İSTANBUL 2 NOLU ŞUBE KONGREMİZDE HASAN ŞAM GÜVEN TAZELEDİ

 

İstanbul 2 Nolu Şubemizin 8.Olağan Genel Kurulu, İstanbul Kartal’da bulunan Grand Mira Otelin toplantı salonunda büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, mevcut Şube Başkanımız Hasan Şam, güven tazeleyerek yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul Havacılık Şube Başkanımız Yavuz Güver, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Hak-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve delegelerimiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki gelişmelerden çalışma hayatına ve sendikal faaliyetlerimize kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. 


Afrin operasyonuyla, karanlık ve kanlı hesaplar yapanların, bir kez daha bozguna uğradığını kaydeden Genel Başkanımız Değirmenci, “Kandil, Münbiç ve Sincar’a yapılacak operasyonlar dahil, teröristlere karşı atılacak her adımda devletimizin ve ordumuzun yanında olduğumuzu, buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Amerika ve Avrupa ülkelerinin, Eski Türkiye’nin özlemiyle, adeta yanıp tutuştuklarını belirten Değirmenci, “Çünkü, Türkiye, bugün kendisine biçilen rolü reddediyor, Allah’tan başka kimseye boyun eğmiyor. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyerek, Ortadoğu için belirlenen tüm planları alt-üst ediyor. Sadece İsrail’e değil, tüm zalimlere ‘One Minute(Van Münit)’ diyor. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek kurulan sistemin, tüm dünya tarafından sorgulanmasını sağlıyor” diye konuştu. 

“SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN”

Sendikal yaşama ve çalışma hayatına ilişkin de açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasına şöyle devam etti:

“Güzel işler yapıldığında nasıl ki devletimizin, hükümetimizin yanında yer alıyorsak, sendikacılar olarak çalışanların sıkıntılarını, talep ve beklentilerini, dile getirmekten de çekinmiyoruz. Artan işsizlik ve enflasyonun yanı sıra vergi dilimleri nedeniyle yaşanan ücret düşüşleri emeğimizi kıymetsizleştirmektedir. Adaletsiz vergi sistemi, aşağı ile yukarı arasındaki makası, rahatsızlık verecek ölçüde açıyor. Hükümetten, yıllardır çözülemeyen bu adaletsiz vergi uygulamasının, bir an evvel düzeltilmesini bekliyoruz. Ayrıca 1 buçuk milyon metal işçisinden yalnızca, 300 bini sendikalıdır. Bu, acı bir göstergedir. İşveren baskısı, bürokratik engeller gibi nedenler, sendikalaşmanın önündeki en büyük duvardır. Bu tablonun tersine dönmesini, sendikalaşmanın önündeki engellerin, acilen kaldırılmasını istiyor ve bekliyoruz.”

“SALONLARA SIĞMAYACAK BİR ŞUBENİN İŞARET FİŞEĞİNİ HEP BİRLİKTE ATEŞLEYELİM”

“2 Nolu şubemize bağlı işyerlerimizdeki üyelerimizle, temsilcilerimizle ve şube yöneticilerimizle, birlik ve beraberlik içerisinde, 4 yılı geride bıraktık. Mevcut işyerlerimizde, üyelerimizin refah ve mutluluğunu sağlayan, birbirinden güzel toplu iş sözleşmelerine imzalar attık. Geçmişten gelen yaralarımızı sardık. Birliği, beraberliği, kardeşliği inşa ettik. Ama bugünkü geldiğimiz noktayı yeterli görmediğimizi de, belirtmek istiyorum. Tüm bu çalışmalarımıza, mücadelemize rağmen, bulunduğumuz yer, hak ettiğimiz bir yer değil. Gelin, bu kongremizi, öyle bir heyecanla yapalım ki, İstanbul 2 Nolu Şubemiz için, yeni dönemin, kapıları aralasın. Şubemizi, sürekli büyüyen, gelişen, üye sayısını artıran, salonlara sığmayan, bir şube haline getirecek, bir sürecin işaret fişeğini, hep birlikte ateşleyelim. Ben, bu salona baktığımda, bu potansiyeli de, bu ekibi de, bu tecrübeyi de, burada görüyorum.”


ŞAM: “ÜYELERİMİZİN TALEP VE BEKLENTİLERİNE GÖRE HAREKET ETTİK”

Şube kongresinde konuşma yapan İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam ise, “Geride kalan bu dört yıllık dönem içerisinde yapmış olduğumuz sözleşmelerde her zaman üyelerimizin talep ve istekleri doğrultusunda hareket ettik. Bu yeni dönemde yapacağımız Toplu İş Sözleşmeleri de üyelerimize, işyerlerimize ve Sendikamıza da şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Şam, “Özverisiyle,  samimiyetiyle ve bitmek bilmeyen enerjisiyle gece-gündüz demeden işçinin alın terini korumak için koşturan Sayın Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve ekibine özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. 


HASAN ŞAM İLE YOLA DEVAM

Konuşmaların ardından İstanbul 2 Nolu Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçimde, mevcut şube başkanımız Hasan Şam, güven tazeleyerek, yeniden şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine ise Şakir Süyüm, Mali Sekreterliğe Selahattin Güzel, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Yaşar Gülden, Eğitim Sekreterliğine Necdet Arslan seçildi.