28 Nisan 2017

SENDİKAMIZDAN ATA YADİGÂRLARINA VE BOSNALI İŞÇİLERE ZİYARET

Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu ile Şubelerimizin ve Bölgelerimizin Başkanları ve yöneticileri, Bosna Hersek ziyaretinin üçüncü ve son gününde Mostar Köprüsü ve bir mühimmat fabrikası başta olmak üzere birçok yeri ziyaret etti.

Program, sabah saatlerinde Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Sendikamızın Avukatı Jan Aras Arslan, Genel Başkan Danışmanı Aysema Ahraz ile Şubelerimizin ve Bölgelerimizin başkan ve yöneticilerinin Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen Mostar köprüsüne ziyaretİ ile başladı.

Neretva nehri üzerinde bulunan ve Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında yapılan köprünün incelenmesinin ardından Çelik-İş Sendikası heyeti Bosna Herseklilerle birlikte Cuma namazı kıldı.

Daha sonra heyetimiz, Buna Nehrinde bulanan Osmanlı mimarisi ve Akdeniz tarzının etkileriyle 1520’li senelerde inşa edilen Blagaj Tekkesi’ni ziyaret etti.
Burada yenilen öğle yemeğinin ardından heyetimiz mühimmat üretimi yapan Igman Konjic Fabrikasına geçerek, Bosna Hersekli işçilerle bir araya geldi.

MÜHİMMAT FABRİKASINDA İŞÇİLER ZİYARET EDİLDİ


Bosna Hersek Metal İşçileri Sendikası Başkanı Bayro Melez’in eşlik ettiği ziyaret kapsamında heyetimize fabrika ve fabrikada çalışan işçilerin çalışma koşulları hakkında bilgi verildi.

Ardından Bosna Hersek’in Konyiç kentinde eski Yugoslavya’nın lideri Mareşal Josip Broz Tito tarafından nükleer saldırılara karşı yaptırılan ve 1992 yılında ortaya çıkan sığınak gezildi.

 

HEYETİMİZİN ONURUNA YEMEK VERİLDİ

Gezinin sona ermesiyle birlikte Bosna Hersek Metal İşçileri Sendikasının heyetimizin onuruna verdiği yemeğe katılım sağlandı.
Burada kısa bir konuşma yapan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, ‘Üç gün boyunca atalarımızın, din kardeşlerimizin yaşadığı topraklarda çok güzel anlar yaşadık. Bu ziyaretimiz, Bosna Hersekli sendikacı arkadaşlarla olan işbirliğimize ve ilişkilerimize büyük katkı sağlayacak. İnşallah inşa ettiğimiz bu birliktelik bizden sonra da devam edecektir diye umuyorum. Bizleri evimizde gibi hissettiren, misafirperverlikleriyle bizleri mutlu eden Bosna Hersekli kardeşlerime teşekkür ediyorum’ dedi.

Bosna Hersek Metal İşçileri Sendikası Başkanı Bayro Melez, heyetimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba sarf edeceklerini söyledi.