6 Aralık 2014

METİN TÜRKER ÖLÜMÜNÜN 17. YILINDA ANILDI

Eski Hak-İş Genel Sekreteri ve Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanlarından Metin Türker, ölümünün 17. yılında mezarı başında anıldı.

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 6 Aralık 1997’de tedavi gördüğü Amerika’da hayatını kaybeden Türker için ölümünün 17. yılında Öğlebeli Mahallesi’ndeki anıt mezarı başında mevlit okunarak dua edildi.

Anma törenine, Türker’in yakınlarının yanı sıra Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Genel merkez yönetim kurulu üyeleri Yunus Değirmenci, Bayram Altun ve Recep Akyel, Çelik- İş Sendikası eski Genel Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, Çelik- İş Sendikası Şube Başkanları, KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Başkan Yardımcısı Kamil Güleç, Genel Müdür Fadıl Demirel, sendika üyeleri ile Kardemir Karabükspor alt yapı oyuncuları katıldı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı  Gül, Türker’in 17 yıl önce çalışma yaşamıyla ilgili söylediği her şeyin doğru olduğunu gördüklerini ve onun yolunda ilerlediklerini söyledi.

Türker’in Türk çalışma yaşamına büyük aktiviteler bıraktığını anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardemir, Çelik İş Sendikası ve Karabükspor’u bizlere teslim etmiş ve bu üç kuruluş Türkiye’nin yükselen yıldızı olmuştur. KARDEMİR çok zor ve sıkıntılı bir dönemde kapısına kilit vurulması düşünülürken, bugün Türkiye’nin katma değer üreten en büyük tesislerinden biri haline gelmiştir. O gün Çelik-İş’i yönetenler ve lideri Metin Türker öncülüğünde KARDEMİR’in kapatılmamasının ne kadar elzem ve anlamlı olduğu mücadelesinin bugün ne kadar haklı olduğunu ve kapatılmasını savunanların haksız olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Rahmetli Metin Türker’in sadece sendika liderliğinden öte Türkiye ve KARDEMİR için verdiği mücadelede yaşamına son vermiştir. Türkiye çalışma yaşamına büyük hizmetler etmiş sadece işçi sınıfının mücadelesini değil, endüstriyel ilişkilere büyük katkı vererek yöne vermeye devam etmememizi sağladı. İlkeleri düşünceleri, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve namuslu duruşunun hepimize örnek olmasını diliyorum. Ruhu şad olsun.”

Konuşmanın ardından okunan Kur’an-ı Kerim ve dualardan sonra Cengiz Gül ve diğer katılımcılar Metin Türker’in mezarına karanfil bıraktı.