1 Aralık 2016

SENDİKAMIZ, “ENGELLİLER İLE BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ” ETKİNLİĞİNE KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun birlikte düzenlediği “Engelliler ile Birlikte Yaşama Kültürü, İş Dünyası Farkında” toplantısı, 1 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Ak Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri ile birlikte Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun yöneticileri, temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda engelli katıldı.

Sendikamızın Genel Mali Sekreteri Bayram Altun da toplantıda hazır bulundu.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilirken toplantıda konuşan Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in ülkemizde; engellilerin çalışma hayatına katılımını sağlamayı, ayrımcılıktan uzak, engellinin insan hak ve özgürlüklerine, sosyal güvencesine sahip çıkacak bir yapının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

İki oturum olarak düzenlenen toplantıda, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar Büyükkayaer, Gazi Üni. Çalışma Ekonomisi ve End. İlişk. Doç Dr. Mehmet Merve Özaydın ve İŞKUR Aktif İşgücü Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Aslan  “Engelli İstihdamında Yaşanılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ile ilgili sunum yaptılar.

Türkiye Spastik Çocuklar ve Erişkinler Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan moderatörlüğünde devam eden panelde “Engellilerle Birlikte Yaşama Kültürü Nedir Ve Nasıl Olmalıdır” konusu üzerinde duruldu. Toplantıda Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı Cemal Merdan, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran ve HAK-İŞ Konfederasyonu Engelliler Komite Başkanı Hanifi Karadağ da sunum yaptılar.