18 Mayıs 2022

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞINA RÜSTEM ÇABUK SEÇİLDİ


Kayseri Şube Başkanlığımızın 9. Olağan Genel Kurulu, 15 Mayıs 2022 Pazar Günü Wyndham Grand Kayseri Hotel’de, Türkiye genelindeki teşkilatımızın ve delegelerimizin katılımıyla, büyük bir heyecan ve coşku içerisinde, birlik ve beraber havasında gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış toplantısının ardından başlayan oy verme işleminin sonucunda, Kayseri Şube Başkanlığına, seçime tek listeyle giren ve Kayseri Şube Sekreteri olarak görev yapan Rüstem Çabuk, delegelerin tam desteğini alarak şube başkanı seçildi.

Kayseri Şubemizin 9.Olağan Genel Kuruluna, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun, Genel Disiplin Kurulu Başkanımız Hayrettin Acar, Genel Denetleme Kurulu Başkanımız Caner Arıcıoğlu, seçimde tekrar aday olmayan Kayseri Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek, İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Hasan Şam, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın, Seydişehir Şube Başkanımız Hüseyin Kaban, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, Osmaniye Bölge Başkanımız Mehmet Gündüz, Ege Bölge Başkanımız Erdoğan Daloğlu, Avrupa Havacılık Şube Yöneticilerimiz Osman Kurt, Ali Bilgin, Alper Engelek, şube ve bölge başkanlıklarımızın tüm yöneticileri, kardeş sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin başkanları ile çok sayıda delegemiz ve üyemiz katıldı.

Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun’un seçildiği Genel Kurulda, geniş bir değerlendirme konuşması yapan Genel Başkanımız Değirmenci, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu mevcut durumdan, çalışma hayatındaki gelişmelere ve sendikal faaliyetlerimize kadar birçok konu hakkında görüşlerini dile getirdi.

“SENDİKAMIZIN YÜKSELME DÖNEMİ BURADAKİ GÜÇLÜ İRADEYLE BAŞLAMIŞTIR”

Değirmenci konuşmasına, “Baba ocağım, ata yurdum, helal aşım, ilk sendikal heyecanım ve emek mücadelemin başlangıç çizgisi Kayseri’den, ÖZÇELİK-İŞ teşkilatımın bütün neferlerini, saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Her kutlu zafere, ancak, mangal gibi bir yürekle, ışıldayan bir akılla, tertemiz bir gönülle, Hz. Eyüp’ün sabrıyla, menfaati düşünmeden verilen mücadele ve fedakârlıkla ulaşılır. Kayserinin onurlu evlatlarında bunların hepsi vardır. Kayseri, yeni zaferlere hazırdır. Hep birlikte emekçiler adına yeniden, destanlar yazmaya var mısınız? Özçelik-İş’i hep birlikte geleceğe taşımaya var mısınız? Hak-İş’imizi hep birlikte dünyaya taşımaya var mısınız? Kayseri’de yanan mücadele ateşini görmek istemeyenlere, okkalı bir Osmanlı tokadı vurmaya hazır mısınız? Eğilmeyen başımızla, bükülmeyen bileğimizle, Kayseri’den emekçiler için yola revan olmaya var mısınız? Önümüze çıkarılmaya çalışılan engelleri aşmaya, sendikamızı dar bir bölgeye sıkıştırmaya çalışanlara dur demeye var mısınız? Türkiye’nin sendikası olan Özçelik-İş’i, kendilerine tapulamaya çalışanlara, ‘Hadi oradan’ demeye var mısınız? Hak-İş’imizi görmezden gelerek, Hak-İş’imizin vizyon ve misyonunu ayaklar altına almaya çalışanlara ‘Biz Hak-İş ile güçlüyüz’ demeye hazır mısınız? Yerli ve milli oluşumuzdan rahatsızlık duyanlara, ‘devletimizin ve milletimizin yanındayız’ demeye var mısınız? Alınteri ve cesaret ile var edilen birikimleri, tüketme hevesinde olanlara avucunuzu yalayın demeye hazır mısınız? Yeni ve nice eserler bırakmak için, mağdura, mazluma kol kanat germek için söz veriyor musunuz? Sizlerden aldığımız güçle, biz de varız, biz de hazırız, biz de söz veriyoruz. Heyecanınızı, coşkunuzu iliklerimize, damarlarımıza kadar hissettirdiğiniz için, her birinize ayrı ayrı yürekten teşekkür ediyorum. Mücadele ateşimizi, sizlerin kardeşlik ateşiyle, bugün burada yeniden harlamış bulunuyoruz. Yeni dönemin işaret fişeğini, sizlerin birlik ve beraberlik coşkusuyla atmış bulunuyoruz. Özçelik-İş’in, yükselme dönemi, buradan yükselen güçlü iradeyle başlamıştır. Hayırlı, uğurlu, bereketli olsun. Allah utandırmasın” diyerek başladı.
Değirmenci, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“KAYSERİ’DE BÜYÜK İŞLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kayseri, sanayisiyle, yatırımlarıyla, Anadolu ekonomisinin taşıyıcı kolonudur. Üretimin ve ihracatın ana vatanı Kayseri’dir. Kayseri insanın yatırım zekası ve Kayseri emekçisinin çalışkanlığı, bu ülkenin gurur kaynağıdır. Bölgedeki bu dev potansiyel, sendikamızın büyüyüp, güçlenmesine de en büyük katkıyı verecek yapıdadır. Kayseri ve Kayseri emekçisi, Özçelik-İş’in artık yıkılmaz bir kalesi, bükülmez bir bileği olmuştur. Kayseri’de ve bu bölgede büyüyoruz, büyümeye de devam edeceğiz. Bu vesileyle 98 yılındaki kongrede bütün dayatmalara rağmen şube sekreteri olmasına vesile olduğum, 10 yıl önce genel merkeze giderken de, kendi istek ve arzumla şube başkanlığı koltuğunu emanet ettiğim kardeşim Celalettin Korkmazyürek ile bugüne kadar emek ve emekçi adına omuz omuza mücadele verdim. Ve bu süre içerisinde başarılı çalışmaların altına imzalar attı. 2000 civarında olan şube üye sayısını 5000’lere çıkarttı. Uzun yıllar beraber ağladık, beraber güldük. Acıyı da tatlıyı da beraber yaşadık. Ben kendisinden razıyım, Allah da razı olur. Celalettin kardeşime bugüne kadar yaptığı hizmetleri için teşekkür ediyorum. Yine uzun yıllar kader birliği yaptığımız, acı tatlı her anımızda birlikte olduğumuz, hem Celalettin bey için, hem de şahsım için hiçbir fedakarlıktan kaçmayan, kayıtsız şartsız yanımızda olan Kayseri Şubemizin Başkanlığına adaylığını açıklayan Rüstem Çabuk kardeşime de, çıktığı bu kutlu yolda başarılar diliyorum. Rüstem kardeşim, de tam bir görev adamıdır. Kendisinden ve çalışma arkadaşlarından beklentilerimiz büyüktür. Biz de başarılı olabilmesi için tüm gücümüz ve imkânımızla, kendisi ve çalışma arkadaşlarının yanında olacağız.

