15 Ekim 2017

KARABÜK ŞUBEMİZİN 8.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Sendikamızın Karabük Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu, Vali Nafiz Kayalı Gençlik ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kongreye,  Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Sendikamızın Onursal Genel Başkanı ve Kardemir Karabükspor Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören, şube yöneticilerimiz ve delegelerimiz katıldı.

Çelik-İş Sendikası Karabük Şube Eski Başkanı Taner Canyurt başkanlığında oluşturulan Genel Kurulu Divanının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sendikamızın yeni tanıtım filminin gösterimi yapıldı. 

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ulvi Üngören, kongrenin birlik ve beraberlik içinde yapılması temennisinde bulundu.


Daha sonra kürsüye çıkan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Sendikamızın Kardemir’de hayat bulduğunu, zaman içerisinde et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaz iki parça haline geldiğini ifade ederek, ‘Kardemir, Çelik-İş’in sevdasıdır, başkentidir, ana vatanıdır, adeta yıkılmaz bir kalesidir. Çelik-İş, Kardemir ve Karabük ile aynı kader çizgisinde ilerleyecek kadar bütünleşmiştir. Birisi olmazsa diğerinin bir anlamı da hükmü de yoktur’ diye konuştu.

Genel Başkan olduktan sonra Türkiye’nin dört bir yanındaki örgütlü fabrikalara ziyaretler yapıldığını kaydeden Değirmenci, ‘İlk ziyaretimi ise Kardemir’e gerçekleştirdim. Bu ziyaret, Karabük’e, Kardemir’e ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir. Buradan aldığımız güçle, kar kış, gece gündüz demeden üyelerimizi ziyaret edip, onlarla hasbihal ettik’ dedi.

KARDEMİR’DE GÜZEL BİR TOPLU SÖZLEŞME YAPTIK

‘Sahanın nabzını tutabilmek adına Kardemir’deki üyelerimizle her zaman istişare halinde oldum’ diyen Değirmenci, ‘Üyelerimizin neyi istediklerini, neye karşı çıktılarını iyi analiz ettik. Bu sayede Kardemir’de başımız dik, alnımız ak olacak şekilde, bir Toplu İş Sözleşmesi imzalamayı Rabbim bizlere nasip etti. Elhamdülillah, yüzde 30 ücret artışı sağladık. Asıl işlerde çalışılan bölümlerde taşeronu bitirdik. Yılların sorunu olan Kademe problemini çözdük’ ifadelerini kullandı.

ÇELİK-İŞ, SON 1 YILDA KABUK DEĞİŞTİRDİ

‘Çelik-İş, artık belirli bölgelerin değil, Türkiye’nin sendikası haline geldi’ diye konuşan Değirmenci, ‘Sendikamız, üyeleriyle sık sık bir araya gelen, örnek toplu sözleşmeler imzalayan, milletin milli ve manevi değerlerini gözeterek sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren, üyeleriyle kucaklaşabilmek adına onlarını evlerine misafirliğe giden, gündüz gitmekle kalmayıp, gece yarılarında da üyelerini tezgâh başında ziyaret eden, herkesin gıpta ile baktığı bir sendika olduk. Allah’ın izniyle, sizlerin duası ve Hak-İş’imizin desteği ile bu yıl 40 bini devirdik. İnşallah bu rakamları 50 binlere 100 binlere çıkaracağız.

DÖRT KOLDAN ÇALIŞIYORUZ

Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü;‘Kardemir’de binlerce kardeşimizi mutlu eden Toplu İş Sözleşmesini imzalamanın haklı gururunu yaşarken, sendika olarak, zor günler yaşadığımız fakat bugün güzel günlerin tohumlarının atıldığı İSDEMİR’de TİS sürecimizin, üyelerimizin lehine sonuçlanması için canla başla çalışıyoruz. Yine aynı şekilde MESS’e bağlı işyerlerimizdeki üyelerimizi memnun edecek bir TİS için MESS ile müzakerelere başladık. İnşallah buradan da güzel sonuçlarla çıkacağımıza inanıyorum. 

