28 Ocak 2014

İstanbul 1 Nolu Şubemizde 2. Genel Kurul Yapıldı

Çelik-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanlığı 2. Olağan Genel Kurulu, Sefaköy Ela Düğün salonunda 25 Ocak 2014 Cumartesi günü saat 10:00’da toplandı. Yapılan oylama sonucunda, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Çolak, Şube Sekreteri Mehmet Bozkurt, Şube Mali Sekreteri Muhammet Altınöz, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Mustafa Şirin, Şube Eğitim Sekreteri Birsen Bolat seçilmiştir. 

Genel Kurul’da Yunus Değirmenci divan başkanı, Şerafettin Koç ve Cemil Sarısoy divan başkan yardımcısı, Gamze Temiz ve Muttalip Ayan divan üyesi olarak divan’da yerlerini aldılar. Şube Başkanı Zülfikar Taşdemir Genel Kurul’un açılış konuşmasında, şubeye bağlı Termo Teknik, Parsat, Perfektüp, Kardeş Elektrik ve Bakaç işyerlerinde yaşanan sorunlar ve bunlara ilişkin çözümlerini, özellikle Jumbo işyerinde yaşanan 81 günlük grevde yaşadıklarını anlatarak, Jumbo işçilerine teşekkür etti. Ayrıca Taşdemir, işyerlerinde yaşanan sıkıntıların aşılmasında genel merkez ve genel başkanın kendilerine destek olduklarını ve özgür bir şube yaratılmasında büyük katkıları olduğu için kendilerine teşekkürlerini iletti.

Genel Kurul’a katılan misafirlerin tanıtılmasından sonra, sendikamız Genel Başkanı Cengiz Gül kürsüye davet edildi. Genel Başkanımız, çalışma yaşamının içinde bulunduğu yasal, siyasal, sosyal ve ekonomik sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu ve örneklerle bunu paylaştı. Sendikamızın tarihinden ve yaptıklarından bahsederek, Demir Çelik grevlerinde yaşananları ve başarıları anlattı. Cengiz Gül; “137 gün grev yaptık. Emek ve ekmek mücadelesi yaparken Türk Metal işyerlerimizde örgütlenmeye çalışarak sendikal harekete ve emeğe ihanet etti ve yine etmeye devam ediyor” diyerek, İSDEMİR işyerinde yaşanan sıkıntıları ve üyelerimizin dirençlerine, sendikalarına sahip çıkması gerektiğini örnekleriyle anlattı. Sendikamızın son dönemde örgütlendiği HABOM ve MMK işyerlerindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi ve sendikamızın örgütlenme konusunda hedefleri olduğunu ve Çelik-İş’i büyütmeyi hedeflediğini söyledi. Genel Başkanımız konuşmasına, “İstanbul ve çevresinde örgütlenebileceğimiz çok işyeri var ve burada yeterli güce ulaşamadık. Bundan böyle bu bölgede hızla büyümeyi hedefliyoruz. Bunun için tüm üyelerimize görev düşüyor. Bundan böyle daha aktif olarak üyelerimizin desteğini ve katkısını istiyoruz” diyerek devam etti ve Genel Kurul’a başarılar diledi.

Cengiz Gül’den sonra kürsüye eski İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı ve Çelik-İş Genel Sekreteri Şenel Oğuz konuşmacı olarak davet edildi. Şenel Oğuz, bu şubenin Çelik-İş tarihinde önemli bir yeri var diyerek, tarihten örnekler verdi. Çalıştığı dönemde katkılarından dolayı tüm üyelere teşekkür ederek helallik istedi ve varsa hakkını helal ettiğini belirterek, sözlerini bitirdi.