26 Ocak 2018

“MESS GREV YASAĞININ ARKASINA SIĞINMASIN, MÜCADELEDEN DÖNÜŞ YOK”

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci:

“MESS GREV YASAĞININ ARKASINA SIĞINMASIN, MÜCADELEDEN DÖNÜŞ YOK”

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, grev erteleme kararıyla ilgili olarak “İşveren sendikası MESS, hükümetin almış olduğu grev yasağının arkasına sığınmasın, bu karardan medet ummasın. Üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak, onların talep ve beklentilerini almak için mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Taleplerimiz karşılanmadığı sürece, üretimden gelen gücümüzü devreye sokmaktan geri durmayacağız” diye konuştu. 

Sendikamız Çelik-İş’in 2 Şubat 2018 Cuma Günü itibariyle MESS’e bağlı işyerlerinde uygulamaya koyacağı grev kararı, Bakanlar Kurulu Kararıyla milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu değerlendirilerek ertelendi. 

Grev erteleme kararını doğru bulmadıklarını belirten Genel Başkanımız Değirmenci, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

“Grev kararı bizim asla ilk tercihimiz değildi, bu kararı almaya bizleri MESS’in dayatmacı ve aç gözlü tavrı neden oldu” diyen Değirmenci, “MESS ile yürüttüğümüz Toplu İş Sözleşme sürecinde en önemli silahımız olan grev hakkımızın elimizden alınması biz emekçileri derinden üzmüş, hayal kırıklığına uğratmıştır. Üyelerimizin haklı talepleri ve beklentileri var. Bunları karşılamadan bu süreci tamamlamak, en başta üretime ağır bir darbe indirecektir. MESS, işçiye vermeyeceği her zam oranı için kar edeceğini sanıyorsa, büyük yanılgı ve yanlışın içindedir. İsteklerimizi karşılamadıklarında bizlerden verim alacaklarını mı düşünüyorlar. Bizler işçinin yüzünü güldürmeden, üreticinin yüzünü güldürmemeye kararlıyız. Mücadelemizi, azim ve kararlılık içerisinde sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.  

“ÜLKEMİZİN MENFAATLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“Ülkemizin zor bir dönemden geçtiğinin bizler de farkındayız. Ülkemiz, etrafı dört bir yandan, teröristler ve onların ağ babaları tarafından sarılmış durumadır” diyen Değirmenci, “Ordumuz, devletimiz ülke savunmasında büyük bir mücadele örneği sergilemektedir. Ülkemizin menfaatleri elbette ki herkesin menfaatlerinin üzerindedir. Fakat bu zor dönemden nemalanmak isteyen, krizi adeta fırsata dönüştürmek isteyen MESS’e, üretimden gelen gücümüzle cevap vereceğiz” diyerek MESS’e uyarısını yeniledi. 

Değirmenci, “Sendikamızın Kurulları en hızlı şekilde toplanarak mücadelemiz ile ilgili yeni yol haritasını belirleyecektir. Bu süreçte, hak alma mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizin ve geri adım atmayacağımızın bilinmesini isteriz” diyerek mücadelede kararlılık mesajı verdi.