15 Kasım 2023

SENDİKAMIZ ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ ILO İLE BİRLİKTE ORTAKLAŞA EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ

Sendikamız Özçelik-İş ile Uluslararası Çalışma Örgütü ILO arasında yapılan işbirliği neticesinde, 15-16 Kasım 2023 tarihlerinde sendikamızın genel merkezinde eğitim semineri düzenlendi. 

ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi Temelinde Özçelik-İş Sendikası Şiddete Sıfır Tolerans Politikası Uygulama Stratejisi Geliştirme Eğitimi’nin açılış programına Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Şerafettin Koç, Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Türkiye’deki üniversitelerden eğitimci hocalar ile şubelerimizdeki kadın komitelerimizin başkan ve yöneticileri katıldı.

Programda bir konuşma yapana Genel Başkanımız Değirmenci, ‘Genel Başkan Yardımcılığını yapmaktan gurur ve şeref duyduğum Konfederasyonumuz HAK-İŞ, 2021 yılında, ILO C190 sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme kapsamında “Şiddete Sıfır Tolerans” Politika Belgesini imzalayarak, ülkemizin en önemli sorunlarından birinin ortadan kaldırılmasına öncülük etmiştir. Konfederasyonumuz her alanda olduğu gibi çalışma hayatında taciz ve şiddetle mücadele konusuna da liderlik ederek, önemli bir misyonu üstlenmiştir. Özçelik-İş Sendikası olarak bizler de, “Şiddete Sıfır Tolerans” politika belgesini imzalayarak, bu işe öncülük eden kuruluşlar arasındaki yerimizi aldık. Bu politika belgesini tereddüt etmeden imzalayarak, bu taleplerimizin işyerlerimizde hayata geçirilmesi için mücadelemizi başlattık. Çünkü biz sendika olarak, kendimizi toplu iş sözleşme masalarında sadece ücret artışı sağlayan kuruluş olarak hiçbir zaman görmedik. Bizler kendimizi, Türkiye’nin ve çalışma hayatının sorunlu, çözülmeyi bekleyen her konusuna dikkat çeken bir sivil toplu örgütü olarak görüyoruz. Bu anlayışımızın bir meyvesi olarak da, bugün bu eğitim programının düzenleniyor olmasının memnuniyetini yaşıyorum.’ ifadelerini kullandı.

ILO’DAN SENDİKAMIZA TEŞEKKÜR

Uluslararası Çalışma Standartları-C190 ışığında sendikalara yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren ILO Türkiye Ofisi Kıdemli Program Yöneticisi Ebru Özberk Anlı yaptığı konuşmada, “Özçelik-İş Sendikası politika belgesini geliştirerek çalışma yaşamında şiddet-tacizin önlenmesine yönelik kararlılığını ortaya koydu. Bu öncü yaklaşımlarından ve çalışmalarından dolayı Özçelik-İş’e teşekkür ediyoruz.” dedi.
Daha sonra eğitimlere geçilerek alanında uzman hocalar ve avukatlar tarafından katılımcılara iki günlük bir eğitim verildi.
Eğitimlerin ardından katılımcılara sertifikalarını Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin takdim etmesiyle eğitim programı sona erdi.