27 Nisan 2017

SENDİKAMIZDAN BOSNA HERSEK’E ÇIKARMA

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu, Şube ve Bölge Başkanlarımız ve yöneticileri ile birlikte Başkanlar Kurulu Toplantımızı gerçekleştirmek ve kardeş sendikalarla işbirliği anlaşması imzalamak için Bosna Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında Bosna Hersek’li sendikacılar ile Saraybosna’da bulunan Hotel Hollywood’da ortak bir açılış toplantısı yapıldı.

Toplantıya Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan,HAK-İŞ Genel Sekreteri Osman Yıldız, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Ismet Bajramovic ve Bosna Hersek Metal İşçileri Sendikası Başkanı Bayro Melez katıldı.

Toplantıda Sendikamızın Genel Mali Sekreteri Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, şubelerimizin ve bölgelerimizin başkanları ve yöneticileri ile kardeş sendikaların yöneticileri hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Bosna Hersek Metal İşçileri Sendikası Başkanı Bayro Melez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sendikal faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

14 bin civarında üyeleri bulunduğunu ve bu rakamın toplam çalışanların yüzde 60’ı olduğunu kaydeden Başkan Melez, ‘Sendikamız metal işleme ve ilgili faaliyetler alanında çalışmalarını sürdürüyor. Sendikamızın ana görevi, insana yakışır iş ve ücrettir’ dedi.

‘BOSNA HERSEK İLE HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Daha sonra söz alan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, konuşmasında Bosna Hersek ile ilişkilerimizden 16 Nisan’da yapılan referandum sonuçlarına, HAK-İŞ’in faaliyetlerinden Çelik-İş’in çalışmalarına kadar birçok konuya değindi.

Bosna Hersek ile Türkiye’nin güçlü, köklü ve tarihi bağlarla birbirine bağlı olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Değirmenci, bu kapsamda sendika olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını, ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacaklarını kaydetti.
Anayasa Değişikliği referanduma ilişkin olarak da Değirmenci,’16 Nisan Anayasa değişikliği referandumunda milletimiz evet diyerek kutlu zaferlerine bir yenisini ekledi. ‘Evet’ ile Güçlü, büyük ve yeni Türkiye yolunda kritik bir eşik aşıldı’ diye konuştu.

‘BİZ HAK-İŞ İLE GÜÇLÜYÜZ HAK-İŞ DE BİZİMLE GÜÇLÜ’

Referandum sürecinden HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Sekreter Osman Yıldız’ın büyük bir mücadele örneği sergileyerek sandıktan ‘Evet’ çıkmasına büyük katkı sağladığını bildiren Değirmenci, ‘HAK-İŞ, demokratikleşme ve büyük Türkiye yolunda darbelere karşı her zaman dik durmasını bilmiş, bu anlamlı duruşunu da referandum sürecinde bir kez daha ortaya koymuştur’ ifadelerini kullandı.  

Çelik-İş Sendikasının HAK-İŞ ile, HAK-İŞ’in de Çelik-İş Sendikası ile güçlü olduğunu dile getiren Değirmenci, ‘HAK-İŞ çalışma hayatında da her daim yeniliklere öncülük etmiştir. Bizim alanlarda, fabrikalarda ve tezgahlarda işimizi her zaman kolaylaştırmıştır. HAK-İŞ’e bağlı bir sendikanın genel başkanı olmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum’ dedi.

Değirmenci’nin ardından bir konuşma yapan Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Ismet Bajramovic, HAK-İŞ’i ve Çelik-İş’i Bosna Hersek’te ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

BAJRAMOVİC: ‘İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRMAK İSTİYORUM’


‘HAK-İŞ olmasaydı biz de sendika olarak bugün olmayabilirdik’ diyen Bajramovic,’yapılamaz,yıkılacak’ diyenlere inat sendika binalarının HAK-İŞ ve TİKA desteği ile restore edilmeye başlandığını, bunun için minnettar olduklarını dile getirdi.

HAK-İŞ ve Çelik-İş ile işbirliğini artırmak istediklerini kaydeden Bajramovic, önümüzdeki aylarda Türkiye’de yapılacak olan uluslar arası bir organizasyonu batılıların iptal ettirmek için uğraştığını, Arnavutluk’taki sendikacılarla bunu engellediklerini, yapılacak işbirliklerinin bu tür konularda da yarar sağlayacağını sözlerine ekledi.

GENÇ DEVLETİ HEP BERABER GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ

Son olarak toplantıda bir konuşma yapan Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, sendikamızın Bosna Hersek’li sendikacılarla başlattığı bu işbirliğini devam ettirmelerini ve geliştirmelerini istedi.

Bosna Hersek’in Türkiye ve HAK-İŞ için sıradan bir ülke olmadığını söyleyen Arslan, ‘Genç devlet Bosna Hersek’i geleceğe taşımak adına bizlere büyük görevler düşüyor. Bu konuda aynı zamanda bir sivil toplum örgütü olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.Bosna Hersek’teki savaş öncesinde ve sonrasında olduğu gibi bugün de Boşnak kardeşlerimizin yanında olacağız’ dedi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan merhum Aliya İzzetBegoviç’i vefatından bir gün önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiğini hatırlatan Arslan ‘Bilge Kral Aliya, hasta yatağında Sayın Erdoğan’a ‘Bosna size emanettir. Emanete sahip çıkın’ dediğini anlatarak, bu emanete sahip çıkmak görevimiz. Bizde emanete ayrı bir önem verilir’ dedi.
Arslan, Bosna Hersekli sendikacılardan FETÖcüleri ülkelerinde barındırmamalarını da istedi.

Daha sonra sendikamız ve Bosna Hersek Metal İş Sendikası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Toplantı her iki ülke sendika yöneticilerinin birbirlerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

BOSNA HERSEK MECLİS BAŞKANINA ZİYARET

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın başkanlık ettiği Çelik-İş heyetimiz daha sonra Aliya İzzetbegoviç’i mezarını ziyaret etti. Burada okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Aliya İzzetbegoviç müzesi gezildi. Arslan ve heyetimize burada İzzetbegoviç hakkında bilgi verildi.

Heyetimiz daha sonra Bosna Hersek Federasyon Meclisinin Başkanı  Saffet Keso ve Başkan Yardımcısı Endi Music’i ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi.
Burada da kısa bir konuşma yapan Arslan, ‘Bosna Hersek ile geleceğimizi birlikte planlayacağız. İki ülke ilişkilerini zehirlemek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz’ diye konuştu.

Son olarak Arslan ve Değirmenci ile heyetimiz, restorasyonu devam eden Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konfederasyonunun binasında incelemelerde bulundu.