11 Ekim 2021

KARABÜK ŞUBE BAŞKANLIĞINA KENAN YILMAZ SEÇİLDİ


Karabük Şube Başkanlığımızın 9. Olağan Genel Kurulu, 10 Ekim Pazar Günü Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, Şube Başkanlığına Kenan Yılmaz seçildi.

Kongreye, Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük AK Parti Milletvekilleri Niyazi Güneş, Cumhur Önal, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile çok sayıda delegemiz ve üyelerimiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki gelişmelerden sendikamızın faaliyetlerine kadar birçok başlıkta açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin dört bir koldan sarıldığını ve bugün istiklal ve istikbal mücadelesi verildiğini belirten Genel Başkanımız Değirmenci, “Beka mücadelesi veren ülkemiz bugün, taşeron terör örgütleriyle, orman yangınlarıyla, yaptırımlarla, ekonomik savaşla, diplomatik baskılarla, göçmen akınlarıyla kuşatılmış durumdadır. Tüm şer odaklarının, mavi vatanda doğalgaz ve petrol arayan bir Türkiye’den rahatsız oldukları gün gibi ortadadır. Amerika’sından Avrupa’sına tüm güçler, sınır boylarımızdaki kanlı ve kirli planlara göz yuman pısırık bir Türkiye istemektedir. Bu karanlık odakların, gökyüzünde İHA ve SİHA’larla özgürlüğünü ilan eden bir Türkiye’ye asla tahammülleri yoktur. Yerli ve milli otomobiliyle yollarda, yerli ve milli helikopteriyle gökyüzünde, bağımsız olan bir Türkiye istememektedirler. Üreten, ürettikçe güçlenen, güçlendikçe söz sahibi olan bir Türkiye, bunların uykularını kaçırmaktadır.” şeklinde konuştu.
Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“PANDEMİYE RAĞMEN FABRİKANIZIN KARINA KAR KATTINIZ”

“Pandemiye rağmen fabrikanızın karına kar kattınız. Nasıl ki biz, sizin alın terinizi toplu sözleşmelerle yere düşürmediysek, sizler de ekmeğinize sahip çıktınız. Bu süreçte KARDEMİR’in, bağlı kuruluşlarının ve Mescier’in bacası, sizlerin alın teri sayesinde tütmüştür ve tütmeye devam etmektedir. Sizin alın teriniz, Karabük’e ve Türkiye’ye umut olmuştur. Bu vesileyle salgın süreci de dahil olmak üzere KARDEMİR’i, bağlı kuruluşlarını ve Mescier’i bugünlere taşıyan siz emekçi kardeşlerime ve KARDEMİR’in ve Mescier’in kıymetli yöneticilerine teşekkür ediyorum. Var olasınız, sağ olasınız, daim olasınız.”

“ÖZÇELİK-İŞ DOĞRU BİLDİĞİ YOLDA HEDEFE İLERLEMEKTEDİR”

“Tıpkı Türkiye gibi Özçelik-İş de tüm yalan, iftira ve engellemelere rağmen, doğru bildiği yolda, doğru bildiği hedefe, emin adımlarla ilerlemektedir. Bugün, üyesinin derdiyle dertlenen, sevinciyle sevinen büyük bir aile yapısına kavuşmuş, yaptığı sosyal yardımlarla her zaman üyesinin acısında yanında olan Özçelik-İş’i getirdim sizlere. Bugün, sizlere Türkiye’nin dört bir yanındaki örgütlü işyerlerinde huzur ve barışı tam manasıyla sağlamış bir Özçelik-İş’i getirdim. Hak-İş ile, el ele, omuz omuza yürüyen, Hak-İş’in mağdur ve mazlumu gözeten davasına sahip çıkan bir Özçelik-İş getirdim sizlere. Bugün karşınızda, sayısal anlamda büyümekten ve sendikasız nice metal işçisine kucak açmaktan başka derdi olmayan bir sendika vardır.”

