20 Mart 2019

KARDEMİR’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ REKOR ZAMLA İMZALANDI

Kardemir’de Görkemli Toplu İş Sözleşmesi Töreni

KARDEMİR’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ REKOR ZAMLA İMZALANDI

Karabük Kardemir’de Sendikamız Özçelik-İş ile işveren tarafı arasında yürütülen 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi rekor zamla imzalandı.

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin başkanlığındaki heyetimiz ile Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Kamil Güleç başkanlığındaki heyet, Kardemir Genel Müdürlüğü toplantı salonunda toplu sözleşme maddelerini görüşmek için bir araya geldi. 


Toplantıya sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören ve şube yöneticilerimiz katılırken, işveren tarafını temsilen ise Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Başkanvekili Ömer Faruk Öz, Genel Müdür Hüseyin Soykan ve birim müdürleri katıldı. 


Yapılan toplantıyla 2019-2020 yıllarını kapsayan Kardemir 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi anlaşmayla sonuçlanarak masa başında imzalandı. 

İmza töreni ise binlerce üyemizin katılımıyla Haddehane Meydanında görkemli bir şekilde açıklandı.


“KENDİ REKORUMUZU KIRDIK”

Genel Başkanımız Değirmenci, Haddehane Meydanında yaptığı konuşmada bugünden itibaren 9 ve üzeri kademelerde bulunan üyelerimizin yaptıkları işin kademesine 1 Ocak’tan itibaren boş kadrolara yerleştirileceklerinin de müjdesini vererek, “Devamında boşaldıkça kademe ilerlemesi devam edecek. Bunun için de sendikanın artık bunu niye yapmıyorsunuz diye söyleyecek bir sözü kalmıyor. Bir önceki dönemde bu kürsüden kadro sorunu bundan sonra tartışılmayacak sözümü işverenin katkısıyla yerine getirmiş bulunuyorum. 15 yılı dolduran her arkadaşımız bundan sonra Kardemir’de aylık 400 TL brüt kıdem zammı alacak. Bunlarla birlikte en düşük ücret artışı ilk 6 ay için yüzde 22, en yüksek yüzde 31. Birinci altı aydan bahsediyorum. Dönemin sonunda en düşük ücret artışı yüzde 48.5 en yüksek ise 61.2 olacak. Özçelik-İş Sendikası, Türkiye’de sizin vasıtanızla kendi rekorunu kırmaya devam ediyor” diye konuştu.

“KARDEMİR VE ÖZÇELİK-İŞ ET-TIRNAK GİBİDİR”

Son dönemin en kolay ama en güzel toplu sözleşmesini imzalama şerefini yakaladıklarını söyleyen Değirmenci, “Karabük ile, Kardemir ile bağımız sarsılmaz bağ ile bağlanmıştır. Kardemir diye yazılır Özçelik-İş diye okunur. Kardemir işçisiyle Özçelik-İş Sendikası etle tırnak olmuştur. Aynı çiçeğin tozudur. 

Kardemir işçisi olmadan yürüyeceğimiz her yol çıkmaz sokaktır. Kardemir işçisi olmadan varlığımız anlamsızdır, eksiktir. Ekim ayında yaptığımız 14. Olağan genel kurulda yeni bir ruhla yola çıktık. Makam ve mevkilerin esiri olmadan yeni bir yola çıktık. İşçiye ağalık paşalık yapmak için değil hizmetkâr olmak için mührü aldık. O mührün verdiği yetkiyle Kardemir sözleşmesini imzalayarak buraya geldik. Ülkemizdeki hayat koşulları Kardemir’in mevcut durumu göz önünde bulundurularak toplu iş sözleşmesini imzaladık.” dedi.


GÜLEÇ: “YUNUS BAŞKAN BİZE SINIRLARIMIZ AŞTIRDI”

Haddehane Meydanında toplanan üyelerimize hitaben konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ise, “25 yıl önce Kardemir büyük bir ailedir ve şirket bizimdir sözünü duvarlara yazarken, ben yüreğime de yazmıştım. O mücadeleyi hep birlikte başardık. Ben şu an çok mutluyum. Çok mutlu olduğunuzu görüyorum. Sizi mutlu etmek için genel başkanımız Yunus başkan ve ekibiyle birlikte aylardır sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesini mutlu bir sonla sonuçlandırdık. Yatırımlar konusunda büyük harcamaların olduğu yılda sağ olsun Yunus başkanımız ve ekibi bizim sınırlarımızı aşırttılar, zorladılar. Biz de sizleri mutlu etmek için elimizden gelen fedakârlığı yaptık” dedi. 

Yönetim Kurulu Başkanvekili Ömer Faruk Öz ise, Kardemir’in özelleştiği günden bugüne kadar en yüksek karlılık dönemini 2018 yılında gerçekleştirdiğini belirterek bundaki en büyük emeğin çalışanlara ait olduğunu kaydetti. 

 

Konuşmalarından ardından Genel Başkanımız Değirmenci ile Yönetim Kurulu Başkanı Güleç ve Başkanvekili Öz, üyelerimizin huzurunda toplu iş sözleşmesini imzaladı. 


Üyelerimizin üzerine karanfiller atılmasıyla sona eren törenin ardından Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz, üyelerimizle birlikte Kardemir çıkışına kadar kol kola “İşçi sendika omuz omuza” sloganlarıyla yürüdü.