18 Ocak 2022

İSKENDERUN ŞUBE BAŞKANIMIZ MEHMET GÜNGÖR GÜVEN TAZELEDİ

İskenderun Şube Başkanlığımızın 9. Olağan Genel Kurulu, 16 Ocak 2022 Pazar Günü İskenderun Ramada Otel’de gerçekleştirildi.

Kongrede yapılan seçim sonucunda İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, delegelerin büyük teveccühü ve desteğiyle yeniden şube başkanlığına seçilerek güven tazeledi.

İskenderun Şubemizin kongresine, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın ve Şube yönetimi, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kardeş sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, İskenderun özelinden ülke geneline kadar geniş bir değerlendirme konuşması yaptı.


Değirmenci, “Sanayimizin ve ülkemizin can damarı İskenderun’da emekçi kardeşlerimle, üyelerimizle, teşkilat mensuplarımızla ve gönül dostlarımızla, bugün burada buluşuyor olmaktan, şubemizin genel kurulunu yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Beyazıt-ı Bestami gibi nice alimleri koynunda saklayan kutlu mekân Hatay’ı, ülkemizin dünyaya açılan yüzü İskenderun’u, alınteri ve emekleriyle ayakta tutan her bir emekçi kardeşimi gönülden selamlıyorum.  Medeniyetlerin ve hoşgörünün beşiği bölgemizi, ailesinin rızkını kazanmak için demire-çeliğe şekil vererek, üretimin ve emeğin de beşiği yapan siz yiğitleri, en derin muhabbetlerimle kucaklıyorum” diyerek sözlerine başladı.

“EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞININ EN ÖN SAFINDA EMEKÇİLER VARDIR”

“Milletimiz, son yıllarda olağanüstü bir süreçten geçmekte, hem maddi hem de manevi olarak, ciddi bir sınav vermektedir” diyen Genel Başkanımız Değirmenci, “Türkiye ekonomisi, dolayısıyla milletimizin kesesi, şu anda hiç olmadığı kadar, ağır bir kuşatma altına alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi;  Türkiye bir ekonomik kurtuluş savaşı mücadelesi vermektedir. Ama, inkar edilemez bir gerçek var ki, bu mücadelenin en ön safında, biz emekçiler vardır. Bu nedenle en ağır yük, emekçilerin omuzlarındadır.  Her türlü fedakârlıkta, başı çeken emekçilerdir. Bunca fedakârlığa rağmen, çileyi çekmek yine emekçilere düşmüştür. Emekçilerin ücretlerinde de ciddi bir artış yapılması, kaçınılmaz hale gelmiştir. Emekçiler, pazar ve marketlerdeki zamlar nedeniyle, düştüğü dipsiz kuyudan çıkarılmalıdır.  Ülkemizde fiyat istikrarının, finansal istikrarın sağlanıp, enflasyonun makul seviyelere çekilmesi, en az aldığımız ücret artışları kadar önemli hale gelmiştir. Böylesi olağanüstü bir dönemde, işçiye verilecek zam da, işçi çocuğunu koruyacak her bir ücret artışı da, emekçilere çok görülmemelidir. İşçiden esirgenen her bir kuruşun, işverene verimsizlik, kalitesizlik olarak döndüğü ve döneceği unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

“MEHMET GÜNGÖR KARDEŞİMİN EMEKLERİNE ŞAHİDİZ”

“Bizler için, emekçinin huzur ve mutluluğu, kişisel çıkar ve menfaatlere kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir. Bizler için, son 5 yıldır İskenderun’da ilmek ilmek inşa ettiğimiz, emekçinin birlik ve beraberliği, her şeyden önde gelmektedir. Bu vesileyle işyerlerimizde huzur ve barışın hakim olmasında, emekçiler arasında kardeşlik hukukunun yeniden tesis edilmesinde, büyük emekleri olan başta Şube Başkanımız Mehmet Güngör kardeşim olmak üzere ekibine, tüm teşkilat mensuplarımıza ve tabiî ki üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Şube Başkanımız Mehmet kardeşimin, bugüne kadar, gece-gündüz demeden, dur-durak bilmeden, emekçiye hizmet yolunda, büyük bir özveri ve fedakârlıkla çalıştığına şahidiz. Sağlığını kaybetme pahasına her soruna, her probleme çözüm bulmak için, canını dişine taktığına şahidiz. Üyelerimizin acısında-tatlısında, hüznünde-sevincinde yanında olmak için alınteri akıttığına şahidiz. Geçmişin acı izlerini silmek ve İskenderun emekçisinin geleceğe güvenle bakabilmesini sağlamak için, soluklanmadan koştuğuna şahidiz. Sendikamızın ve Hak-İş’in bayrağını zirveye çıkarmak için göstermiş olduğu üstün başarıdan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni dönemde de sendikamıza, Hak-İş’e nice başarılı hizmetler vereceğine olan inancım da tamdır” diye konuştu.

GÜNGÖR: “EMEKÇİLER ADINA GİDECEK DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR”

“İşçiye hizmet aşkıyla geçirilmiş bir 4 yılın ardından, sizlerin bu heyecanını, coşkusunu bizlere yeniden gösteren Rabbime sonsuz şükürler olsun. 4 yıl önce emekçilerin bizlere vermiş olduğu görevi, hakkıyla yerine getirmiş olmanın iç huzurunu yüreğimizde hissederek, bizleri yeniden karşınıza çıkaran Rabbime şükürler olsun” diyerek konuşmasına başlayan Şube Başkanımız Mehmet Güngör ise “Bugün, bu yaptıklarımızı yeterli görmeden bir yola çıkıyoruz. Boş vaat ve laf kalabalığı ile gelmediğimiz bu görevlere bugün de birlik, beraberlik  ve vizyoner bir sendikacılık için talibiz.  Bu bölgenin fabrikalarında görev yapan emekçi kardeşlerimizin haklarını geliştirmekten, ekmeğimizi büyütmekten, beraberlik ve huzur ortamını temin etmekten ve teşkilatımızı daha büyük hedeflere taşımaktan başkaca gündemimiz olmayacaktır. Bizler, fabrikaların bacalarını tüttüren, çarklarını çeviren siz kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini daha da artırmak için bugün yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu uzun, engebeli ve kutlu yolda, yapacak daha çok işimiz var. Sizler için, yepyeni kazanımlar elde etmek için, gidecek daha çok yolumuz var. Toplu iş sözleşme masalarında yüzlerinizi güldürmek için söyleyecek daha çok sözümüz var. Hep birlikte gelecek güzel günleri inşa edeceğiz. 4 yılda çok şey yaptık, yine yapacağız. Bizler sizlere inandık. Üretimden gelen gücümüze inandık. Bu inançla, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da emeğin ve emekçinin yanında olacağız. Bölgemizde, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin işaret ettiği hedef doğrultusunda büyük Özçelik-İş ailesini daha da genişleteceğiz. Bu vesileyle bugüne kadar bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen, yardımına ihtiyaç duyduğumuz her anda koşup yetişen, bir genel başkan olmanın ötesinde bizlere her zaman ağabeylik yapan aynı safta ve uğurda birlikte mücadele vermekten onur duyduğum Genel Başkanımız Sayın Yunus Değirmenci’ye ve Genel Yönetim Kurulumuza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum “ diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, Şube Başkanlığına mevcut şube başkanımız Mehmet Güngör seçilirken, Şube Sekreterliğine Gökhan İpekten, Şube Mali Sekreterliğine Veysel Yayla, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine İsmail Özden, Şube Eğitim Sekreterliğine ise Rıfat Yılmaz seçildi.