17 Haziran 2015

Malum Sendikaya Bir Darbe de Avrupa’dan…

Türkiye’deki çoğu sendikanın üye olduğu Avrupa Endüstriyel Sendikalar Birliği IndustriAll Europe’tan sözde sendikaya tokat gibi bir yanıt geldi. Yıllardır IndustriAll Europe üyesi olmaya çalışan sözde sendika, 9-10 Haziran tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen IndustriAll İcra Kurulunda aradığını bulamadı. Dünyanın dört bir yanından gelen delegeler üyelik başvurusunu reddettikleri gibi bir de sözde sendikayı hedef alan bir kınama metni yayınladılar. Ayrıca Aralık ayındaki IndustriAll Europe İcra Kuruluna kadar sözde sendika etik dışı tavrını değiştirmezse, bu teşkilata bir daha üyelik başvurusu bile yapamayacak.

Yayınlanan metin şu şekilde:

Karar No: Industriall 61/2015

 

KARAR

Industriall Europe İcra Komitesi

Brüksel, 9-10 Haziran 2015

(Bu belge, 9-10 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de yapılan Industriall Europe İcra Komitesinde kabul edilmiştir.)

Industriall Europe İcra Komitesi 9 ve 10 Haziran 2015 tarihlerinde Brüksel’de toplanmıştır. İcra Komitesi son dönemde, Türkiye’deki metal iş kolunda faaliyet gösteren çok sayıdaki şirkette çalışan binlerce işçinin greve gittiğini tespit etmiştir.

Söz konusu işçilerin dört talebi bulunmaktadır:

1.       Sendikalarını özgürce seçmek istemektedirler;

2.       İşyeri temsilcilerini ve yöneticilerini özgürce seçmek istemektedirler;

3.       Gösteriler ve talepler yüzünden hiç kimsenin işten çıkartılmamasını istemektedirler;

4.       Kendilerini makul yaşam standartları çerçevesinde yaşatacak maaş seviyesi istemektedirler.

Bu işçilerin talepte bulunma hakları çok sayıda ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) konferansı kararı ile de güvence altına alınmıştır.

Industriall Europe, bu makul taleplerde bulundukları ve gösterilere katıldıkları gerekçesiyle işçilerin işten çıkartılmasını ya da herhangi başka türde bir cezaya çarptırılmalarını kabul etmeyecektir. Renault, Valeo, Fiat, Magnetti Marelli, Ford, CNH, Johnson Controls ve diğer firmaları, işçileri işten çıkartmamaya ve işçilerin makul taleplerine saygı duymaya davet ediyoruz. Ayrıca işçilere karşı girişilen her türü şiddet eylemini kınıyoruz.

Industriall Europe için, konuya müdahil olan tüm tarafların işçilerin sendikalarını özgürce seçme hakkını garanti altına alması son derece önemlidir. ILO Katılım Özgürlüğü Komitesince de defalarca teklif edildiği üzere, ihtilaf olması durumunda, işçilerin sendika seçme özgürlüklerini kullanabilecekleri özgür bir seçim sisteminin bulunması gerekmektedir.

Metal işçileri ile omuz omuza direnişteyiz ve işçilere karşı yapılan müdahalelere ve işten atma girişimleri ile şiddet eylemlerine karşı duruyoruz.  Bu tür durumların olduğu tüm şirketlerin yönetimleri ile irtibata geçeceğiz. Ayrıca sendikalarımıza bağlı şirket ağımıza ve Avrupa Çalışma Konseyi üyelerine, Türkiye’deki durumu bildiririz.