6 Ekim 2017

SENDİKAMIZ İLE MESS ARASINDA İLK OTURUM YAPILDI

Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin ilk oturumu 06.10.2017 tarihinde gerçekleştirildi.

MESS’in İstanbul’daki genel merkezinde yapılan oturuma sendikamızı temsilen Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Av. Jan Aras Arslan ile MESS’e bağlı işyerleri bulanan şubelerimizin başkan ve yöneticileri katıldı.

MESS’i temsilen ise Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen başkanlığındaki heyet oturuma katıldı.

Müzakere sürecinin hayırlı olması temennisinde bulunan Genel Başkanımız Değirmenci, ‘Üyelerimizin talep ve beklentilerinin karşılandığı, iş barışına katkı sunan, üyelerimizin refah ve mutluluğunu sağlayan bir toplu iş sözleşmesi imzalanması en büyük arzumuzdur’ dedi.

İşçisiyle işvereniyle ve sendikasıyla herkes tarafından kabul gören, makul bir Toplu İş Sözleşmesinin masa başında imzalanmasını amaçladıklarını belirten Genel Başkanımız Değirmenci, ‘Sahaya indiğimizde alnımız ak, başımız dik olsun istiyoruz. Bunun için üyelerimizin talep ve beklentilerine cevap veren bir Toplu İş Sözleşmesiyle masadan el sıkışarak kalkmak öncelikli hedefimizdir’ diye konuştu.

‘Bu masada eğer biz sorun çözme adına Toplu İş Sözleşmesi imzalayacaksak, bu üyelerimizin talep ve beklentileri göz ardı edilmeden yapılmalıdır’ diyen Değirmenci, ‘İşletmelerin kaldıramayacağı bir yükü dayatma gibi bir anlayışımız hiçbir zaman olmadı, olmayacak da. Ama işletmeleri ayakta tutalım derken, üyelerimizin sendikamızdan beklentilerin yok sayılmaması gerekiyor. Bu ülkenin yararına olacak her konuda Çelik-İş kadroları fedakarlık yapmaya hazırdır. Fakat bizler bu masada doğru işler yapmazsak, sıkıntılar daha da büyür. Bu nedenle bu ülkeye büyük kötülük yapmış oluruz’ diye konuştu.

Toplantıda MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen ise yaptığı konuşmada, işbirliği, uyum ve beraberlik değerlerinin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti. ‘Üretimde verimliliği birlikte arttıracağımıza inanıyorum’ diyen Önen, Sloganlarının ‘İşte barış, dünya barış’ olduğunu söyleyerek, çalışma barışını korumanın ve sürekliliği sağlamanın önemine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından sendikamızın MESS’e sunmuş olduğu teklif üzerinden maddeler görüşüldü.

TİS Taslağımızın ilk bölümünde yer alan 15 idari madde, sendikamızın teklif ettiği şekliyle, aynen kabul edildi.

 

2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşme müzakerelerinde ikinci oturum için taraflar, 16 Ekim 2017 tarihinde saat 14.00’da İstanbul’da yeniden bir araya gelinmesini kararlaştırıldı.