8 Kasım 2016

‘KARDEMİR KAPATILAMAZ, KARABÜK KARARTILAMAZ’

KARDEMİR’in 5 Nisan 1994 tarihli ekonomik kararlar çerçevesinde özelleştirilmesine, bunun mümkün olmaması halinde kapatılmasına karar verilmesiyle başlayan “KARDEMİR KAPATILAMAZ, KARABÜK KARARTILAMAZ” eylemleriyle Çelik-İş Sendikası, 8 Kasım 1994 yılında eski Genel Başkanımız merhum Metin Türker’in “Ben de bu fabrikayı kapattırırsam beni Haddehane meydanına asın” sözleriyle tarih yazmıştır.

Hak-İş Konfederasyonu ve Çelik-İş Sendikası öncülüğünde verilen bu mücadeleye, yalnız Kardemir işçileri değil, esnafı, siyasetçisi, sanayicisi, işadamları, öğrencisi ve bütün demokratik kitle örgütleriyle topyekun tüm Karabük halkı destek vermiştir.              

22 yıl önce bugün Karabük’te hayatı durduran, herkesin tek yumruk, tek yürek ve tek vücut olduğu 8 Kasım 1994 eylemleri Karabük halkı için bir milat olmuştur. 8 Kasım 1994 yılında, Karabük Demir Çelik İşçisi, Karabük halkıyla bütünleşerek bir şehrin ve fabrikanın geleceğine yön verdiği, şehrine ve fabrikasına sahip çıktığı bir gündür. O gün verilen büyük mücadele bugün Türkiye’nin demir-çelik sektöründe en büyük fabrikalarından biri olan Kardemir’in yeniden doğmasını sağlamıştır.

Hak-İş Konfederasyonu ve Çelik-İş Sendikası öncülüğünde, 8 kasım 1994 yılında “KARDEMİR KAPATILAMAZ, KARABÜK KARARTILAMAZ” diyerek mücadele eden bütün kahramanları minnet ve şükranla anıyoruz…