28 Aralık 2021

İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE BAŞKANLIĞINA AHMET ÇOLAK YENİDEN SEÇİLEREK GÜVEN TAZELEDİ

İstanbul 1 Nolu Şube Başkanlığımızın 4. Olağan Genel Kurulu, 26 Aralık 2021 Pazar Günü İstanbul Kaya Otel’de büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış toplantısının ardından başlayan oy verme işleminin sonucunda, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanlığına mevcut Şube Başkanımız Ahmet Çolak delegelerin büyük teveccühü ve desteğiyle yeniden seçilerek güven tazeledi.

İstanbul 1 Nolu Şubemizin kongresine, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu,  Avrupa Havacılık Şube Başkanımız Hakan Kamaş, Anadolu Havacılık Şube Başkanımız Okan Ödemiş, Karabük Şube Başkanımız Kenan Yılmaz, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölçü, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Hak-İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman ve işveren vekillerinin yanı sıra çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, Sendikamızın ülke genelindeki ve Marmara bölgesindeki çalışmalarından, MESS grup toplu iş sözleşmesinde gelinen son aşamaya ve ülkemizdeki ekonomik gelişmelere kadar birçok konuda bir değerlendirme konuşması yaptı.

“Müjdelenmiş şehir kutlu mekân İstanbul’u, ülkemizin batıya açılan yüzü Marmara’yı, alınteri ve emekleriyle ayakta tutan her bir emekçi kardeşimi yürekten selamlıyorum. Yüzyıllarca Cihan devletine başkentlik yapmış olan bu memleketi, ailesinin rızkını kazanmak için demire-çeliğe şekil vererek, emeğin de başkenti yapan siz yiğitleri en derin muhabbetlerimle kucaklıyorum” diyerek sözlerine başlayan Değirmenci, “İstanbul sadece ülkemizin değil dünyanın da göz bebeğidir. Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan İstanbul ve Marmara Bölgesi, bizler için hayati önemde bir bölgedir. Bu bölgedeki emekçiler, hem ülkemizin hem işkolumuzun hem de sendikamızın en önemli güç kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

“MESS BİZİ MASADAN KALKMAYA ZORLAMIŞTIR”

8 Aralık itibariyla MESS görüşmelerinde sendikamız uyuşmazlığa imza atmıştır. Sebebi ise MESS’in yüzde 12 gibi komik bir ücret artışıyla masaya gelmesidir. Masaya gelmiştir ama bizi de masadan kalkmaya zorlamıştır.  Bizim istediklerimiz, beklentilerimiz ortadayken, MESS adeta akılımızla alay etmektedir. Eyyy MESS, yüzde 12’lik zamla bizi sizler ancak meydanlara dökersiniz, dönen çarkların durmasına neden olursunuz.  Bunları, 1 dakika bile durup düşünmeden daha önce yaptığımız gibi yine yaparız. Hakkını almak için metal fırtınayı başlatan emekçileri sınamaktan artık vazgeçin. Böyle giderse kendimizi bir daha hatırlatmak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ 4 YILDA DA GENEL BAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE ÖZVERİYLE ÇALIŞACAĞIZ”


“Özçelik-İş’in bayrağını teslim aldığımız günden bugüne, haklı davamız için, hak ve hakikatin savunucuları olarak, üyelerimizin dertleriyle dertlenip, kar-kış, gece-gündüz demeden çalıştık” diyen Şube Başkanımız Ahmet Çolak ise “Bizler katılımcı yönetim anlayışı ile geçtiğimiz 4 yılı başarıyla tamamlamaya çalıştık. Bu dönem içerisinde imkânlarımız elverdiği sürece hiçbir üyemizi iyi ve kötü gününde yalnız bırakmamaya gayret ettik. Attığımız her adımın, aldığımız her nefesin, emek mücadelemize katkı sunması için mücadele ettik. Gecenin körü de olsa alınteri döken üyelerimizi tezgâhları başında hangi şartlarda çalıştığını bizzat gözlemledik. Bu dönemde toplu iş sözleşmeleriyle üyelerimizin refahını artırmak için çaba sarf ettik. Tüm üyelerimizin görüşlerini almaya gayret ettik. Birlikte toplu iş sözleşmesi taslakları hazırlayıp, birlikte başarılar elde ettik. 2017- 2021 yıllarını kapsayan çalışma dönemimiz içerisinde genel merkezimizle el ele şube olarak üstün gayretlerimizle aramıza katılan işyerlerimizin toplu sözleşmesini tamamladık. Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin başkanlığında, değişen ve dönüşen Özçelik-İş Sendikasının ve Hak-İş’in vizyon ve misyonuna uygun olarak, önümüzdeki 4 yılda da büyük bir özveri ile çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, Şube Başkanlığına mevcut şube başkanımız Ahmet Çolak seçilirken, Şube Sekreterliğine Mehmet Bozkurt, Şube Mali Sekreterliğine Salim Canbaz, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Mustafa Şirin, Şube Eğitim Sekreterliğine Özcan Şahin seçildi.