18 Aralık 2019

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci: “TEMSA GURURUMUZ, TEMSA İŞÇİSİ ONURUMUZDUR”

Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “Küresel güçlerin ülkemiz ekonomisine darbe indirmeye çalıştığı, Türkiye’de üretimin sıfıra inmesi için uğraştığı bir dönemde ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işverenlere istihdam seferberliği çağrısı yaptığı bir süreçte, TEMSA gibi binlerce emekçiye ekmek kapısı olan bir fabrikada üretimi durdurmak ve bu durduruşa sessiz kalmak, oradaki emekçilere ve ailelerine sahip çıkmamak, ülkemizin yerli ve milli hamlelerine indirilen büyük bir darbedir. Yerli otomobil konusundaki heyecanımız tazeliğini korurken yerli bir otobüs firmasının avuçlarımızın içinden kayıp gitmesine seyirci kalamayız. Binlerce emekçinin emeğinin görmezden gelinmesini kabul edemeyiz. Özel teşebbüs olarak faaliyet gösteren TEMSA’da bu krizin sorumluları bellidir. TEMSA’da krize neden olan tarafların bir an önce bir araya gelip sorunu çözmesini talep ediyoruz. Emeğinden başka sermayesi olmayan biz işçiler bir an evvel işbaşı yapıp, huzur içinde evimize ekmek götürmeye devam etmek istiyoruz. TEMSA gururumuz, TEMSA işçisi onurumuzdur” şeklinde açıklamada bulundu.

Yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreten, 70 ülkeye ihraç yapan ve bankalara olan kredi borçları nedeniyle 23 Aralık’a kadar üretimini durduran otomotiv devi TEMSA’da yetkili sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Değirmenci, “TEMSA sadece Adana için değil, ülkemiz için büyük bir değerdir. İhracata büyük katkı yapmaktadır. Burada Bin 300’e yakın üyemiz alınteri akıtıp, evine ekmek götürüyor. Yan sanayideki çalışanları ve üyelerimizin ailelerini de hesaba kattığımızda 15 bin kişi buradan ekmek yiyor. Yapılan yanlış hesabın ya da hatalı hamlelerin ağır yükünü, hem emekçiler olarak hem de ülke olarak bizler çekmek istemiyoruz” dedi.


“TEMSA YAŞAMALI, TEMSA YAŞATILMALI” 

“Özçelik-İş Sendikası olarak, ‘TEMSA Yaşamalı, TEMSA Yaşatılmalı’ diye haykırmaktan geri durmayacağız” diye konuşan Değirmenci, “TEMSA’nın yaşaması ve üyelerimizin huzur içinde çalışması için sadece elimizi değil tüm bedenimizi taşın altına koyarız. TEMSA’daki hiçbir üyemizin mağdur olmaması için sendika olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Bizler başımızı yastığımıza koyduğumuzda rahat uyuyamıyorsak, bu işin sorumluları da uyumasınlar ve bu sorunu bir an önce çözüme kavuştursunlar” diyerek beklentisini dile getirdi. 


Sendika olarak şuanda tek gündemlerinin TEMSA olduğunu kaydeden Değirmenci, “Bu iş çözülmeden ve TEMSA işçisinin yüzünü güldürmeden tebessüm etmek bile bize haramdır. TEMSA işçisinin çocuklarının gözlerinin sevinçten ışıldadığını görmeden bize aydınlık yok. Özçelik-İş ve Hak-İş Konfederasyonu olarak bu işin takipçiyiz ve üyelerimizle tek vücut bir halde bunun mücadelesini veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.