1 Mart 2022

SAKARYA ŞUBE BAŞKANLIĞINA CÜNEYT YÜKSEL SEÇİLDİ

Sakarya Şube Başkanlığımızın 2. Olağan Genel Kurulu, 27 Şubat 2022 Pazar Günü Sakarya Premier Inn Hotel’in toplantı salonunda gerçekleştirildi. Şube Kongresinde delegelerin büyük çoğunluğunun oyunu alan Cüneyt Yüksel, Şube Başkanlığına seçildi.

Sakarya Şubemizin Genel Kuruluna, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile birlikte Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Avrupa Havacılık Şube Başkanımız Hakan Kamaş, Anadolu Havacılık Şube Başkanımız Okan Ödemiş, Karabük Şube Başkanımız Kenan Yılmaz, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Hasan Şam, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Sakarya Şube Başkanlığı görevini devreden Eski Şube Başkanımız Rıfat Kurt, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öner’in yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, çalışma hayatından ülke gündemine ve sendikamızın çalışmalarına yönelik olarak geniş bir değerlendirme konuşması yaptı.

“Biz biliyoruz ki, emekçiler adına yürüttüğümüz davamız hor, öksüz ama davamız kutsal olduğu kadar da büyük. Bu davayı ayakta tutmak, minicik kanaryanın binbir başlı kartalı, sırtında taşıması kadar ağır bir imtihandır. Bu davanın sonunda, emekçiler için, anadan, yardan, aileden, vatandan uzakta bir hayat vardır” diyerek sözlerine başlayan Değirmenci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Özçelik-İş davası, bir adanmışlık hikâyesidir. Ömrünü, emekçilerin mutluluğu için adayanlara, selam olsun. Emekçilerin derdini, yükünü sırtlanan kardeşlerime, selam olsun. Nice ağır yüklere rağmen, kanarya ve karınca misali, alın teri dökerek ailesinin rızkının peşinden koşanlara, selam olsun. Rütbe ve mal hırsıyla değil, bir dava uğuruna yola çıkanlara selam olsun.”

“EKONOMİK KRİZİ EMEKÇİLER OLARAK İLİKLERİMİZE KADAR HİSSEDİYORUZ”

“Yaklaşık iki yıl önce salgın belasıyla başlayan sıkıntılı sürecin koşulları, bugün geldiğimiz noktada hala devam etmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde ekonomik krizin derinleştiği, geçim sıkıntısının iliklerimize kadar işlediği, bir dönemden geçiyoruz. Enflasyonun alıp başını gittiği, başta elektrik olmak üzere, zamların ardı arkasının kesilmediği bir sürece, hep birlikte, maalesef şahitlik ediyoruz. Evet, Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; bugün Türkiye bir ekonomik kurtuluş savaşı vermektedir. Ama inkar edilemez bir gerçek var ki bu mücadelenin en ön safında, biz emekçiler varız. En ağır yük, emekçilerin omuzlarındadır. Bunca fedakârlığa rağmen çileyi çekmek, yine emekçilere düşmüştür. Emekçiler, elektrik düğmesine basmaya, arabasının kontağını çevirmeye, tenceresinin altını yakmaya, kombisinin ayarını yükseltmeye, adeta korkar hale gelmiştir. Bu gerçekleri görmezden gelmek, mümkün değildir. Emekçiler, pazar ve marketlerdeki zamlar nedeniyle, düştüğü dipsiz kuyudan çıkarılmalıdır.”

“HAYAT PAHALILIĞININ REÇETESİ BELLİDİR”

“Hükümetimizin ve devletimizin acilen almasını beklediğimiz tedbirler açıktır. Başta elektrik, doğalgaz ve akaryakıt olmak üzere yapılan tüm zamlar düşürülmelidir. Stokçuların, fırsatçıların fahiş zamlarına karşı, ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. Ek zam taleplerimizin karşılaması için, işverenler teşvik edilmelidir. Sabit gelirli vatandaşları koruyucu tedbirler, devreye sokulmalıdır. Ücretli çalışanların maaşları üzerindeki vergi yükü, daha da hafifletilmelidir. Fiyat istikrarı sağlanarak, düşük ve sabit gelirliler, enflasyona karşı ezdirilmemelidir. Reçete bellidir. Reçeteyi uygulayacak olanlar da bellidir. Emekçiler olarak şifayı, ancak bu önlemlerle bulacağımız da ortadadır.”

“SAKARYA BİZLER İÇİN ÖNEMLİDİR”

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Sakarya, doğal güzellikleriyle, insan yapısıyla, zengin kültürüyle, tarım, turizm ve sanayi potansiyeli ile ülkemizin eşsiz güzellikteki bir şehridir. Özellikle savunma sanayinin üssü olma yolunda ilerleyen ve bugün Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Sakarya, bizler için hayati önemde bir bölgedir. Bu bölgenin emekçisinin gönlümüzdeki yeri de ayrıdır. Bu bölgedeki emekçiler, hem ülkemizin hem işkolumuzun hem de sendikamızın en önemli güç kaynağıdır.”

Konuşmaların ardından Sakarya Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçim sonucunda Şube Başkanlığına Cüneyt Yüksel, Şube Sekreterliğine ise Fatih Turan, Şube Mali Sekreterliğine Murat Çakır, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Mustafa Başkalyoncu, Eğitim Sekreterliğine Ümit Özdemir seçildi.