HAK-İŞ’İN DESTEĞİNİ HER ZAMAN ARKAMIZDA HİSSETTİK 

‘Bunları söylerken, şunu yaptık, bunu yapıyoruz derken; HAK-İŞ’in her zaman arkamızda hissettiğimiz desteğinden bahsetmezsek, haksızlık etmiş oluruz. Davet ettiğimiz hemen hemen her programımıza katılan, en ufacık problemimize bile koşup çözüm arayan bir Genel Başkanımız var. Huzurlarınızda Sayın Genel Başkanım Mahmut Arslan beye bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. ‘

BU BİR BAYRAK YARIŞIDIR

Sendikamızda bir yandan delege seçimlerimizi gerçekleştirirken, bir yandan da şube kongrelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bunun startını, bugün burada sizlerin huzurunda, ilkleri yaşadığımız ve ilkleri yaşattığımız Karabük’te vermiş bulunmaktayız. Demokratik bir seçim süreci olması için her türlü hassas dengeyi gözettiğimizi bilmenizi isterim. Her kim bu sendika için güzel şeyler yapmışsa ve yapmaya gönüllüyse onu aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Sendikacılık, aslında aynı zamanda bir bayrak yarışıdır. 52 yıllık sendikamız tarihinde eline bayrağı ilk alanla, şuanda bayrağı elinde tutanların tek ortak özelliği ‘emek savunuculuğudur.” Bugün bayrağı bizler taşıyoruz, yarın bir başkaları taşıyacak. Önemli olan bayrağı yere düşürmemek, hakkıyla taşıyabilmektir. 


“SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKAL HAREKETİN AMİRAL GEMİSİDİR”

Değirmenci’nin ardından Genel Kurulda konuşan Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Aslında Karabük bir sevdadır. Gerçekten sevdalanacak kadar muhteşem, tarihimizi ve değerlerimizi temsil eden çok önemli bir şubemiz ve şehrimizdir” diye konuştu.

Katıldığı her toplantıda Çelik-İş Sendikası eski genel başkanı rahmetli Metin Türker’den ve yapmış olduğu değerli çalışmalarından bahsettiklerini anlatan Arslan, “HAK-İŞ yönetim kurulumuzda aldığımız kararla HAK-İŞ Genel Merkezindeki tadilatımız sona erince binamızdaki bir toplantı salonumuza rahmetli Metin Türker’in adını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Çelik-İş Sendikası’nın sanayi alanındaki önemli bir kesimi temsil ettiğini vurgulayan Arslan, “Çelik-İş Sendikası sanayi işçilerini temsil ediyor. Bütün dünyada sanayi işçileri sendikal hareketin amiral gemisidir. O yüzden Çelik-İş Sendikası’nın temsil ettiği bu misyon, Türkiye’nin emek hareketi için de çok önemlidir. Çelik-İş’in gücü, Türkiye emek hareketinin gücüyle paraleldir” sözlerini kullandı.

Metal işkolunda 1,5 milyon civarında çalışan metal işçisinin bulunduğunu anımsatan Arslan, çok sayıda metal işçisinin HAK-İŞ ve Çelik-İş bünyesine katılmak için beklediğini dile getirdi.

“İSDEMİR’İ KAZANMAK BİZİM İÇİN MUCİZE NİTELİĞİNDE BİR BAŞARIDIR”

İSDEMİR davasının tekrar kazanılarak burada yeniden örgütlenmenin HAK-İŞ ve Çelik-İş Sendikası için çok önemli bir kazanım olduğuna dikkati çeken Arslan, “İSDEMİR’i kazanmak bizim için mucize niteliğinde bir başarıdır. Çünkü İSDEMİR bizim için çok önemliydi. İSDEMİR bizim için çok anlamlıydı ve çok şükür bu işyerini tekrar bünyemize katmayı başardık” dedi.

Arslan, “İşçi işveren ilişkileri konusunda örnek olarak KARDEMİR’i gösteriyoruz. Çünkü KARDEMİR’in büyümesi demek bizim de büyümemiz demektir” dedi.

Arslan, 8. Olağan Genel Kurulun birliğe, beraberliğe ve dayanışmanın artmasına vesile olması temennisinde bulundu.


ULVİ ÜNGÖREN İLE YOLA DEVAM SONUCU ÇIKTI

Divanın, adaylık başvurularının kabul etmesinin ardından ortaya çıkan tek listede Karabük Şubemizin mevcut başkanı Ulvi Üngören güven tazeleyerek tekrardan şube başkanı oldu. Şube Sekreterliğine Mustafa Karayel seçilirken, Mali Sekreterliğe Ali Bilen, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Kenan Yılmaz, Eğitim Sekreterliğine ise Emrullah Aydın seçildi.