5 Mayıs 2017

SENDİKAMIZDAN ETİ ALÜMİNYUM A.Ş.’YE TEMEL SENDİKACILIK EĞİTİMİ

Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde gerçekleştirdiği Temel Sendikacılık Eğitimleri tüm hızıyla devam ediyor.

Bursa şubemize bağlı Maysan Mando işyeriyle başlayıp daha sonra Sakarya Bölge Temsilciliğimize bağlı Alimex Alüminyum ve Akpa Alüminyum’da devam eden eğitimleri Konya Seydişehir şubemize bağlı Eti Alüminyum A.Ş. izledi.

Üyelerimizin iki vardiya halinde katıldığı, 4 mayıs tarihinde yapılan Temel Sendikacılık Eğitimi,  Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın tarafından verildi.

Yaptığı sunumlarda işçi sendikacılığından, sendikaların hak ve özgürlüklerinden bahseden Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın, Türkiye ve dünyada sendikal hareketin öncülüğünü metal işçilerinin yaptığını bu nedenle sorumluluğun  artarak örgütlenmeye daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirti. Özaydın, “Geçmişte İsdemir, Kardemir ve Eti Alüminyum’da verilen mücadeleler çok değerlidir. Bu mücadeleler sadece fabrika içerisinde değil bölgesel olarak yapıldığından sendikacılığı ayakta tutmak adına önemlidir. Bizim sektörümüzde sendikacılığın özel bir yeri vardır. Metal sendikacılığı dediğimizde işin ağırlığı, teknik boyutunun zorluğu, risk ve iş gücü sorumluluğu fazladır. Dolayısıyla bu yapı içerisinde kazanımlar ve haklar da daha önemlidir. O nedenle metal sendikacılığı sanayi devriminin başından beri örgütlenmenin yüksek olduğu bir alandır” dedi.

Sendikanın bir işyerinde işçilerin sosyal hak ve çıkarlarını korumak için var olduğunu, Toplu sözleşmelerin bu anlamda sendikanın önemli bir gücü olduğunu anlatan Özaydın” Son dönemlerde toplu sözleşmelerde elde edilen kazanımlar ile toplu sözleşmenin yani dolayısıyla sendikanın olmadığı yerlerde elde edilen kazanımların arasında ciddi farklılıklar var” ifadelerini kullandı.

Özaydın, merak edilen bütün soruları yanıtlayarak üyelerimize bilgi verdi. Ardından sendikamız tarafından yaptırılan 4857 Sayılı İş Kanunu, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu kapsayan kanun kitapçıklardan hediye edildi.

 

Eğitim için gelen heyetimiz daha sonra Seydişehir Şube Başkanımız Murat Özkal ve şube yönetimimiz ile Eti Alüminyum A.Ş. Elektirolizhane ve Alüminyum Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, 2016 yılının temmuz ayında üretime başlayan Rotlama Ünitesi hakkında temsilcilerimizden bilgi aldı.