16 Ocak 2014

Seçimler, yüzde yüzlük rekor bir katılımla tamamlandı.

Sendikamız İsdemir’de seçim ve demokrasi destanı yazdı. Yaklaşık 3.600 Çelik-İş üyesi işçi, 67 sandıkta, yüzde yüz sayılabilecek bir katılımla 3.600’e yakın oy kullanarak 125 delegesini seçti. Olgun bir havada, centilmenlik ve güler yüzle gerçekleştirilen seçimde, dört sandıkta oylar eşit çıkınca delegeler arasında, sandık kurulu önünde kura çekimi yapıldı.

Tam bir dayanışma ve huzur içinde geçen seçimlerde, en ufak bir tatsızlık ve huzursuzluğun oluşmaması, sendikamızın demokrasi zaferi olarak kabul edildi. Şeffaf sandıklarda yapılan bu seçimlerden sonra, İskenderun Şube Yönetiminin belirlenmesi ise önümüzdeki aylarda belirlenecektir.

Öte yandan iş kazası geçiren, yaralı bazı işçilerin de her şeye rağmen 15 Ocak seçimlerinde gönüllü oy kullanmak istemeleri üzerine, söz konusu işçiler evlerinden otomobillerle alınarak, oy kullanacakları ünitelere getirildiler ve işçilerin oy kullanmaları sağlandı.

 İsdemir A.Ş.’de büyük bir olgunluk ve beraberlikle gerçekleştirilen delege seçimlerini değerlendiren Genel Başkanımız Cengiz Gül; “Türk ve dünya sendikal yaşamında herkese örnek olabilecek bir seçim gerçekleştirdik. Bu seçimlerin kaybedeni yoktur. Kazananları ise demokrasidir, işçidir, İsdemir’dir… Biz demokrasiye ve işçimize hizmet ederek, şeffaf ve oldukça demokratik bir seçim ortamı yarattık. Bu güzelliğe yani söz konusu demokrasi şölenine katkı sağlayan tüm işçi kardeşlerime, kucak dolusu teşekkür ediyor ve delege seçilen arkadaşlarıma yeni görevlerinde başarılar diliyorum. İsdemir’de huzur ve istikrarın bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kardemir ve MMK’dan sonra  İsdemir’de de sosyal barışın devamını sağlayacağız” diye konuştu.

“Çelik-İş, bükülmez bir bilek olarak yoluna devam edecektir”

Sendikamız, 15 Ocak 2014 delege seçimlerinin ardından, üyelerine Grand Plaza’da aynı akşam yemek verdi. Düzenlenen yemeğe Genel Başkanımız Cengiz Gül, Genel Sekreter Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreter Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Muharrem Şahin, Genel Eğitim Sekreteri Recep Akyel, İskenderun Şube Sekreteri Hacı Gönül, Şube Mali Sekreteri Tuncay Avcı, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Musa Okçu, Şube Eğitim Sekreteri  Murat Kayış ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Yemeğe ayrıca Adalet eski Bakanı, Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Ak Parti İskenderun Belediye Başkan aday adaylarıyla, diğer bazı konuklar katıldılar.

Yemekte bir konuşma yapan Genel Başkanımız Cengiz Gül; “Bugün dostça, kardeşçe, şeffaf bir seçim yaşadık. Türk ve dünya sendikal yaşamına örnek olabilecek bir seçimi el birliğiyle başardınız. Bunun sonucunda Türk işçi sınıfı, İsdemir ve Çelik-İş kazandı. Bu bölgeye, bu coğrafyaya yön veriyorsunuz. 15 Ocak seçimlerinde 400 arkadaşınız delege olmak için mücadele ettiler ve bunlardan 125’i seçildi. Bu seçimde demokrasi kazandı, İsdemir kazandı, sizler kazandınız. Bugün sandıklarımızın önünden geçen birilerinin boyunları büküldü, kafaları öne eğildi. Bizleri bölmek isteyenlere bugün demokrasi dersi verdiniz. Eskiden olduğu gibi İsdemir’de yine alnı açık ve başı dik dolaşacağız. Çelik-İş Sendikası bundan sonra da bükülmez bir bilek olarak yoluna devam edecektir. Seçimler sırasında dört sandıkta oylar eşit çıktı. O arkadaşlarımız için sandık kurulu önünde kura çekildi. Kuranın kazananı da kaybedeni de memnun ve dostça sandık önünden ayrıldılar. Sandığı el ele kol kola terk ettiler. Seçimlere katılım yüzde yüz oldu. 3.600 çelik işçisi gidip sandıkta oylarını kullandı. 52 oylu sandıktan 52, 62 oylu sandıktan tam 62 oy çıktı. Şeffaf ve katılımcı bir seçim gerçekleştirdik. Bu güzelliği bizlere yaşattığınız için, seçimlerin huzur ve olgunluk içinde geçmesine vesile olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarılar diliyor ve sizleri Allaha emanet ediyorum” diye konuştu.

Sadullah Ergin;“Seçiminizin siyasi partilere örnek olmasını diliyorum”

Genel BaşkanımızCengiz Gül’den sonra Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin söz alarak, “Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Seçiminiz hayırlı olsun. Bugün örnek bir delege seçimi gerçekleştirmişsiniz. İnşallah bu seçiminiz siyasi partilere de örnek olur. İsdemir’in her sorununda Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı ve üst düzey yöneticiler Ankara’da büyük emek sarf ediyorlar. En son bedelsiz  % 11 hisselerin borsada işlem görmesi için SPK, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık nezdinde bir çalışma yaptılar. Bizler de diğer alanlarda onlara destek olduk. SPK karar aldı ve karar yürürlüğe girecek.  %11’lik hisseler borsaya kota edilene kadar sendikanız ve bizler bu işin takipçisi olacağız.Bölgede sanayici için yer kalmadı. Kırıkhan-Hassa arasında geniş araziler var. Amanos dağlarını alttan delerek bir tünel açacağız ve 30 km’lik duble bir yolla dağın iki yakasını birleştireceğiz. Bu proje önümüzdeki aylarda ihale edilecek ve ilk kazmalar vurulacak. Böylece Hatay’da iş imkanı artacak,  işsizler azalacak. Bu yolla ben aynı zamanda Cengiz Bey’e yeni sendikal üyeler kazandıracağım. Sizleri olgun, huzurlu ve örnek seçiminiz için tekrar tebrik ediyor, 30 Mart yerel seçimlerinin de aynı güzellik ve olgunlukla geçmesini dileyerek, sizlerden hayır dualarınızı ve seçim desteklerinizi bekliyorum. Hepiniz Allah’a emanet olun” dedi.