“İŞÇİ İRADESİNİ ORTAYA KOYACAK DEDİK”

“Bugün geldiğimiz noktada, delege seçimlerinizi demokratik bir seçim havasında yapmış olmanızın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bizlerden demokratik seçim istediğinizde, yönetim kurulumuzu toplayarak, tarafsız kalacağımızın, bu sürece karışmayacağımızın kararını aldık. Sizi temsil edecek kişileri seçebilmenizin kapılarını sonuna kadar açtık. İşçi iradesini ortaya koyacak dedik. Çıkan sonuç, başımızın üstünde dedik. Bugün sandıklara yine özgür iradenizin yansıyacak olmasından dolayı, bizim için daha mutlu ve bahtiyar bir durum olamaz. Yüce Allah, sendikamız için hayati önemde olan Karabük Şubemizin seçimlerin hayırlı uğurlu eylesin. ”

“GÜN TEK YÜREK VE TEK YUMRUK OLMA GÜNÜDÜR”

Bizler için asıl olan Özçelik-İş’in varlığını devam ettirmesi, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşlik soframıza zeval gelmemesidir. Bizler, bugüne kadar makamların, kişilerin gelip geçici olduğu bilinciyle sendikacılık yaptık. Bugünden itibaren sizlerden beklentimiz, enerjinizi, güç ve kuvvetinizi, sendikamız için, sendikamıza üye olan emeğin aslanları için harcamanızdır.  Gün ayrışmak günü değil, bütünleşme günüdür. Tek yürek, tek yumruk olma günüdür. İhtiyacımız olan birlik ve beraberliğimizi sürdürmemizdir. ”


GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ AKYEL: “ADI EMEK SOYADI ALINTERİ OLAN ÇELİK İŞÇİSİNE SELAM OLSUN”

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Ben işçi çocuğuyum evladım’ şiirini okuyarak sözlerine başlayan Genel Başkan Yardımcımız Akyel, adı emek, soyadı alın teri olan çelik işçilerine selam olsun” diyerek kısa bir selamlama konuşması yaptı.


ŞUBE BAŞKANI YILMAZ: İŞÇİ İRADESİNE DUYULAN SAYGI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Kongrede bir konuşma yapan Şube Başkanı Kenan Yılmaz ise, “Şanlı çelik işçisinden aldığımız güç ile çıkmış olduğumuz bu yolda tek bir hedefimiz vardı. Karabük demir çelik fabrikalarından emekli bir dedenin torunu olarak bu topraklarda bizim dedelerimiz ve atalarımız tarafından kurulan sendikamızı en iyi şekilde temsil edebilmek, tek bir hedefimiz vardı, 1600 derece ateşin karşısında alınteri döken şanlı çelik işçisine en iyi şekilde hizmet edebilmek ve onları en güçlü şekilde temsil edebilmekti. Şükürler olsun ki, temsilcilerimiz ve delegasyonumuz ve bize gönül vermiş kardeşlerimizle birlikte el ele, kol kola omuz omuza ve yürek yüreğe yürüttüğümüz mücadelemizi tarihi bir başarıyla taçlandırdık ve biz kazandık. Şanlı çelik işçisi kazandı. Bu zafer hepimiz zaferi, hepimizin başarısıdır. Bu vesileyle çelik işçisinin hür iradesine saygı duyarak, sürecin ilk gününden son gününe kadar bu hassasiyeti koruyan ve bizlere bugün bu salonda bir demokrasi şöleni yaşatan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’ye, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun’a, Recep Akyel’e, Ferhan Öner’e, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu’ya sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Seçimler geride kalmış, Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube ve Karabük işçisi için yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde hepimize düşen birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yürümektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Karabük Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçimde, Kenan Yılmaz şube başkanı seçilirken, Şube Sekreterliğine ise Ali Kaplan, Mali Sekreterliğe Hidayet Büyükdoğan, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Ali Gürcan Barlas, Eğitim Sekreterliğine İsa Aydın seçildi.