7 Nisan 2023

İSDEMİR’DEKİ ÜYELERİMİZİN TALEPLERİ İÇİN SENDİKAMIZDAN OYAK’A ZİYARET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deprem Felaketinde büyük bir yıkımın yaşandığı Hatay/İskenderun’da faaliyet gösteren örgütlü işyerimiz İSDEMİR’deki üyelerimizin talep ve beklentilerinin bir an evvel karşılanmasına yönelik olarak, sendikamız Özçelik-İş’ten OYAK’a bir ziyaret gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun, OYAK İnsan Kaynakları Grup Başkanı sayın Can Örüng ile 04.04.2023 Salı günü bir araya geldi.

Deprem öncesi başlayan ve OHAL kararı nedeniyle askıya alınan Toplu İş Sözleşme sürecinin, üyelerimizin beklentileri doğrultusunda bir an önce tamamlanarak imzalanması, görüşmenin ana gündem maddesi oldu.

Toplu İş Sözleşme sürecinin yeniden başlatılması için Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın bu konudaki kararlı duruşu ve Toplu İş Sözleşmesinin imzalanarak üyelere hediye edilmesi için çeşitli girişimde bulundukları kaydedildi.

Öte yandan ikili görüşmede,

Toplu İş Sözleşmesine istinaden çalışanlara avans verilmesi,
Deprem sonrası fabrikada fiilen çalışanların ödüllendirilmesi,
Lojman hasar tespitinin acilen tamamlanması ve çalışanların lojmanlara geri dönüşünün sağlanması,
EYT’den dolayı emekli olacak çalışanlara teşvik uygulamasının hayata geçirilmesi,
EYT’den emekli olup, tekrar işine devam edecek çalışanların statülerinin korunması, kademe, ücret ve bütün kazanımlarının aynı şekilde devam etmesi gibi konu başlıkları ele alınıp, çözüme kavuşturulması istendi.
İSDEMİR’de personel ihtiyacının biran önce karşılanması için deprem öncesi mülakatı yapılan elemanların alınması,
Emekli ve çalışanların kriterleri tutan çocuklarının işbaşı yapmalarına öncelik tanınması,
Emekli olan çalışanların norm kadrolarının tenkis edilmemesi ve mevcut çalışanların boşalan bir üst kademeye geçişinin sağlanması,
Her yıl beyaz yakaya verilen destek priminin mavi yaka çalışanlara da verilmesi,
Evi yıkılacak veya hasarlı olanlara faizsiz kredi verilmesi,
Evi yıkılacak çalışanlara, eşyalarını muhafaza edebilmeleri için yer temin edilmesi gibi konular hakkında görüşme yapıldı.
Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun’un görüşülen bu konuların takibinin yapılacağını ve çözüme kavuşturulması için çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini ifade etti.