2 Şubat 2023

SENDİKAMIZDAN THY TEKNİK AŞ’DE ÜYELERİMİZİ SEVİNDİREN PROTOKOL

Sendikamız Özçelik-İş ile örgütlü işyerimiz THY Teknik AŞ’de üyelerimizin yüzünü güldüren toplu iş sözleşmesine ek olarak bir protokol imzalandı.

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Aydın Baysal ile THY Teknik AŞ Genel Müdürü Mikail Akbulut ve heyetinin hazır bulunduğu son yapılan İstanbul’daki müzakere toplantısında Teknik AŞ’deki üyelerimiz adına ciddi kazanımlarla dolu bir protokol imzalandı.

Konuyla ilgili üyelerimize bir bilgilendirme mesajı gönderen Genel Başkanımız Değirmenci, “THY Teknik A.Ş ile yaptığımız müzakereler neticesinde üyelerimizin mevcut koşullarının iyileştirilmesi için aşağıdaki hususlarda mutabakata varılmış olup, 01.01.2023 tarihinden itibaren uygulanacak olan zam oranları, iş grupları arasında terfi ve geçişlerin tecrübe yılı, yabancı dil bilgisi ve performansa dayalı bir modele göre yeniden uyarlanmasına karar verildi” ifadelerini kullandı.
01.01.2023 tarihinden itibaren 7. Dönem toplu sözleşmeye göre uygulanacak olan %16,40 ücret zammının %20’ye yükseltilmesine açıklayan Değirmenci, “Bu ücret artışına ek olarak 01. iş grubunun kapatılarak bu grupta yer alan tüm personelin 03.01 iş grubuna kademe ve kıdemleri korunarak terfi ettirilmesine, 03.1, 04.01, 05.01 ,10.0A, 10.0B iş gruplarının iş tazminatının %30 artırılmasına, Lisan tazminatı tutarının %64,27 oranında artırılmasına, İş kazası maluliyet ve ölüm yardımının 81.486 TL’ye çıkarılmasına, Şeflik tazminatının 01.07.2022 tarihinden geçerli olmak suretiyle tüm şeflik gruplarında 6150 TL’ye çıkarılmasına, Büro Destek Personelinin Uzman Yardımcılığına, Uzman Yardımcısının Uzmanlığa, Mühendisin Uzman Mühendisliğe terfilerinde Şirket tecrübesi, Yabancı Dil Bilgisi ve Performansa dayalı sınavsız bir geçiş sisteminin düzenlenmesine, Fiilen 5 yılı dolduran Teknik Destek Personelinin YDS 50 puan aldığında sınavsız olarak 10.0 TEKNİSYEN iş grubuna geçişinin sağlanmasına karar verildi. Alınan tüm kararların üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.” diyerek protokolün detaylarını üyelerimizle paylaştı.