandıracağını,  hem de yeni hedeflere yeni ufuklara yelken açmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Özçelik-İş Sendikamızda son yıllarda elde ettiğimiz büyük başarılar, bu hizmet binasının yapılmasına da vesile olan başarılardır. Özçelik-İş Sendikamızın bu hizmet binasının Türkiye Sendikal Hareketi için de yeni bir başlangıcı beraberinde getireceğini düşünüyorum. Özçelik-İş Sendikamızı 40 binlerden 50 binlerden 500 binlere taşıyacak bir iradeyi, çabayı, kararlılığı görüyorum. Bu bizim için çok önemli. Özçelik-İş Sendikamızın son yıllarda ortaya koyduğu başarıyı, gelecekteki yeni başarıların da habercisi olarak görüyorum. Özçelik-İş Sendikamızın potansiyeline, teşkilat yapısına, ortaya koydukları kararlılığa, birlikteliğe, dayanışmaya sonuna kadar güveniyorum. Bugüne kadar güvendim ve beni hiç mahcup etmediler” diyerek sendikamızın son yıllarda yapmış olduğu verimli çalışmalara dikkat çekti.

Arslan’ın ardından söz alan TBMM Eski İdare Amiri ve Hak-İş Onursal Genel Başkanı Salim Uslu, emeklerinden dolayı Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve yönetim kurulu kutladığını ifade ederek bu binanın bir alın teri, bir onur ve gurur olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından edilen dua ile birlikte kurdele kesilmesiyle sendikamızın yeni genel merkez binasının açılışı gerçekleştirilerek program son buldu.