“BURADAKİ HEYECANI GÖRÜNCE GENEL BAŞKANIN NEDEN BAŞARILI OLDUĞUNU GÖRMÜŞ OLDUK”

Genel Kurulda bir konuşma yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, “Buradaki bu heyecanı görünce, sayın genel başkanımız Yunus Değirmenci’nin neden başarılı olduğunu görmüş olduk. Nezih bir ortamda Hak-İş’imizin kültürüne uygun bir şekilde, yapılan bu önemli ve anlamlı genel kurul için sizleri tebrik ediyorum. Anadolu insanına yakışan, Müslüman Türk evladına yakışan, ‘vuralım, kıralım, dökelim’ diyen değil, elhamdülillah inandıkları hak yolda seslerini, mesajlarını sunan ve sahip bir anlayış içerisindeler. Sizleri tebrik ediyorum. Yüce Allah sayınızı artırsın” diyerek salondaki coşkuya dikkat çekti.

ŞUBE BAŞKANI RÜSTEM ÇABUK: “GENEL BAŞKANIMIZA VERDİĞİ DESTEKLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

Kongre sürecinde söz alan ve şube başkanı seçilen Rüstem Çabuk ise, “Bizlere 4 yıl önce verdiğiniz emaneti, bugün yeniden, sizlerin huzuruna getirdik. Bu 4 yıllık dönemde, emanetinize gözümüz gibi baktık. Bu emaneti, namusumuz bildik, şerefimiz saydık. Bu anlayışla, Kayserinin emekçileri için çalıştık. Üyelerimizin huzuru için çalıştık, çabaladık. 25 yıldır yol arkadaşlığı yapmaktan şeref duyduğum, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin liderliğinde, birbirinden güzel işler başardık, toplu iş sözleşmeleri imzaladık. Üyelerimizle sırt sırta verip, geride kalan 4 yılda çok şeyler yaptık. Sizler neler yaptığımızı, zaten biliyorsunuz. Asıl önümüzdeki dönemde, neler yapacağız. Bunları konuşmak gerekiyor. Bugün gerçekleştirmiş olduğumuz, Şube genel kurulumuz ile birlikte, yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelecek dönem, yeni şeylere, yeniliklere gebedir. Sizlerin destekleriyle, yeni dönemde İnşallah, emekçiler için, yine gecemizi gündüzümüze katacağız. Her zamankinden daha fazla çalışacağız. Yüklendiğimiz sorumluluğun, ağırlığını kaldırmak için, mücadele edeceğiz. Bu vesileyle, Kayseri’nin bağrında yetişerek, Anadolunun temiz emekçisine hizmet etmek için yola çıkan, bugüne kadar yaşadığımız tüm zorluklarda yanımızda duran ve desteğini her zaman yanı başımızda hissettiren, değerli büyüğüm, sevgili genel başkanım Yunus Değirmenci’ye de bizlere vermiş olduğu katkılar için, ayrıca bizlere güvenerek önümüzü açtığı için sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanarak, delegelere de şükranlarını sundu.


Şube kongresine aday olmayan Celalettin Kormazyürek de “Bugün burada şube başkanlığı görevime son veriyorum ve aday olmuyorum. Helalleşmek de istemiyorum. Arkadaşlarımız bizlerin tecrübesinden yararlanmak isterlerse her zaman katkı vereceğimin bilinmesini istiyorum. 24 yıllık profesyonel sendikacılığımı sonlandırıyorken, içim rahat, gönlüm rahat, sizlerle barışık bir şekilde olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, seçime tek listeyle giren Kayseri Şube Sekreterimiz Rüstem Çabuk Şube Başkanlığına seçilirken, Şube Sekreterliğine Adnan Değirmenci, Şube Mali Sekreterliğine Ali Kaya, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Erkan Yozgat, Şube Eğitim Sekreterliğine Mustafa Çelikbilek seçildi.