28 Ağustos 2016

SALİM USLU SENDİKAMIZIN GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI’NA KATILDI

Çelik-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu kapanış toplantısı Ak Parti Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri ve Hak-İş Konfederasyonu Onursal Başkanı Salim Uslu’nun katılımıyla başladı.

Salona “Çelik-İş Seninle Gurur Duyuyor” sloganları eşliğinde giren Salim Uslu, sendikal ve siyasi hayatına dair bazı açıklamalarda bulundu. Uslu;

ÇELİK-İŞ SENDİKASI’NIN GEÇMİŞİNDE GURUR DUYULACAK OLAYLAR OLDU”

“Çelik-İş Sendikası’nın geçmişinde en ufak utanacağı bir şey yoktur. Bilakis gurur duyacağımız olaylar olmuştur. Ben kimsenin yanında olmadan sadece sendikanızın yanında olarak destek vermeye her zaman hazırım. Bizler hiçbir ayrım yapmadan sendikamıza hizmet etmeliyiz.”

Uslu, “Metal sektörü giderek gelişmekte ve büyümektedir. Hayatımızın vazgeçilmezi olan metal ve metal alaşımları kullandığımız her şeyde var. İnanılmaz geniş, ufku açık bir sektör olan bu sektörün örgütlenme ihtiyacı var ve bu sektördeki rekabetin acımasızlığını ortadan kaldırıp birbirleriyle dayanışma içerisinde olması gerekiyor. Sektörde çalışanlar da sendikamızdan hizmet bekliyor. Çalışanlar bizlere ihtiyaç duyduğundan sevgimizi ve bilgimizi cömertçe kullanmalıyız. Bilgi ve sevginin cimriliği olmaz. Sevilmek değil takdir edilmek için çalışalım. Bizler sendikacılıkta niteliklerimizi artırmak durumundayız. Aklımızı ve bilgimizi kullanabileceğimiz niteliklerimizi artırabileceğimiz bir sendikal anlayışı gerçekleştirmek durumundayız.” Dedi.

“ÇELİK-İŞ’İN GEÇMİŞİ VE BİRİKİMİ BU SENDİKAYI ŞAHLANDIRMAYA YETER”

Çelik-İş’in geçmişi ve birikimi özellikle yönetici arkadaşlarımızın tecrübesi bu sendikayı şahlandırmaya yeter. Bütün bu imkânları fırsata dönüştürmenin bir yolu var o da dayanışmamızı, samimiyetimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu güçlendirip; Aklımızı, bilgimizi, duygumuzu, sezgimizi ve vicdanımızı beraber cömertçe kullanabiliyor olmamız lazım.

 Bunu yapacak kudret, birikim ve heyecan yönetiminiz de var. Bundan mutluyum. Bütün bu önümüzdeki süreçte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğer sendikayla ilgili şöyle bir ihtiyaç var derseniz yanınızda olmaya devam edeceğim. Sendika bizi bir arada tutan biricik unsurdur. Bu beraberinde bir sempati ve dostluk getirir güven ortamı oluşturur. Çünkü sendikalarda en büyük sorun dar alanda yapılan taasuplar ve milliyetçiliktir. İşyeri, mezhep, meşrep, işletme, bölge milliyetçiliği bize göre değildir. Çünkü herkes ürettiğine, üreterek ülke ekonomisine ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunduğuna göre, herkes bizimle aynı emektaşlığını sürdürmek suretiyle birbiriyle kardeştir. Biz Hak-İşçiyiz, biz Çelik-İşçiyiz, biz metal işçisiyiz.

Çelik-İş hem bütün işkollarının hem Hak-İş’in lokomotifidir. Sendikanıza olduğu gibi Hak-İş’e de sahip çıkın. Rahmetli Genel Başkanınız Metin Türker’i Amerika’ya yolcu ederken havaalanında, “Size iki vasiyetim var bir tanesi Çelik-İş Sendikamıza ikincisi Hak-İş’e sahip çıkın” dedi. Bu vasiyeti yerine getirmek de hepimizin boynunun borcudur.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarını da değerlendiren Uslu,  sendikanın sadece işçi haklarını artıran değil aynı zamanda sivil toplumun gelişmesine, sivil toplumun güçlenmesine, etkinliğine, verimliliğine katkı sağlayan örgütler olduğunu söyledi. “ Sendika aynı zamanda sivil toplum örgütüdür. Sadece üyelerinin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik değil aynı zamanda ülkede siyasal demokrasi için de mücadele verir. Siyasal demokrasinin sürdürülebilir olmasından, toplumsal barışın kurulmasından, kaynakların israf edilmemesinden yana tavır koyarak insanları doğruya, hakikate, bilgiye davet eden örgütlerdir” diyerek sözlerine son verdi.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu kapanış toplantısı sonunda Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Salim Uslu’ya Nevşehir bölgesine özgü el dekoru çini tabak hediye etti. Toplantı toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.