4 Aralık 2014

Maden Kazalarının Yaşanmaması Ümidiyle

Ülkemizde ve dünyada maden kazalarının yaşanmaması ümidiyle 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun.

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yeraltı kaynakları insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olmuş ve gelecekte daha da belirleyici olacaktır. 

Türkiye’de madencilik gelişmiş sanayi kollarından biridir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2013 verilerine göre toplam 13 bin 418 ruhsatlı maden ocağı bulunmaktadır. Bu madenlerde toplam 190 bin 346 işçimiz alın teri dökmektedir.

Yerin binlerce metre altında zorluklara karşı alın teri dökerek, emek mücadelesi veren ve canlarını hiçe sayan maden emekçilerine vefa borcunu ödeyemeyiz. 

4 Aralık Dünya Madenciler Günü dünyada kutlanırken, ülkemizde ise son zamanlarda yaşanan Soma ve Ermenek faciaları nedeniyle buruk geçmektedir. Madende çalışan işçilerimizin hakları genişletilmeli, çalışma ortamları daha güvenilir hale getirilmelidir.

Çelik-İş Sendikası olarak, maden kazalarında yaşamını yitiren işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tekrar aynı kazaların yaşanmamasını ümit ederek madenciler gününü kutluyoruz.

                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                ÇELİK-İŞ SENDİKASI 

                                                                                                                                                                            GENEL MERKEZ YÖNETİMİ