21 Nisan 2017

SENDİKAMIZDAN ALİMEX ALÜMİNYUM VE AKPA ALÜMİNYUM’A TEMEL SENDİKACILIK EĞİTİMİ

Sendikamızın Türkiye genelinde başlattığı Temel Sendikacılık Eğitimlerinin ikinci adresi Alimex Alüminyum ve Akpa Alüminyum işyerleri oldu.

Geçtiğimiz günlerde Bursa şubemize bağlı Maysan Mando işyerinde gerçekleştirilen eğitim seminerinin ardından Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner’in başkanlığında 20 nisan tarihinde Sakarya Bölge Temsilciliğimize bağlı örgütlü olduğumuz Alimex Alüminyum ve Akpa Alüminyum işyerlerinde de Temel Sendikacılık Eğitimleri verildi.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın tarafından verilen eğitime bütün üyelerimiz katılım sağlayarak yoğun bir ilgi gösterdi.

Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın, eğitimde Temel Sendikacılık, Sendikal Haklar, Türkiye ve Dünyada Sendikacılık, Küreselleşme Sürecinde Sendikacılıkta Yaşanan Dönüşüm, Metal Sektöründe Sendikacılık, Çelik-İş ve Tarihsel Gelişimi ve Sendikacılıkta Yeni Örgütlenme Stratejileri hakkında üyelerimizi bilgilendirdi.

Özaydın yaptığı sunumlarda dünyadaki sendikal akımdan bahsederek metal sektörünün hem Türkiye’de hem de dünyada işkolu olarak en üst sıralarda yer aldığını, kişisel beceri ve niteliklerimizin bu işkolunda daha ön plana çıktığını bu nedenle de örgütlenme gücüne daha çok ihtiyaç duyduğumuzu ifade etti.
Özaydın “Çalışanı dinleyerek onun temsilcisi olmak ve bu toprağın sesini yansıtmaya çalışmak sendika olma yolunda önemli maddelerdir. Bu kapsamda Hak-İş ve Çelik-İş diğerlerinden ayrılır. Çelik-İş’in geçmişte Kardemir ve Karabük’te yaptığı grevler, İsdemir’de verdiği mücadele ve THY Teknik A.Ş’yi bünyesine katarak 40 bin üye sayısına ulaşmasıyla Hak-İş’e bağlı güçlü bir sendika olarak yoluna dimdik devam etmektedir” dedi.

Gerçekleştirilen sunumların ardından Özaydın üyelerimizden gelen soruları yanıtladı. Eğitim, üyelerimize sendikamız tarafından yaptırılan 4857 Sayılı İş Kanunu, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu kapsayan kanun kitapçıkları hediye edilmesiyle son buldu.

Eğitimlerin ardından Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Sakarya Bölge Temsilcimiz Rıfat Kurt ve Doç.Dr.Mehmet Merve Özaydın, ALİMEX ALÜMİNYUM Genel Müdürü Galip Arbak’ı ziyaret etti. Arbak, Öner’e fabrikanın çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Öner, örgütlü olduğumuz işyerleriyle aralarında bir dostluk bağı oluştuğunu bu anlamda kendilerine her konuda destek vermeye hazır olduklarını belirtti.