19 Eylül 2023

KILIÇ VE ÇOLAK INDUSTRİALL’UN İSTANBUL TOPLANTISINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç ve Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, 12-13 Eylül 2023 tarihleri arasında IndustriAll Küresel ve IndustriAll Avrupa, IG Metall ve Friedrich-Ebert Stiftung (FES) işbirliğiyle İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye’de Temel İşçi Hakları ve Sendikal Haklar” toplantısına katıldı.
Toplantıda özellikle otomotiv sektörü tedarik zincirinde Türk işçiler için önemini üzerine de değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantının “Tedarik Zinciri Durum Tespiti Mevzuatı” – Türkiye İşçi Sendikaları Perspektifi adı altında bir panel tartışması gerçekleştirildi. Panelde bir konuşma yapan Genel Sekreterimiz Çolak, “Ülkemiz, küresel otomotiv tedarik zincirlerinin en önemli hatta vazgeçilmez bir parçalarından biri konumundadır. Bu sektörde on binlerce çalışan alın teri akıtmakta, bu çalışanlar, otomotiv tedarik zincirinin can suyu olmayı sürdürmektedir. Bizler de Özçelik-İş Sendikası olarak, otomotiv sanayinde dünyanın önde gelen otobüs, midibüs ve yine otomotiv sanayinde tedarikçi konumundaki işyerlerinde toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili sendika olarak çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Yine otomotiv yan sanayinde üretim yapan yerli tedarikçi firmalarda sendikal örgütlenme çalışmalarımızı ve girişimlerimizi tüm hızıyla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çolak, “Ülkemizde otomotiv sanayinde üretim yapan birçok firmada da halen sendikalaşmanın yeterli boyutlara ulaşamadığını görüyoruz. Türkiye’deki ana üretici otomotiv fabrikalarında ve tedarikçi firmalarda örgütlenme çalışmalarının; işverenin toplu işten çıkarmalara kadar giden ağır baskıları nedeniyle sekteye uğradığına bizzat şahitlik ediyoruz. Özellikle küresel şirketlerin daha fazla kazanma hırsı ve üretimde ortaya çıkan maliyetleri en aza indirme isteği, tedarikçi firmaların rekabet koşullarını artırmakta, bu durum da doğrudan üretimin ana unsurlarından olan işçilere yansıtılmaktadır” diye konuştu.
Toplantı, toplu fotoğraf çekimi ve teşekkür takdimleri ile sona erdi.