4 Haziran 2021

MASTAŞ İŞYERİMİZDE GREVE ÇIKILDI

Bursa’da faaliyet gösteren örgütlü işyerimiz Mastaş Makine A.Ş. işyerimizde yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden üyelerimizin talep ve beklentilerini karşılayacak bir uzlaşı çıkmaması üzerine üyelerimizle birlikte greve çıkıldı.

MASTAŞ’taki üyelerimiz bugün iş bırakarak grev kararını uygulamaya geçirdi.

Grev kararının sandıktan çıkmasının ardından MASTAŞ’ta alınteri akıtan üyelerimizle buluşmak için bölgeye giden Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Recep Akyel, “Grevimiz hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerine başladı.
“Ekmeği bol eyledik, acıyı bal eyledik, sıratı yol eyledik, geldik bugüne’ diyerek konuşmasını sürdüren Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Akyel,” Bugün buraya gelen Konfederasyonumuz Hak-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızın şube başkanlarına sınıf mücadelemize destek verdikleri için teşekkür ediyorum. Bugünlere kolay gelinmedi. 180 gündür mücadele ediyoruz. Bizler hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı da sonuna kadar mücadele ederek alacağız. Bizler her zaman işyerimizle birlikte kazanmayı düşündük. İşyerimiz de kazansın, biz de kazanalım istiyoruz. Tek taraflı kazanmaya asla müsaade etmiyoruz” diye konuştu.

Toplu sözleşme masasında 180 gündür bir arpa boyu yol alınamadığını ifade eden Akyel, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut haklarımızın üzerine yeni haklar almayı bir kenara bırakın, mevcut haklarımızda bizlerden geri adım atmamızı istiyorlar. Hepinizde onurlu bir duruş görüyorum. MASTAŞ işçisiyle, Özçelik-İş Sendikası Genel Merkezi ve şubesiyle hep birlikte haklarımızı alıncaya kadar, bu grevimiz devam edecek. Bizlerin tek bir isteği var; İnsanca yaşayacağımız bir ücret, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan her gün bu mücadelemize devam edeceğiz. Sizden aldığımız güçle grevimizi başlatıyorum. Grev karar yazısını MASTAŞ işverenin kapısının önüne birazdan asacağız.”

Bu süreçte birlik ve beraberliğin önemli olduğuna vurgu yapan Akyel,” Yükselmek istersen tutuş el ele, başımız değsin birlikte göklere. Hep beraber mücadeleye devam. Yaşasın işçileri kardeşliği ve birliği, Yaşasın emek ve alınteri mücadelemiz, Yaşasın Hak alma mücadelemiz” diyerek MASTAŞ’taki üyelerimize seslendi.

“Biz, toplu iş sözleşmesinin masa başında bitmesi için çok uğraştık.” diyen ve sözleri, ‘İşçi sendika omuz omuza’, ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız’ sloganlarıyla kesilen Akyel, “Bu süreçte özverili ve yapıcı olduk. Ama tüm mücadeleler, girişimler sonuçsuz kaldı. Daha sonra yapılan grev oylamasında yüzde 80’in üzerinde grev kararı çıkardınız. Bugün tezgah başlarında döktüğümüz alınterinin karşılığını istiyoruz. Grev konusunda hiç kimse bizi sınamasın. Özçelik-İş Sendikasının tarihinde 137 gün 24 bin işçiyle Demir Çelik fabrikalarında süren grevimizi hiç kimse unutmasın. Bu grevin sonunda çelik işçisi başarıya ulaşmıştır. Bu başarının temelinde birlik ve beraberlik yatmaktadır. Bugün sizlerde bu birlik ve beraberliği görüyorum. Biz de sendika olarak, sonuna kadar sizlerin yanınızdayız. Bu süreçte hiçbir zaman yılmayacağız, yıkılmayacağız, kazanacağız” dedi.

ÇÖLÇÜ:”BİZLER MACERANIN DEĞİL EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ”
Bir konuşma yapan Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölçü ise, MASTAŞ’ta bugünlere nasıl gelindiğini anlatarak, “Yaklaşık 6 aydır süren Hak mücadelemiz maalesef masa başında bitirilemedi. Sizlerin ve Özçelik-İş Sendikasının istekleri, düşünceleri masada yok sayıldı ve bizleri greve çıkmaya mahkum ettiler. Arabulucu görüşmelerinde, bizlere saat ücretlerine yüzde 15, ikramiyeleri tamamen ortadan kaldırmak, bir seferliğe mahsus 1250 lira prim adı altında ödeme yapmak teklif edildi. Bu teklif çalışanların yüzde 80’ine sıfır zam anlamına gelmektedir. Bizim böyle birşeyi kabul edebilmemiz mümkün değildir. Bizler, sizler için her türlü engelleri aşarız. Ama yeterki birlik olalım. Arabulucu tutanağının gelmesinden sonra İşveren Grev oylaması talebinde bulundu. Bizler, maceranın değil ekmeğimizin, emeğimizin karşılığını almanın, helal kazancın, çocuklarımızın rızkının peşindeyiz, geleceğimizin peşindeyiz. Hak etmediğimiz birşeyi istemiyoruz. Hak ettiğimiz alıntermizin karşılığını istiyoruz. Bu mücadelemiz kesinlikle zaferle sonuçlanacaktır” şeklinde konuşarak MASTAŞ’taki üyelerimize seslendi.

Konuşmaların ardından sendikamızın yöneticileri ve MASTAŞ emekçileri, sloganlar ve müzikler eşliğinde halay çekerek seslerini işverene duyurmaya çalıştı.