28 Şubat 2017

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus DEĞİRMENCİ: “BALANS AYARINI ARTIK MİLLET YAPACAK”


Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 28 Şubat 1997 yılında yapılan ‘postmodern’ darbesinin 20. yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, demokrasiye artık askerin değil, sadece milletin balans ayarı yapabileceğini ifade etti.

28 Şubat döneminde Genelkurmay İkinci Başkanı olan Orgeneral Çevik Bir’in o dönem yaptığı “Demokrasiye balans ayarı yaptık” açıklamasına atıfta bulanan Genel Başkanımız Değirmenci, “Bir daha bu ülkede 28 Şubatlar olmayacak. Çünkü bu millet artık iradesine sahip çıktığını 15 Temmuz’da canı pahasına mücadele vererek göstermiştir. 28 Şubat’ta demokrasiye balans ayarı verdiklerini iddia edenlere, bu milletin kutsalını hiçe sayanlara, 15 Temmuz’da gerekli cevap verilmiştir. Artık bir balans ayarı verilecekse bunu ancak millet yapacaktır. ” dedi.

Çelik-İş Sendikası olarak, darbeleri, muhtıraları, operasyonları, bütün antidemokratik oluşumları ve bu tür yollara başvuranları kınadıklarını belirten Değirmenci, “O dönem büyük acılar yaşandı. Milli irade hiçe sayıldı. Haksızlıklar, yasaklar ve Müslümanlara zulüm zirve yaptı. İmam hatiplere savaş açıldı. Rabbim o günleri bu millete bir daha yaşatmasın” diye konuştu.

“O dönem yaşananlar bugün iyi bir şekilde ele alınıp, üzerinde kafa yorulsaydı, 15 Temmuz’u belki de yaşamayacaktık” diyen Değirmenci, “Bugün 15 Temmuz iyi bir şekilde analiz edildi ve bu tür antidemokratik girişimlerin bir daha yaşanmaması için adımlar atılmaya başladı. Yeni anayasa paketi inşallah darbelerin ve darbe girişimlerinin de sonu olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA PAKETİ TÜRK MİLLETİ İÇİN BİR FIRSAT”

Hem Konfederasyonumuz Hak-İş hem de Çelik-İş Sendikası olarak 12 Eylül 1980 askeri darbesinden 28 Şubat ‘Postmodern’ darbesine kadar her türlü antidemokratik girişimin karşısında dik bir şekilde durduklarını  ifade eden Değirmenci, 15 Temmuz’da da aynı bilinçle hareket ederek, demokrasiye sahip çıktıklarını söyledi.  

Türkiye’nin demokratikleşme yolunda attığı adımları ve yeni anayasa çalışmalarını her zaman desteklediklerini belirten Değirmenci, anayasa değişiklik paketini ve referandumu yeni Türkiye için önemli bulduklarını ve bunun Türk milleti için bir fırsat olduğunu kaydetti.