22 Mart 2022

İSTANBUL 2 NO’LU ŞUBE BAŞKANIMIZ HASAN ŞAM GÜVEN TAZELEDİ

İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlığımızın 9. Olağan Genel Kurulu, 20 Mart 2022 Pazar Günü İstanbul Titanic Otel’de büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış toplantısının ardından başlayan oy verme işleminin sonucunda, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanlığına mevcut Şube Başkanımız Hasan Şam delegelerin büyük desteğiyle yeniden seçilerek güven tazeledi.

İstanbul 2 No’lu Şubemizin kongresine, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Öz Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Kudret Örgel, Enerji İş Sendikası Genel Başkanı Mahmud Altunsoy ile Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, Karabük Şube Başkanımız Kenan Yılmaz, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Anadolu Havacılık Şube Başkanımız Okan Ödemiş, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölçü, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Hasan Şam, Sakarya Şube Başkanımız Cüneyt Yüksel, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, kardeş sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, Rusya-Ukrayna savaşından dünyadaki ekonomik dalgalanmalara, Sendikamızın ülke genelindeki ve Marmara bölgesindeki çalışmalarından, ekonomik gelişmelere kadar birçok başlıkta değerlendirmelerde bulundu.

“İnsanlık olarak, her zamankinden daha fazla barış ve huzura, sağlık ve güvenliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz” diyen Değirmenci, “Aynı zamanda İnsanlık olarak, hepimiz, vebali büyük bir sınavdan geçiyoruz. 3 milyona yakın Ukraynalı mülteciye, tereddüt etmeden kucak açıp, Aylan bebek gibi nicesini denizlerde ölüme iten sözde medeniyetin beşiği Avrupa’nın, sınıfta kaldığı bir sınavdır bu. Ölenler sadece insanlar değil, aynı zamanda insanlıktır. Dileğimiz ve duamız, savaşların, salgınların yaşanmadığı, kimsenin mağdur ve mazlum olmadığı bir dünyadır” diye konuştu.

“SAVAŞ VE SALGINLAR DERİN YARALAR AÇTI”

Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü: “Salgınlar ve savaşlar, sadece yüreklerimizde değil, aynı zamanda dünya ve ülkemiz ekonomisinde de, derin yaraların açılmasına neden olmuştur. Akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi enerji fiyatları başta olmak üzere, her türlü mal ve hizmetin fiyatları, önü alınamaz bir şekilde artıyor. Bizim savaşımız ise mutfaktaki yangının söndürülmesiyledir. Bizim savaşımız, okul masraflarıyla, faturalarladır. Normal dönemlerde servetlerine servet katan işverenlerin, bugün geçim sıkıntısı altında ezilen çalışanlarına sahip çıkması, bir gereklilik haline gelmiştir. Korkmadan, çekinmeden, usanmadan emeğimizin hakkını, sonuna kadar talep etmekten geri durmayacağız.”

“KİMİN NE DEDİĞİNE BAKMADAN AZİM VE İNANÇLA ÇALIŞIYORUZ”

Kimin ne dediğine bakmadan, iftira ve karalama kampanyalarına aldırmadan, metal işçileri adına yürüttüğümüz çalışmalarımızı, aralıksız, emin adımlarla yürütüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne, tüm teşkilatlarımızla birlikte Özçelik-İş’i, büyük bir aile yapısına kavuşturduk. Makam koltuğu nedir bilmedik, her zaman sahalarda olduk. Şimdi yaptıklarımızı bir kenara koyup, yenilerini yapmanın zamanıdır. Yılgınlığa, bıkkınlığa, boş işlere heba edecek bir dakikamız bile yoktur. Sendika olarak gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Azim ve inançla, cesaret ve kararlılıkla, eksikleri gidermeye devam edeceğiz.

ŞUBE BAŞKANI ŞAM: “GENEL BAŞKANIMIZIN ÖNDERLİĞİNDE GELECEĞE HEP BERABER YÜRÜYECEĞİZ”

“2018-2022 yıllarını kapsayan çalışma dönemimiz içerisinde genel başkanımızla birlikte şube olarak da üyeleri ile bütünleşen bir yapıda Toplu İş Sözleşmelerimizi başarı ile sonuçlandırdık” diyen Şube Başkanımız Hasan Şam ise “Bizler elbette bunların yeterli olmadığını, üyelerimizin daha iyilerine layık olduğu bilinci ile yeni döneme üyeleriyle daha da güçlenmiş bir yapıda ve Sayın Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin önderliğinde geleceğe hep beraber yürüyeceğiz. Yeni dönemde siz değerli Temsilci, Delege ve üye arkadaşlarımızın katkıları ile sendikasız çalışan işyerlerinde örgütlenme faaliyetlerine başlayacağız. Bu çalışmaları sizlerin bizlere sunacağı değerli katkılar ile birlikte tüm zorlukları aşacağımızdan hiçbir kaygı duymamaktayım. Genel başkanımıza olan sadakatimizi bir kez daha dile getirerek, Şubemizin 9. Olağan Kurulunun emekçi arkadaşlarım başta olmak üzere, sendikamıza, işyerlerimize ve tüm üyelerimize hayırlı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, Şube Başkanlığına mevcut şube başkanımız Hasan Şam seçilirken, Şube Sekreterliğine Şakir Süyüm, Şube Mali Sekreterliğine Eşref Eren, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Kadir Çotuk, Şube Eğitim Sekreterliğine Ali Öztürk seçildi.