26 Mart 2018

SAKARYA ŞUBEMİZİN İLK GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Sakarya Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, Serdivan ilçesinde bulunan Sen Otel’in toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, mevcut Şube Başkanımız Rıfat Kurt, güven tazeleyerek yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, İstanbul Havacılık Şube Başkanımız Yavuz Güver, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, siyasi parti temsilcileri, Hak-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, memur sendikalarının il yöneticileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile delegelerimiz katıldı.


Divan Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki gelişmelerden Afrin Harekatına, sendikamızın ve Sakarya şubemizin faaliyetlerine ile çalışma hayatına ilişkin birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Birkaç ülke hariç bütün ülkelerin, Türkiye’nin yanında yer almadığı gibi, ülkemizde çıkarılmak istenen yangına benzin dökmek için adeta sıraya girdiğini kaydeden Genel Başkanımız Değirmenci, bugünkü yaşananları, Haç ile Hilal’in, Batı ile Doğu’nun, İman ile İnkarın savaşı olarak niteledi.

“Ülkemiz, yüzyıllardır olduğu gibi yine yapayalnızdır. Fakat yine yüzyıllardır olduğu gibi, kendi göbeğini, kendi kesmektedir” diyen Değirmenci, “Önce Fırat Kalkanı ile şimdi de Zeytin Dalı Operasyonuyla, kurulmak istenen terör devletinin önü kesilmiştir. Çok şükür, geçtiğimiz hafta kahraman ordumuzun, zaferiyle sonuçlanan bu operasyonla, karanlık ve kanlı hesaplar yapanlar, bir kez daha bozguna uğramışlardır” şeklinde konuştu.

Tüm saldırılara rağmen, ülkemizin yıkılmadığını ve yıkılmayacağını, Türkiye’nin her geçen dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükseldiğini belirten Değirmenci, “Biliyoruz ki Allah, Yüce Türk Milletinin yanındadır” dedi.

“VERGİ DİLİMLERİ MAKUL SEVİYEYE ÇEKİLSİN”

 Çalışma hayatında yaşanan sıkıntılara ve üyelerimizin talep ve beklentilerine de konuşmasında dikkat çeken Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, “Vergi dilimi uygulaması nedeniyle, yılın başı ile sonu arasında, maaşlarımızda yaşanan ciddi kayıplara son verilmelidir. İşçinin cebine uzatılan el artık çıkarılmalıdır.  Ama bizlerden beklentileri olan bir ailemiz, geçindirmekle yükümlü olduğumuz bir evimiz, okutmak zorunda olduğumuz evlatlarımız vardır. Düşük ücretler nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan işçiye, devlet de aldığı çok yüksek vergilerle darbe indirmemelidir. Devletten en büyük beklentimiz, adaletli bir vergi sistemi uygulanmasıdır. Nasıl ki yatırım yapsın diye işveren teşvik ediliyorsa işçinin de, insanca yaşaması için vergi dilimleri makul seviyeye çekilmelidir” ifadelerini kullandı.


“SAKARYA, YARIM ASIRLIK YÜRÜYÜŞÜMÜZDE ÖNEMLİ BİR DURAKTIR”

“Genel merkez olarak, ortaya koyduğumuz vizyon ve misyonun, Sakarya’da da hayat bulması için, çalışmalar yapıyoruz” diye konuşan Değirmenci, “İnsan için, hava ve su neyi ifade ediyorsa sendikamız için de Sakarya aynı şeyleri ifade etmektedir. Sakarya’dan yoksun bir Çelik-İş, Çelik-İş’ten yoksun bir Sakarya düşünemiyorum. Potansiyeli ile sendikamızın geleceğidir. Yarım asrı devirmiş olan sendikamızın kutlu davasında önemli bir duraktır. Bu bölgeye dair sendikal hedeflerimiz büyük, yolumuz aydınlık ve açıktır. Bugün Sakarya’da, Hak-İş’imizin desteğiyle, Genel Merkezimizin çalışmalarıyla ve şube yöneticilerimizin gayretiyle, şube kongresini yapar hale geldik. Burada binleri değil, 10 binleri konuşmanın zamanı gelmiştir. Binlerce metal işçisini, bu bölgede daha fazla bekletmeye hakkımız yoktur.  Dolayısıyla yeni dönemde görev alacak arkadaşların, bu heyecanla çalışmalarını yapacağına inanıyorum. Ortaya koyduğumuz hedeflerin gerçekleşmesi için, Genel Merkez olarak Sakarya şubemize seçilecek arkadaşlarımıza her türlü desteği vereceğimizden, kimsenin şüphesi olmasın. İhtiyaç duyduklarında her zaman yanlarında olacağız” diyerek Sakarya şube kongresinin hayırla vesile olması temennisinde bulundu.


KURT: “ÜYE SAYIMIZI İKİ KAT ARTIRACAĞIZ”

Şube kongresinde konuşma yapan Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt ise, Çelik-İş Sendikası’nın Sakarya’daki geçmişine ilişkin bilgiler vererek, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin göstermiş olduğu hedefe emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. Yıllar sonra tekrar şube kongresini yapmanın haklı gururunu yaşadığını ifade eden Başkan Kurt, “Yeni bir genel merkez yönetiminin oluşturulmasının ardından bugün 1.Olağan Genel Kurulunu yapma şansını yakaladık. Bu işte emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızın 24 saat çalışmasıyla şube konumuna yükseldik. Bugün itibariyle yapacak çok işimiz var. 2018 yılında üye sayımızı yüzde 50 artıracağız inşallah. Bu yapacak imkanımız ve Genel Başkanımız var” diye konuştu.

“RIFAT KURT İLE YOLA DEVAM”

Konuşmaların ardından Sakarya Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçimde, mevcut şube başkanımız Rıfat Kurt, delegenin büyük çoğunluğunun oyunu alarak yeniden şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine ise Selçuk Doru, Mali Sekreterliğe Feridun Daldal, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Bülent Yılmaz, Eğitim Sekreterliğine Nihat Meral seçildi.