20 Kasım 2018

SENDİKAMIZ 8 KASIM EYLEMİNİ UNUTMADI

Karabük Kardemir’in kapatılmaması için 8 Kasım 1994 yılında hayatın durdurulduğu eylemin 24.yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal ve Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören, şube yöneticilerimiz, temsilcilerimiz ve üyelerimizin katılımıyla Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda bir program düzenlendi. 

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan etkinlikte 1994 yılında yaşanan eylemleri anlatan bir belgesel yayınlandı.


Daha sonra programda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, “Bundan 24 yıl önce dönemin Hükümeti, 5 Nisan ekonomik kararları çerçevesinde ‘Kardemir’in özelleştirilemezse kapatılmasına” karar vermişti. Türkiye’nin umutsuzluk deryasında boğulduğu bir dönemde, bu karar alınmıştı. Kardemir’in kapatılması demek, artık evine ekmek götüremeyecek binlerce işsiz insan demekti. Kardemir’e kilit vurmak demek, bir şehrin yok olması demekti. 53 yıl önce Özçelik-İş’e hayat veren Kardemir’e, can suyu verme sırası, bu kez Sendikamıza gelmişti. Konfederasyonumuz Hak-İş ve Özçelik-İş önderliğinde bir şehir ayakta kalmış, yöre insanı tek vücut olmuş, destansı bir mücadele verilmişti” dedi. 

“O gün verilen büyük mücadele, bugün Türkiye’nin demir-çelik sektöründe en büyük fabrikalarından biri olan Kardemir’in yeniden doğmasını sağlamıştır” diyen Değirmenci, “Bugün Kardemir’in ve Özçelik İş Sendikası’nın geldiği konum, 8 Kasım mücadelesinin boşa gitmediğini göstermektedir. Bugün geldiğimiz noktada, Kardemir’de yine Hak-İş ve Özçelik-İş vardır. Dolayısıyla huzur vardır, iş barışı vardır. Özçelik-İş, 8 Kasım’daki mücadele ruhundan bir milim sapmadan, onbinlerce üyesinin alınterine sahip çıkmaya devam etmektedir” diye konuştu. 

8 Kasım 1994’te Karabük şehrinin Kardemir’de bir kurtuluş mücadelesi verdiğini kaydeden Genel Müdür Ünal ise, “Bugün Kardemir, üçüncü çeyreği yüzde 37.8 karlılıkla kapattıysa, bu 1994 yılında başlayan mücadelenin meyvesidir” diyerek verilen mücadelenin önemine dikkat çekti. 

FUTBOL BAHANE, BİRLİK ŞAHANE


8 Kasım 1994 eylemlerini anma programları kapsamında Karabük Şubemiz tarafından bir de halı saha futbol turnuvası düzenlendi. 

Turnuvanın final maçını Genel Başkanımız Değirmenci, yönetim kurulu üyelerimiz, Genel Müdür Ünal ve üyelerimizle birlikte izledi. 

Değirmenci’nin üyelerimizle birlikte tribünde halay çekmesi ve tezahüratta bulunması için renkli anlar yaşattı. 

Turnuvanın birincisi ise Karçel takımı olurken, kupalarını ve madalyalarını Genel Başkanımız Değirmenci takdim etti.