11 Mayıs 2017

SENDİKAMIZDAN THY TEKNİK A.Ş.’YE TEMEL SENDİKACILIK EĞİTİMİ

Çelik-İş Sendikası olarak Türkiye çapında başlatmış olduğumuz eğitim turumuzun bir başka durağı İstanbul Havacılık Şubemize bağlı Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. oldu.

THY TEKNİK A.Ş. İstanbul Atatürk Havalimani lokasyonu Mehmet Arslan Bulduk toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın tarafından verilen eğitimde Temel Sendikacılık, Sendikal Haklar, Türkiye ve Dünyada Sendikacılık, Küreselleşme Sürecinde Sendikacılıkta Yaşanan Dönüşüm, Metal Sektöründe Sendikacılık, Çelik-İş ve Tarihsel Gelişimi ve Sendikacılıkta Yeni Örgütlenme Stratejileri konuları işlendi.

ABD ve Japonya’da yaygın olarak bulunan isyeri sendikacılığından bahseden Özaydın ” Bu ülkelerde işletme yapıları çok yüksektir. Dolayısıyla işçiler de bağlı oldukları işletmenin işçisi olarak çalışmaktadır. Türkiye’de ise sendikacılık işkolu esasına göre kurulmuştur. İşkolu sendikacılığının tercih edilmesinin sebebi daha güçlü bir sendikacılığın uygulanması ve örgütlenme profilinin daha yuksek olmasıdır”dedi.

Özaydın, örgütlü ve örgütsüz isyerlerinin çalışma koşulları karşılaştırıldığında ortaya büyük farklılıkların çıktığını ve sendikal hakkın sendikacılıkta temel belirleyici olduğunu ifade ederek, sendikacılığın çalışanlar için bir hak alanı oluşturduğunu ve sendikal bir özgürlük vadettiğini ifade etti.

Üyelerimize sendikamız tarafından yaptırılan 4857 Sayılı İş Kanunu, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu kapsayan kanun kitapçıkları hediye edilirken, soru cevap kısmının ardından eğitim son buldu.