6 Aralık 2021

İSTANBUL ANADOLU HAVACILIK ŞUBE BAŞKANLIĞINA OKAN ÖDEMİŞ SEÇİLDİ


İstanbul Anadolu Havacılık Şube Başkanlığımızın 2. Olağan Genel Kurulu, 5 Aralık 2021 Pazar Günü İstanbul Titanic Business Otelin toplantı salonunda yapıldı.

Şube Kongresinde delegeleribüyük çoğunluğunun oyunu alan Okan Ödemiş, Şube Başkanlığına seçildi.

Anadolu Havacılık Şubemizin Genel Kuruluna, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile birlikte Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Avrupa Havacılık Şube Başkanımız Hakan Kamaş, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, İstanbul Anadolu Havacılık Şube Başkanlığı görevini devreden Arif Doğduay ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öner’in yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, çalışma hayatından ülke gündemine ve sendikamızın çalışmalarına yönelik olarak bir değerlendirme konuşması yaptı.

Konuşmasında ‘Ülkemiz, gerek ekonomik, gerek toplumsal, gerekse siyasal anlamda ciddi bir sınavdan geçmekte, son yıllarda adeta olmak ya da olmamak mücadelesi vermektedir’ ifadesini kullanan Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘ENFLASYON VE HAYAT PAHALILIĞINA ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI’

‘Bir yanda pandeminin getirdiği ağır ekonomik ve sosyal koşullar, bir tarafta gizliden ve açıktan oynanan oyunlarla Türkiye’yi köşeye sıkıştırma girişimleri, milletimizi, çıkılması zor bir girdabın içerisine sokmuştur. Alınteriyle ailesinin geçimini sağlayan emekçiler başta olmak üzere tüm milletimiz, faiz, döviz kuru ve enflasyon sarmalında, adeta ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Döviz kurunun, dolayısıyla mutfaktaki ateşin, acilen söndürülmesi, enflasyon canavarının nefesinin kesilmesi gerekmektedir. Başta temel ihtiyaç malzemeleri olmak üzere tüm mal ve hizmetlere yapılan fahiş zamlarda olduğu gibi, çalışanların ücretlerine de aynı oranlarda zam yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

‘MÜJDE VERMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM’

‘Pandeminin ağır şartları altında THY Teknik’te ücret protokolüne, istemeyerek de olsa evet demek durumunda kaldık. Yaşam standartlarımızı aşağı çeken bu protokole rağmen, asla umutsuzluğa düşmedik. İnancımızı asla kaybetmedik. Kayıplarımızı telafi etmeyi boynumuzun borcu bildik ve buna göre hareket ettik. Hepinizin bildiği gibi, düşen ücretlerden %10’luk bir iadeyi Temmuz ayının başında almayı başardık. Ekim ayı itibariyle de üyelerimizin ücretlerinde tekrar bir yüzde 20’lik artış yapılmasını sağladık.  Yüzde 10’luk ve yüzde 20’lik artışlara rağmen hala devam eden ücret kaybınızı da gidermek için girişimlerimizi tüm hızıyla sürdürüyoruz. Ücret düşüşünden kaynaklı geriye kalan kayıplarınızın telafi edilmesine yönelik çok yakın zamanda bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Yine devam eden toplu iş sözleşmemizle ilgili olarak daha önce işverene yapmış olduğumuz ücret teklifini günün şartlarına göre yeniden değerlendirerek, belirleyeceğimiz bir oranla tekrar masaya oturacağız. Hayat pahalılığı karşısında inşallah üyelerimizin yüzünü güldürecek bir sonuçla bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız.’

ÖDEMİŞ: ‘EMEĞİN EN YÜCE DEĞER OLDUĞUNU HER ZAMAN HATIRLATACAĞIZ’

Oy verme işlemleri öncesinde şube başkan adayı olarak bir konuşma yapan Şube Başkanımız Okan Ödemiş ise, ‘Sendikamızın ‘Emek En Yüce Değer’dir gibi çok önemli ve güzel bir moddosu var. Bu anlayışı her zaman her platformda hatırlatacağımızdan emin olabilirsiniz. THY Teknik A.Ş’de her bir çalışanın derdini dert edinerek ekibimle birlikte çok verimli çalışmaların altına imza atacağız’ ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından İstanbul Anadolu Havacılık Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Şube Başkanlığına Okan Ödemiş seçilirken, Şube Sekreterliğine ise Tahsin Topak, Mali Sekreterliğe Burak İhsan Aydoğan, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Yasin Bilgin, Eğitim Sekreterliğine Halim Sefa İmeryüz seçildi.