29 Ocak 2020

MESS SÖZLEŞMEMİZ BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Sendikamız Özçelik-İş’in Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi üyelerimiz lehine birçok kazanımın elde edildiği bir anlaşmayla sonuçlanarak imzalandı. 

Uzun ve zorlu bir mücadele sürecinin ardından son iki gündür yapılan ve bu sabah 05.00’e kadar devam eden müzakereler sonucunda imzalanan sözleşme, üyelerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda MESS genel merkezinde Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci imzasıyla bağıtlandı. 

MESS sözleşmesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “Sahada üyelerimizi dinleyerek ortaya koymuş olduğumuz sözleşme taslağımızda yer alan maddeleri üyelerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda kabul ettirmiş olmanın huzurunu ve sevincini yaşıyoruz. İşveren tarafının kazanılmış haklarımızı geri almaya çalıştığı ve ülkemizin içerisinde bulunduğu kritik sürece rağmen böyle bir sözleşmeyi imzalamış olmak büyük bir başarıdır. Masada ve sahada sergilemiş olduğumuz dik duruşumuz bu başarıyı getirmiştir. Büyük bir olgunlukla süreci takip eden ve desteklerini her daim arkamızda hissettiren üyelerimize teşekkür ediyorum. Sözleşmemiz üyelerimiz başta olmak üzere tüm metal işçilerine, sendikamıza ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

SÖZLEŞMENİN SÜRESİ İKİ YIL OLACAK

Sözleşmenin detaylarını paylaşan Genel Başkanımız Değirmenci, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“İşveren tarafının müzakerelerin başından bu yana sözleşmenin üç yıllık olması gerektiği yönündeki dayatmalarına karşı sözleşmemiz iki yıllık olarak imzalanmıştır.

İLK 6 AYLIK KAZANCIMIZ YÜZDE 18.49

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren saatlik ücreti 12 TL’nin altında olan üyelerimizin ücretlerine 12 TL’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılacak. Bu iyileştirmenin ardından tüm saatlik ücretlere, birinci altı ay için yüzde 17 oranında zam uygulanacaktır.  İkinci altıncı aylık dönem için de yüzde 6 oranında artış sağlanmıştır. Enflasyon yüzde 6’nın altına düşmesi durumunda ise yüzde 6 zam oranı yine de uygulamaya konulacaktır. Enflasyonun yüzde 6’yı geçmesi durumunda da üyelerimize enflasyon farkı ödenecektir. Üyelerimizin ücretlerine üçüncü ve dördüncü altıncı ay için enflasyon oranında zam uygulanacaktır. Sosyal haklarımızın tümünde ise birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl ise enflasyon oranında artış yapılacaktır. Bütün bu kazanımların göz önünde bulundurulduğunda üyelerimizin ilk altı aylık toplam kazancı ortalama yüzde 18.49 olarak gerçekleşecektir.  

YILLIK KAZANCIMIZ YÜZDE 25’İ GEÇECEK

Sözleşmede yer alan tüm kazanımlarımız dikkat alındığında da birinci yıl için üyelerimiz adına toplam kazanç yüzde 25.50 gibi bir orana denk gelmektedir. Ayrıca üyelerimiz tarafından büyük memnuniyetle karşılanan ve bir önceki sözleşmemizde yer alan tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına da bu sözleşme sürecinde de devam edilmesi sağlanarak bu büyük kazanımımızın korunması sağlanmıştır.”