30 Eylül 2016

MODDY’S’İN ‘NOT’ KARARINDA KASIT VAR

Metal sektörünün en önemli sendikalarından biri olan Çelik-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not düşürme hamlesinin Türkiye’nin gerçeğiyle bağdaşmadığını, yaptığı açıklamalarla kendisiyle çelişen bir kuruluşun bu hamlesinde bir kasıt aramak gerektiğini söyledi.
Moddy’s’in not düşürmeden birkaç gün önce ‘15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisi üzerinde oluşturduğu şokun büyük ölçüde kaybolduğu’ yönünde bir açıklama yaptığını hatırlatan Başkan Değirmenci, “Önce ekonomiyi öven Moddy’s bugün ne oldu da Türkiye’nin notunu düşürdü. 27 çeyrektir büyüyen, çarkları dönen bir Türkiye’nin notunu düşürmenin izah edilir bir tarafı yok. Bu durum Moddy’s’in bir yerlerden aldığı talimat ile hareket ettiğini akıllara getiriyor  ” dedi.

O GÜNLER GERİDE KALDI


Anayasa kitapçığı fırlatılmasıyla alt üst olan bir Türkiye ekonomisinin artık çok gerilerde kaldığını kaydeden Değirmenci, ‘Türkiye bu tür kuruluşların kasıtlı değerlendirmelerine bakarak kendisine yol haritası belirleyecek değil. İstiyorlar ki fabrikalarda çarklar dursun, insanımız ekmeklerini kazanamasın. Fakat Yeni Türkiye’de artık bu oyunlara göz yumulmayacağını herkes bilsin. Milli irade gibi ülke ekonomimiz de dimdik ayakta” diye konuştu.

Başta terör olmak üzere tüm iç ve dış saldırılara rağmen üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü gibi onlarca dev projenin hayata geçirildiği güçlü ve istikrarlı bir ortamın olduğu Türkiye’nin bu tür not indirimleriyle hizaya getirilmek istendiğini de vurgulayan Değirmenci, “Ekonomi çevrelerinin ve ekonomimizin bu tür girişimlere verdiği ufak çaplı tepkiler Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koydu” dedi.
Tüm engellemelere rağmen Türkiye’nin emin adımlarla 2023 hedeflerine ilerlemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Değirmenci, ülke ekonomisinin dimdik ayakta durabilmesi ve istikrarlı bir şekilde daha da büyüyebilmesi için işçisiyle memuruyla kamusu ve özel sektörüyle çalışacaklarını söyledi.