8 Ocak 2014

Kardemir’de 11. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

2013-2014 dönemini kapsayan TİS’te Kardemirçalışanlarına yaklaşık yüzde 20’ye varan zam sözleşmesi Karabük Valisi İzzettin Küçük’ün de katılımı ile Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Zeki Yolbulan, Genel Müdür Fadıl Demir ve Sendikamız Genel Başkanı Cengiz Gül arasında imzalandı.
Kardemir işçisi 10 ve 11. dönemde yapılan TİS kapsamında toplam yüzde 62 oranında zam elde etmiş oldu.

Kardemir Genel Müdürlüğü’nde yapılan TİS imza töreninde konuşan Genel Başkanımız Cengiz Gül, geçen yıl 10. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerini mutlu bir şekilde imzaladıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Bugünde aynı mutluluğu Cumhuriyet kenti Karabük’ün Valisi, Kardemir yönetimi, Çelik İş Yönetimi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Bu mutlu sona ulaşmada ve sözleşmenin masada bitmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Çalışanların beklentileri KARDEMİR’in beklentilerine pozitif anlamda katkı veren bir sözleşmeyi imzalayacağız. Birinci yıl yüzde 10 ve ikinci yılda aynı oran düzeyinde yapılan bir artışla yüzde 20’ye varan bir zam oranı sağlanmıştır. Tüm Kardemir ve çalışanları ile sendikamıza hayırlı olsun.”

Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel ise Kardemir camiası olarak çok güzel bir noktaya gelmenin mutluluğunu huzurunu yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “TİS görüşmelerini aylardır karşılıklı süren mütalaa sonunda mutlu sona ulaştık. 2014’ün başlangıç günlerinde geleceğe daha ümitle bakan bir sosyal barışın dayanışmanın Kardemir camiası olarak huzurunu yaşıyoruz. TİS iki yılı kapsıyor.” Geçen 2011-2012 yılları düşünüldüğünde çalışanlara çok anlamlı bir ücret seviyesi getirdiklerini anlatan Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruluşumuz ciddi atak yapan bir kuruluştur. Dört senelik TİS’i düşündüğümüzde yıllardır Kardemir’in tüm tarihsel gelişimi içerisinde en büyük atak yaptığı yıl olmuş olacak. 1 milyon ton olan kapasitesini üçe katlayarak 3 milyon tona gelen bir fabrika hatta ham çelikte 3.5 milyona çıkıyoruz. Bu yılın altıncı ayında 3 milyon ton hedefine ulaşıyoruz. Bu süreci yaşarken, aynı zamanda tesislerini modern bir hale getirmiştir. Rekabet edebilen çağdaş normlara ulaşmış, maliyetlerini aşağıya çekebilen, kendi, enerjisini üreten, Türkiye’de üretilmeyen katma değerleri yüksek ürünleri üreten bir fabrika haline gelmiştir. Bunları kendi çalışanları ve personeli ile yapıyor. Dışarıdan anahtar teslimi tesisi almadan kendi mühendislerimizle yapıyoruz. Fabrikalar yapan fabrika unvanını tekrar geri kazanan ve adeta küllerinden yeniden doğan çelik şirketi. Kardemir yönetimi bu vefalı tutum karşısında bütün şartlarını zorlayarak vefalı bir şekilde imkanı elverdiği oranda çalışanları mutlu edecek fedakarlığı yapmıştı. Sosyal barış tamdır. Çalışanlar arasında barış ve huzur devam etmektedir. Kar eden bir kuruluştur. Bütün bu yatırımlarına ve büyümeye rağmen 2013’ü iyi bir karla kapatmıştır. 2014’de iyi bir şekilde bakmaktayız. Böyle bir noktaya gelişte Karabük’e, Kardemir çalışanlarına, yönetime, sendikamızın gösterdiği büyük bir mesuliyet içinde fabrikanın büyümesinde gösterilen çabaya teşekkür ediyorum.”

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanvekili Kamil Güleç de 2013-2014 dönemini kapsayan sözleşmenin herkese hayırlı olmasını dileyerek; “Amaca ulaşıldı ve çalışanlarımızla bir kez daha bu TİS sayesinde yeniden bütünleştik ve birleştik. Kardemir ailesi olarak bir güç haline geldik. Dünyaya ve ülkemize hizmet eden bir kuruluş olma yolunda çalışmalarımız devam edecek. Bu birliktelik bize güç veriyor. Çalışanımızla, yöneticimizle bütün sistemin birlikte olup aynı amaca ve gayeye hizmet etmesi başarının sırrıdır. Bu dönem ki TİS’in diğer dönemlerdeki gibi şirketimize ve sendikamıza hayırlı olsun. Cenab-ı Allah’ın izni ile bu yükün altından layıkıyla çıkarız” dedi.

Karabük adına mutlu olduğunu sadece Kardemir’in değil kentin önündeki iki senenin garanti altına alındığını belirten Vali İzzettin Küçük de sözlerini şöyle tamamladı: “İstikrar, güven ve huzurla bugünlere geldik. Bu iki sene bu sözleşme ile Karabük’ün gelişmesi, büyümesi ve huzur içinde garanti altına alınmış olmasından dolayı mutluyum. Fabrika yönetiminin özverisi, desteği, sendika yönetiminin derin sorumluluk anlayışı ile sonuca ulaşmada bu yolda etkin rol olmuştur. Her iki kesime teşekkür ediyorum.”