7 Aralık 2015

Metin TÜRKER Ölümünün 18. Yılında Anıldı

Genel Başkanımız Cengiz GÜL :
‘Unutmadık hep anacağız ”’

Eski Hak-İş Genel Sekreteri ve Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanlarından Metin Türker, ölümünün 18. yılında mezarı başında anıldı. Sendikamız Genel Başkanı Gül “Bir köyden bir kent oluşturulan Karabük’te, tekrar bir kentin köye dönüşmesini önlemek için yaşamı durduran ve şehirde dükkânların kapandığını ve yaşamın durduğu ve hiç kimsenin şikayet etmediği bu halk hareketini bize öğretti onun için buradayız” dedi

Anma töreninde Ailesi yanı sıra, Karabük Milletvekili Burhanettin UYSAL,Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil GÜLEÇ, Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Cengiz Gül, Genel Sekreterimiz Yunus DEĞİRMENCİ, Genel Mali Sekreterimiz Bayram ALTUN, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep AKYEL Karabük Şube Başkanı Ulvi ÜNGÖREN ve Şube Yöneticileri, Kardemir İşçileri ile Kardemir Karabükspor alt yapı oyuncuları katıldı.

6 Aralık 1997’de tedavi gördüğü Amerika’da hayatını kaybeden Türker için ölümünün 18. yılında Öğlebeli anıt mezarı başında mevlit okundu. Anma töreninde bir konuşma yapan Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Türker’in 18 yıl önce çalışma yaşamıyla ilgili söylediği her şeyin doğru olduğunu gördüklerini ve onun yolunda ilerlediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Rahmetli Metin Türker’in sadece sendika liderliğinden öte dünyaya ders verdiği bu hareketi hiçbir zaman unutmamak için buradayız. 6 Aralık sadece ölüm yıldönümünü anmak için değil dünyaya tekrar onun öğretilerini anlatmak için buradayız. Bir sivil toplum örgütü liderinin bir kenti bir ülkenin yaşam şeklini nasıl değiştirdiğini hatırlamak için buradayız.Bir köyden bir kent oluşturulan Karabük’te, tekrar bir kentin köye dönüşmesini önlemek için yaşamı durduran ve şehirde dükkanların kapandığını ve yaşamın durduğu ve hiç kimsenin şikayet etmediği bu halk hareketini bize öğretti. Yaşamı durdurulan bir köyden kent oluşturulan ve bu kentin tekrar köye dönüşmesini önleyen bu büyük insana minnettarız. İlkeleri, düşünceleri, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve namuslu duruşunun hepimize örnek olmasını diliyorum. Ruhu şad olsun.”

Konuşmanın ardından okunan Kur’an-ı kerim ve dualardan sonra Milletvekili Uysal, Genel Başkanımız Gül ve diğer katılımcılar Metin Türker’in mezarına karanfil bıraktı.