1 Ekim 2023

SENDİKAMIZ MISIR’DA BİR DİZİ TEMASLARDA BULUNDU

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, beraberindeki İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Hasan Şam ve Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölcü ile birlikte Mısır’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Genel Başkanımız Değirmenci başkanlığındaki heyetimiz, Mısır Mühendislik, Metal, Elektrik İşçileri Genel Sendikası’nın daveti üzerine 16-21 Eylül 2023 tarihinde bir dizi sendikal temaslarda bulundu.

Mısır Mühendislik, Metal, Elektrik İşçileri Genel Sendikası’nın Genel Başkanı ve aynı zamanda ETUF Genel Başkan Yardımcısı olan Khaled El Fekı’nın ziyaret öncesi rahatsızlanarak, hastaneye kaldırılması nedeniyle Değirmenci ve heyetimize, Sendika Yönetim Kurulu ve sendikanın Genel Sekreteri Abdel-Rahmen Abdel Khany İbrahim eşlik etti. Mısırlı sendika heyetiyle yapılan görüşmede, her iki ülkedeki sendikal hareketler ve çalışanların sorunları konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. İşbirliği çerçevesinde ilişkileri gelecek dönemde de ilerletebilmek için ortak program geliştirilmesinin gereği vurgulandı.

Temaslar çerçevesinde yaptığı konuşmalarda Konfederasyonumuz Hak-İş ve Sendikamız Özçelik-İş’in çalışmalarını anlatan Değirmenci, sivil toplum örgütleri olarak, tüm emekçilerin hatta bütün insanların yaşadığı sıkıntıların giderilmesine katkı vermek için birlikte çalışma yapma çağrısı yaparak, HAK-İŞ ve Özçelik-İş’in dünyanın neresinde olursa olsun, bütün mazlum ve mağdurların yanında olmaya gayret gösterdiğini belirterek “Biz Hak-İş ve Özçelik-İş olarak, sendikalar arasında ilişkilerimizi geliştirmenin ve karşılıklı faydanın yanı sıra, işbirliği içinde olduğumuz sendikalarla küresel ölçekte projeler de geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, her iki sendikanın ve Konfederasyonun başkanları, uluslararası sendikal hareketin ortak sorunları en başta da Kudüs meselesi olmak üzere ortak hareket etmenin ve dayanışma içerisinde olmanın önemine değindiler. Bu kapsamda ilerleyen dönemlerde ortak sendikal faaliyetlerin yapılması kararlaştırıldı.

KAHİRE BÜYÜKELÇİSİ’NE ZİYARET

Genel Başkanımız Değirmenci ve Şube başkanlarımız Şam ve Çölcü, ziyaretin ikinci programında Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen’i makamında ziyaret etti. Ziyarette bölgesel konular başta olmak üzere birçok konuda istişarelerde bulunulurken, Değirmenci, Büyükelçi Şen’e ülkemizi temsil noktasında başarılar diledi.

Programın diğer bir kısmında ise Mısır’da faaliyette bulunan Mısır Demiryolları Çalışanları Sendikası’nın Genel Başkanı Abdel Fatah Fekry Ahmed Abdel Kader ile bir araya gelindi.

Bu görüşmede de sendikal işbirliği konusunda mutabık kalındı.