11 Ocak 2017

KONFEDERASYONUMUZUN MERHUM GENEL BAŞKANI ÇELİK GÖLCÜK’TE ANILDI

Konfederasyonumuz Hak-İş’in Merhum Genel Başkanı, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 20. Dönem Kocaeli Milletvekili Necati Çelik’i vefatının 8. yılında Gölcük’te mezarı başında ve çeşitli etkinliklerle anıldı.

Anma programı, Çelik’in Hamidiye Köyü’ndeki mezarı başında okunan dualarla başladı. Buradaki programa Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel ve Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner’in yanı sıra sendikamızın Marmara Bölgesi’ndeki şube başkan, yöneticileri ve sendika temsilcilerimiz ile Konfederasyonumuza bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri katıldı.

Mezarı başında okunan duaların  ardından  Kocaeli Gölcük Hamidiye Köyü Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi ve öğle namazı kılındı.

Daha sonra Çelik’in memleketi Gölcük’te, Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Buradaki programa Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yüksel Pehlevan, İl Müftüsü Yusuf Doğan, AK Parti İlçe Başkanı Şemsettin Ceyhan ve Çelik’in eşi, abisi, akrabaları, aile dostları, gönül dostları ile hemşehrileri de katıldı.

Anma programı tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Diyanet-Sen İl Başkanı Selami Tarcan Kur’an-ı Kerim tilaveti okudu. Merhum Necati Çelik için hazırlanan bir kısa film gösterimi yapıldı.

Anma programının açılış konuşmasını HAK-İŞ Kocaeli İl Temsilcisi ve Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç yaptı.

Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı konuşmasında; ” Türk Sendikal hareketinin önemli isimlerinden ve bir misyon adamı olarak sendikal hareketin yerli ve yeni misyonuna önemli katkılar yapan merhum Necati Çelik HAK-İŞ’in bugünlere gelmesine olağanüstü çabaları ve katkısı bulunan ve ülkemizin siyasi, sosyal ve ekonomik çalkantılar yaşadığı olağanüstü şartlardan geçtiği dönemlerde sağduyulu ve akılcı yaklaşım ve önerileriyle de tebarüz etmiş bir şahsiyetti. Merhum Genel başkanımızın bize bıraktığı bu yolda HAK-İŞ, istikametini kaybetmeden yürüyüşüne devam ediyor. Konfederasyonumuz tarafından her sene düzenlenen HAK-İŞ Kısa Film “Emek” Yarışmamızda “Necati Çelik Özel Ödülü” veriyoruz. HAK-İŞ olarak rahmetli Genel Başkanımız Necati Çelik’e vefa örneğini en güzel şekilde yerine getirmek bizim ahlaki ve HAK-İŞ’in bize yüklemiş olduğu bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

Arslan ayrıca Vali ve Belediye Başkanına Merhum Genel Başkanımız Necati Çelik’in isminin yaşatılması için Okul, Cadde, Hastane, Üniversite Kampüsü ya da Yüksekokul, Park ve Sosyal Tesislere Necati Çelik’in isminin verilmesini talep etti.

Merhum Genel Başkanımız Necati Çelik’in kıymetli eşi Sermin Çelik de yaptığı duygu dolu konuşmada, “Ben bugün çok duygu yüklüyüm. Ailem ve şahsım adına burada olmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Ailem ve şahsım adına HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Teşkilatına vefanın kat kat üstünde bir vefa örneği gösterdiniz. Necati Bey insana çok değer verirdi. Kendisine de değer verilmesini istedi. Ben sadece HAK-İŞ ve teşkilatından bu vefayı gördüm. Teşekkür ederim” dedi.

Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özak, Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş, Çelik’le ilgili kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarının ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e bir caddeye Necati Çelik Caddesi ismini vermesinden dolayı ve ardından Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Yüksel Pehlevan’a da bir plaket takdim ettiler.