19 Temmuz 2016

MİLLETİMİZ DARBE GİRİŞİMİNİ CANINI ORTAYA KOYARAK BERTARAF ETMİŞTİR

Darbe girişiminin başlangıcından itibaren, Konfederasyonumuz Hak-İş, Sendikamız Çelik-İş ve STK’lar, demokrasiden yana olan tavrını net şekilde ortaya koymuş ve geçmişte olduğu gibi bugün de sağlam bir demokratik duruş sergilemiştir.  Yöneticilerimiz, üyelerimiz ve halkımız sokaklara tereddütsüz inmiş, darbe girişimine cesaretle karşı durmuştur. Bütün halkımıza, çalışanlarımıza ve üyelerimize bu dik duruşu için teşekkür ediyoruz. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın temsilcileri şehit olmuştur; ayrıca çok sayıda yaralımız bulunmaktadır. Şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyoruz.

Türk Milleti; Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Hükümeti, partileri, milletvekilleri ve sivilleriyle birlikte, inanılmaz bir demokrasi mücadelesi vererek, yüz yıllık darbe geleneğine karşı koymuştur.

FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması’na mensup cuntacı bir grup askerin kalkıştığı darbe girişimi, Türk Milleti’nin bütününden ağır bir cevap almıştır. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı, geçmişte birilerinin yaptığı gibi şapkasını alıp gitmemiştir. Başbakan ve Hükümet üyeleri, saklanacak delik aramamıştır. Siyasi partilerimizin liderleri, darbeye karşı olduklarını net bir şekilde açıkladılar. Polislerimiz, ‘Sonrasında ne olacak?’ demeden, vatan görevine koştu. Medya kuruluşlarımız başarılı bir demokrasi sınavı vermiştir. Sivil Toplum Kuruluşlarımız, darbeye karşı sağlam bir duruş sergilemiştir.

Ve nihayet, 78 milyon tek vücut olarak, 81 ilde sabaha kadar uyumayıp meydanlara akın etti. Milletimiz hem kendi iradesine hem de seçtiği liderlerine sahip çıkarak, cuntacıların sokağa sürdüğü tankların üzerine çıktı. Camilerden okunan ezan, sela ve çağrılar bütün milletimize moral kaynağı olmuştur.

Başta TRT olmak üzere, cuntacıların işgal ettiği kamu kurumları, bizzat vatandaşlarımız tarafından basılarak, cuntacıların işgaline son verildi.

Evet…Türk Milleti büyük bir badire atlatmıştır. Elbette bu darbe girişimi bir ‘şer’ girişimi olmuştur. Fakat bu şer’e karşı, demokrasiyi özümsemiş olan milletimiz, hem kendi iradesine hem de seçtiği liderlerine sahip çıkarak bu ülkede artık kolay kolay darba yapılamayacağın yolunda, hem cunta heveslilerine hem de onları kullanan efendilerine en net mesajı vermiştir.

Bu darbe girişiminin, milletimizin maruz kaldığı son darbe girişimi olduğuna inanıyoruz. Milletimizin, cuntacıların darbe girişimini boşa çıkartarak, bu Türk Milleti’nin demokratik rüştünü ortaya koymuştur.

Türkiye, bugünden itibaren kendisinden ve demokrasisinden çok daha emin bir şekilde yoluna devam edecektir. 15 Temmuz Başarısız Darba Girişimi, ülkemiz ve milletimiz için bir milat olmuştur. Uyanık olmaya, geleceğimize ve demokrasimize sahip çıkma kararlılığımızı sürdüreceğiz.

Darbe girişimi sırasında ülkesi, devleti ve milleti uğruna şehit düşen asker, polis ve sivillerimize Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı,  yaralılarımıza da Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Türk Milletine ve Devletine de büyük geçmiş olsun diyoruz.

Cumhurbaşkanımızın darbe girişimine karşı meydanlara inme çağrısına istinaden tüm üyelerimize attığımız mesajlar doğrultusunda hassasiyet gösterip alanları dolduran ve doldurmaya devam edecek olan milletimizin gücüne güç katan tüm üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

ÇELİK-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU