3 Mart 2017

İSDEMİR’DE ZAFER SENDİKAMIZIN OLDU

Türkiye’nin sayılı demir çelik kuruluşları arasında yer alan ve 5 bine yakın çalışanın bulunduğu İskenderun’daki İSDEMİR işyerinde yetki, Sendikamızın oldu. 


İki yılı aşkın süredir Hatay İş Mahkemesi’nde görülen yetki davası, Sendikamızın zaferiyle sonuçlandı. Bu kapsamda 3 Mart 2017 tarihinde görülen davanın son duruşmasında Mahkeme, İSDEMİR’de yetkili sendikanın Çelik-İş Sendikası olduğuna hükmetti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulanan Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, kararın İSDEMİR’e, çalışanlarına ve sendikamıza hayırlı olması temennisinde bulunurken, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bugün sona eren yetki karmaşasının geçmişte İSDEMİR çalışanlarını yeterince mağdur ettiğine dikkat çeken Genel Başkanımız Değirmenci, “Bu sürecin kaybedeni 3 yıldır sendikasız çalışmak zorunda bırakılan İSDEMİR çalışanlarıdır. Fakat Mahkeme, bugünkü aldığı kararla bu mağduriyete ‘artık dur’ demiştir. İSDEMİR ile Sendikamız arasında bugün itibariyle bembeyaz bir sayfa açıldı. Bundan sonraki süreçte yapılacak olan; mahkeme kararının kesinleşmesiyle birlikte, İSDEMİR’in yöneticileriyle masaya oturarak, karşılıklı diyalog halinde üyelerimizi memnun edecek bir toplu iş sözleşmesi imzalamaktır” diye konuştu.

“GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR”

Çelik-İş Sendikası’nın yarım asırlık tarihinde tek derdinin işçinin refah ve mutluluğu olduğunu kaydeden Değirmenci, “Bu yeni dönemde de ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan İSDEMİR’de çalışma barışına katkı vererek, diyalog halinde, çözüm odaklı, kaos ve kavga ortamı yerine uzlaşmayı tercih eden bir çalışma prensibi benimseyeceğiz. Bunu yaparken de birinci önceliğimiz üyelerimizin refah ve mutluluğu olacaktır” ifadelerini kullandı.

İşçisiyle sendikasıyla ve işvereniyle herkesin aynı gemide olduğunun altını çizen Değirmenci, “Geçmişte yaşanan acıların, kavgaların üstüne bir perde çekme zamanı gelmiştir. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün ele ele verip İSDEMİR işçisinin refahını sağlama günüdür. Gün, İSDEMİR’i bulunduğu yerden daha yukarılara taşıma günüdür” diye konuştu.